Új generációs 3D-s televíziózás a láthatáron

Tóth Kristóf, 2001. szeptember 24. 21:40
A németországi Heinrich Hertz Intézet (HHI) kutatói a napokban bejelentették, hogy jelenleg olyan új technológiák kifejlesztésén fáradoznak, melyek alkalmazásával minden eddiginél nagyobb felbontású televíziózás lesz majd megvalósítható, mely azonban nemcsak élesebb képével, hanem háromdimenziós hatásával és a nézőpont megváltoztatás lehetőségével kecsegteti majd a televíziónézők millióit.
A fejlesztők elmondása szerint az Interactive Virtual View Video (IVVV) névre hallgató új televíziós rendszer esetében nem az eddig már számos más fejlesztőcsapat által használt 3D-s grafikus engine-eket kívánják majd használni, hanem fotorealisztikus képeket. Az egyelőre még elég futurisztikusan hangzó elképzelésben minden bizonnyal van valami, hiszen a fejlesztőcsapat az IVVV terveivel talán nem véletlenül nyerte el az idei IBC konferencia elnöki díját.

Christoph Fehn, a Heinrich Hertz Intézet fejlesztőcsapatának az egyik tagja elmondta, hogy az IVVV első kísérleti verziójában három nagyfelbontású, dekóderrel ellátott kamerát használnak, melyeket a német kutatók Hyperboxnak neveznek. Ezek a Hyperboxok egy negyedik dobozba küldik át az általuk felvett audiovizuális adatokat, ahol aztán a panorámaszerű képek és a háromdimenziós hangok elkészülnek. A kísérleti eszköz által szolgáltatott képi- és hanganyagot egyelőre csak egy fejre szerelhető sisakkal lehet élvezni, de a fejlesztők szerint hamarosan elkészülhet majd egy olyan rendszer is, melyben három nagyfelbontású projektor lesz felelős a kép létrehozásáért. A kutatók egyébként ezt a rendszert a tervezőasztalon elektronikus mozinak nevezték el.

Az intézet kutatói elárulták, hogy jelenleg több párhuzamosan futó projekten is dolgoznak, és az egyik ilyen projekt azzal kísérletezik, hogy a kétdimenziós képekből hogyan lehetne kinyerni mélységi adatokat. A kutatók szerint a jövőben például a sportesemények helyszínein több kamerát használnak majd, mely kamerák képét a megfelelő eljárással valós időben (real-time) úgymond összeadják majd, és a képeken szereplő objektumok felismerését is megoldják majd egy speciális objektumfelismerő rendszer segítségével. Az otthonukban televíziót néző embereknek pedig a rendszernek köszönhetően olyan érzetük támad, mintha meg tudnák fogni a háromdimenziós képeken szereplő objektumokat. A kérdés már csak az, hogy vajon mikor lesz ebből az új technológiából valóság?

Kulcsszavak: +legfontosabb televízió

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59