Fenntartható jövőért elismerésben részesült a természetbarát napelempark fejlesztője
A BCSDH nyolcadik alkalommal hirdette meg a Fenntartható jövőért díjat, amellyel a rendszerszintű változások érdekében végzett kiemelkedő vállalati és vezetői teljesítményeket ismeri el. Idén a Biodiverzitás megőrzése és helyreállítása kategóriában a SolServices Kft. újgenerációs napelempark koncepciója lett az egyik fődíjas. A koncepció mentén megvalósított Lumen Park Szolnok nem csak Magyarországon, de az egész világon is az első természetbarát napelempark.
A SolServices Kft. által, az újgenerációs napelempark koncepciójuk mentén fejlesztett Lumen Park Szolnok megvalósítása a legmodernebb eljárásokat követte a biodiverzitás védelme és növelése szempontjából, fókuszba helyezve a növény- és állatbarát módszereket, és a több évtizedes mezőgazdasági termelés által kimerült talaj revitalizálását. A SolServices, szakemberekkel és szakmai szervezetekkel összefogva egy újgenerációs napelempark koncepcióval kapcsolatos szakmai útmutatót is összeállított, amely alapján más napelempark fejlesztők is képesek lesznek a helyi adottságaikat figyelembe véve természetbarát parkok létesítésére.
A hazai szakmai fórumok mellett több nemzetközi szaklap is beszámolt a közelmúltban a SolServices ökológiai megfigyelési programjáról, amely segítségével éveken átnyúlóan nyomon követhető a flóra és fauna változása, gazdagodása, bővülése a napelemparkok területén. A megfigyelési program 2021-ben, még a napelempark építése előtti alapállapot felmérésével kezdődött, majd a napelempark üzembe helyezését követően, 2023-ban indult el és három teljes évet ölel fel a vizsgálati periódus. Az ökológiai megfigyelés első eredményei alapján elmondható, hogy a kezdeti állapothoz képest már egy év alatt is jelentősen fejlődött a terület biodiverzitás indexe. A növényzet összborítása jelentős mértékben nőtt, a fajösszetétel gazdagodott melyet speciális magkeverék elvetése is segített. A rovarok és kisemlősök mellett a madarak diverzitása és egyedszáma is jelentősen átalakult. A még szántóföldön végzett alapállapot felmérés során mindösszesen 33 madár, 411 egyedét lehetett megfigyelni a területen, a napelempark beüzemelését követő első évben már 51 madárfaj, közel 2700-2800 egyedét regisztrálták a kutatók.
„A mostani elismerés nagyon fontos visszaigazolást jelent, amely egyértelműen mutatja számunkra is, hogy helyes úton indultunk el, és érdemes volt erőforrást fektetni egy korábban nem létező, természetbarát koncepció kidolgozásába. Mint azt egy alapos és összetett kutatás sorozattal bebizonyítottuk, a napelemparkok kifejezetten alkalmasak lehetnek az élővilág védelmére és a fajgazdagság növelésére. Arra külön is büszkék lehetünk, hogy ezzel az eljárással a nemzetközi szektornak is követendő példát tudunk mutatni. Bízunk benne, hogy a jövőben létesülő napelemparkok követik az általunk kidolgozott szakmai sorvezetőt, hiszen ezzel két-három évtizedre szinte zavartalan életteret biztosíthatnak mind a növény-, mind pedig az állatvilág számára, és ennek köszönhetően elősegíthetik és növelhetik a biológiai sokféleséget” – hívta fel a figyelmet a most elnyert díj kapcsán dr. Farkas Gábor, a SolServices Kft. ügyvezetője.
Nem a mostani az első szakmai elismerése a mindössze hétéves cégnek. Az év elején címlapsztoriként mutatta be SolServices Kft-t a világ egyik vezető technológia lapja, az Applied Technology Review is, abból az alkalomból, hogy az amerikai szaklap európai kiadása a fenntartható megoldásokat szállító cégek (Top Sustainability Solutions Provider in Europe) top10-es listájára választotta a céget. A fenntarthatósági toplistás elismerést a magyar cég elsősorban pont azzal az újgenerációs környezetbarát napelempark beruházási megközelítéssel érte el, amelyet most a BCSDH is díjazott.
Kapcsolódó cikkek
- Szintet léphet a CO2-kibocsátás csökkentése a Schneider Electric új megoldásával
- A FirstPak az ABB-vel együttműködésben javítja fenntarthatóságát
- Valóban csak az elektromos autókon múlna a fenntartható közlekedés?
- A Zyxel Networks a fenntarthatóság és a környezetvédelem elkötelezettje
- Fontos mérföldkőhöz érkezett a Schneider Electric Energize programja
- Új eszközt kínál az épületek dekarbonizációjához a Schneider Electric
- Az energiaátállás felgyorsításáért áll ki a New York-i klímahéten is a Schneider Electric
- Átadták Magyarország leghatékonyabb piaci alapú naperőművét Szihalmon
- 71 futballpálya méretű napelempark kerül kialakításra a BMW debreceni gyáránál
- Tekintélyes nemzetközi fenntarthatósági minősítést nyert el a Corvinus
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.