Stumpf István az információs társadalom jövőjéről
A kancelláriaminiszter reményét fejezte ki, hogy a jövőben is hasonló ütemben folytatódik a társadalmi konszenzusra épülő, jelentős pénzügyi erőforrásokat biztosító kormányzati tevékenység.
- Az elektronikus kormányzat kialakítása kormányváltástól függetlenül jelenleg is zajlik csakúgy, mint a többi már megkezdett nemzeti ügyet szolgáló program - emelte ki Stumpf István.
Ellenzéki megnyilatkozásokat cáfolva hangsúlyozta: amíg az ellenzék iratmegsemmisítésekről beszél, addig látható, hogy a kormány azokkal az ügyekkel foglalkozik, amelyek a polgárok számára fontosak.
Kleinheincz Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal Informatikai Kormánybiztosságának (IKB) főcsoportfőnöke kifejtette: az elektronikus kormányzat alapját képező informatikai gerinchálózat a közigazgatási intézmények informatikai rendszereit kapcsolja össze.
- A biztonságos, gyors adatforgalmat lehetővé tevő gerinchálózatra a budapesti informatikai rendszerek már most rácsatlakozhatnak, a 19 megyei végpont bevonása május végére fejeződik be - közölte a főcsoportfőnök.
Hozzáfűzte: 60 fővárosi intézmény már a közeljövőben használhatja a gerinchálózatot, három éven belül pedig várhatóan 1600 intézmény adatbázisa válik elérhetővé országszerte.
Kleinheincz Gábor emlékeztetett arra, hogy az egységes gerinchálózat kiépítése tavaly nyáron kezdődött meg. Az IKB a munkával a többségi állami tulajdonban lévő Kopint-Datorg Rt.-t bízta meg.
A hálózat nem saját, hanem távközlési szolgáltatóktól bérelt infrastruktúra, amelyet a technológia rohamos fejlődése miatt időről időre új közbeszerzési eljárással újítanak meg.
A tavaly nyáron lezárult első nyílt közbeszerzések eredményeként az üvegtechnológián alapuló, nagy sávszélességű gerinchálózat budapesti részét a Matáv és Novacom adja, a vidéki tender győztese a Pantel és a Vivendi konzorciuma lett.
Kleinheincz Gábor korábbi közlése szerint a hálózat szolgáltatási díja összesen évi 450 millió forintba kerül, míg a végpontok berendezéseire az év végéig mintegy a jelenlegi 700-800 millió forinton felül csaknem 200 millió forintot kell költeni.
A minisztériumok, illetve a hozzájuk tartozó különböző megyei intézmények saját költségükön kapcsolódhatnak a gerinchálózatra, a végpontok kiépítését követően.
A főcsoportfőnök megjegyezte, hogy az új gerinchálózat a mintegy 50 intézményt érintő, rézalapú technológiával működő kormányzati gerinchálózatot váltja fel, ami az új rendszer meghibásodása esetén biztonsági hálózatként üzemel majd. Az új gerinchálózat Budapesten 70-szer, vidéken pedig 300-szor nagyobb adatforgalomra képes a korábbihoz viszonyítva.
Kapcsolódó cikkek
- Szélessávú internetes hálózat a bicskei kistérségben
- Magyarország: az "e" sokkal nagyobb szerepet játszik, mint a kormányzás
- Virtuális Second Life nagykövetséget nyit Svédország
- EU, Lisszabon és a nemzeti akcióprogram
- Móron és környékén is az Albacomp fejlesztheti a szélessávú internetes hálózatot
- Információs technológiában csak a középmezőnyben vagyunk az EU új tagjai között
- Elektronikus kormányzat – hatékony közigazgatás
- A román vidéki települések egy tizedét informatizálják
- Az EU házhoz jön – Román-magyar IT&C konferencia Marosvásárhelyen
- Kóka: az informatika terjedése gyors megtérülést hozhat