A tiszta energia hozzájárul az ellenállóbb európai energiaszektor megteremtéséhez
Az Európai Unió különösen szorult helyzetben van, hogy ellenálljon az agresszíven terjeszkedő kínai iparpolitika és a korlátlan pénzügyi lehetőségekkel rendelkező USA piacbefolyásoló tevékenységének a zöld energetikában. A hagyományos globális ellátási láncok átalakulása pedig tovább nehezíti az energiabiztonság fenntartását a kontinensen. Európa legnagyobb energetikai seregszemléjén, az EIT InnoEnergy októberi eseményén a The Business Boosteren éppen ezért a gazdasági növekedés, a geopolitikai rugalmasság és a tiszta energiára való átállás kölcsönhatásával foglalkoznak a szakemberek, hogy választ keressenek arra az égető kihívásra, hogyan szavatolható a jövőben a biztonságos, fenntartható és megfizethető energiaellátás Európában – áll az EIT InnoEnergy friss helyzetértékelő jelentésében.
A tájékoztatóban felhívják a figyelmet arra, hogy Európa az utóbbi időkben összehangolt intézkedéseket tett a tiszta technológiák stratégiai értékláncainak biztosítására. Törekszik a gyártási kapacitások bővítésére a megerősített szabályozási keretrendszer és közfinanszírozás segítségével. Stratégiai kapcsolatokat épített ki, különösen a tiszta átmenethez szükséges nyersanyagokhoz való hozzáférés érdekében olyan partnerekkel, mint Norvégia. Az EU egyúttal folyamatosan fejleszti az együttműködést az USA-val is. Ezt szolgálják többek közt az éghajlati technológiákat érintő kereskedelmi és befektetési lehetőségek fellendítését célzó kooperációk. Mindeközben az EU átértékelte a Kínával folytatott kereskedelemi kapcsolatait és a függőség kockázatmentesítése felé mozdul el. Ennek megfelelően fellép a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok – többek közt a kínai akkumulátoros iparágnak nyújtott támogatások – ellen.
A globális energiaszektor ugyanakkor továbbra is mélyreható átalakuláson megy keresztül, amely túlmutat a technológiai fejlődésen. A megújuló energiaforrások egyre nagyobb ütemben bővülnek és növekszik az arányuk az energiamixben. Mivel azonban a felfutó ipari termelés, az adatközpontokat igénylő új ágazatok és a gazdaságok villamosítása miatt minden eddiginél intenzívebb energiaigényt kell kielégíteni, nemcsak a tiszta energia iránti kereslet növekszik, hanem az olaj- és gázigények is emelkednek. Ebben a helyzetben a kihívást az jelenti, hogy az energetikai átállás megfelelő ütemben haladjon előre a jövőben is. Ehhez az kell, hogy a tiszta energiával kapcsolatos törekvések gazdaságilag is életképesek legyenek, hogy a „nettó nulla százalékos kibocsátású” jövőhöz szükséges beruházási követelmények teljesüljenek. A kulcsfontosságú zöld ágazatok, köztük a szél- és napenergia, a tárolás, az elektromos járművek, a mobilitás és a hidrogén óriási ígéreteket hordoznak magukban. A vállalatoknak, a befektetőknek és a kormányoknak pedig muszáj együttműködniük ezeknek a lehetőségeknek a kiaknázásában – derül ki az EIT InnoEnergy helyzetértékelő jelentéséből.
A tájékoztatóból kiderül az is, hogy a megújuló energiát hasznosító technológiák számára már létrejöttek jövedelmező piacok, ami azt mutatja, hogy a gazdasági növekedés és a tiszta energiára való áttérés együtt is működhet, illetve az energetikai átmenet jótékonyan hat a befektetésekre és az innovációra. A tiszta technológiákba áramló tőke ösztönözi a gazdasági tevékenységeket, munkahelyeket teremt, elősegíti a vállalkozások megerősödését, valamint a munkaerő átképzését is élénkíti. Elsősorban ugyanis az oktatás és a képzés támogatása biztosítja a zökkenőmentes átmenetet, és teszi lehetővé, hogy új, minőségi, versenyképes munkahelyek születhessenek Európában.
Kapcsolódó cikkek
- Napelemeket telepített az OMV 100 hazai töltőállomásán
- Már 600 millió tonna CO2-kibocsátást sikerült elkerülni a Schneider Electric megoldásaival
- Az ABB brazíliai üzeme az okosépületekhez szükséges berendezések energiahatékony gyártására áll át
- Fontos lépéseket tett a VGP a fenntartható jövő felé
- 140 millió eurós befektetés: az OMV is csatlakozik az EIT InnoEnergy-hez
- Idén is meghirdette fenntarthatósági versenyét a Schneider Electric
- A GoldenPeaks Capital Magyarország egyik legnagyobb HTM-ügyletét köti a Faerch Grouppal
- A Toshiba légkondícionálója az európai otthonokba is fenntarthatóságot és természetes szépséget hoz
- Energiatakarékos megoldások: Az üveg szerepe a zöld otthonokban
- A Schneider Electric a világ legfenntarthatóbb vállalata a TIME szerint
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.
Térképen is kereshető kultúrprogramokat kínál a megújult Port
Letisztultabb dizájnnal, modern keresési funkciókkal jelentkezik Magyarország legismertebb kulturális programmagazinja, a Port. A közel 30 éves múlttal büszkélkedő site ettől a héttől még inkább felhasználóbarát formában köszönti olvasóit. A megújítás során figyelembe vették a kultúra iránt érdeklődők igényeit.