Alkalmazások integrációja a közigazgatásban
A különböző informatikai alap-, illetve szigetrendszerek integrációját megelőzően szükség van az adatvagyon felmérésére, adatmodellezésre, fogalmi tisztázásra. Csákány András, az Egyedi Megoldások Szakterület vezetője hangsúlyozta, hogy alaposan meg kell ismerni a meglévő rendszerek pillanatnyi állapotát, ugyanis az idők folyamán közöttük adatátfedések jönnek létre, amelyek inkoherens adatállományokat eredményeznek. Ez érthető, hiszen eltérő a frissítésük, a karbantartásuk, más-más forrásból nyerik az adataikat, különböző szakterületeken dolgozó szakemberek kezelik őket. Tehát az egyes rendszerekben tárolt adatok jelentősen eltérhetnek egymástól. Mindezek kiküszöbölésére el kell végezni az átfedések, inkoherenciák lokalizálását, meghatározását, az adatvagyon felmérését, az intézményi adatmodell felállítását, a fogalmi tisztázást. E folyamattal párhuzamosan ki kell alakítani az adatok értelmezését biztosító fogalmi rendszereket, ezt követően pedig azt a fogalomtárat, amely révén az egész szervezeten belül azonosan értelmezhetők az adatok.
Az adatvagyon-leltár felvétele, a fogalomtisztázás, az intézményi adatmodell készítés és az ezeket követő javaslattétel összességében mintegy fél, háromnegyed évet vesz igénybe egy átlagos önkormányzati vagy vállalati rendszer esetében figyelmeztet Csákány. Persze lehetnek kisebb helyi rendszerek, amelyeknél akár negyed év is elegendő a tisztánlátáshoz és az adott fejlesztési munka megkezdéséhez. A feltérképezett adatvagyon egyfajta ajánlást ad az elkövetkező fejlesztési feladatokhoz, azaz felhasználhatók az újabb feladatkiírásokhoz is.
A vezetői döntéstámogatás (pl. a tervezési feladatoknál) ugyanolyan fontos a közigazgatásban, mint a piaci szereplőknél hangsúlyozta a rendezvényen Bánki Horváth János az üzleti intelligencia szakterület vezetője. Sokan gondolják úgy, hogy az üzleti intelligencia rendszereknek csak a profitorientált világban van létjogosultságuk. Az államigazgatásban nincs versenyhelyzet, és így nincs értelme beszélnünk a lépéselőny megszerzéséről sem. Ugyanakkor évről-évre egyre nagyobb terhet ró a szervezetekre az adatfeldolgozási igény, amelyet a különböző szakhatóságok adatszolgáltatási kötelezettsége generál. Jelenleg egy átlagos államigazgatási szervezet több száz jelentést készít havonta. Természetesen ezeknek a jelentéseknek konzisztensnek és pontosnak kell lenniük. Nem ritka, hogy a rutinfeladatok elvégzésére a munkaidő 70-80%-át is fel kell használni a nem megfelelő eszközök használata miatt. Ráadásul a fáradságos munka eredménye gyakran nem is lesz megbízható a bonyolult kézi adatelőkészítés miatt. A megfelelő eszközt a modern technika adja a kezünkbe!
Az üzleti intelligencia rendszerek (BI) megoldást kínálnak arra, hogy a vezetők a szervezetükre, vagy annak környezetére vonatkozó információkat könnyen érthető formában, mások segítsége nélkül bármikor előhívhassák, elemezhessék. A döntéseiket azonnal, a szervezetben meglévő adatvagyonból kinyerhető maximális információ tartalom birtokában, kiemelkedő pontossággal hozhassák meg.
Sajnos napjainkban még nem általános a szervezetek gyakorlatában az üzleti intelligencia rendszerek alkalmazása. Bár rengeteg időt és emberi erőforrást fektetünk mindennapi jelentéseink, elemzéseink előállításába, úgy érezzük ez így van rendjén. Pedig a napi ügyvitelt támogató környezetben a megfelelő eszközök alkalmazása nélkül a rendelkezésre álló adatvagyon kiaknázatlan marad, és csak jelentős befektetés árán jutunk hozzá a számunkra nélkülözhetetlen információkhoz mutatott rá Bánki.
A probléma gyökere abban rejlik, hogy a megszokott eszközökkel, például táblázatkezelőkkel, rendkívül nehezen és lassan lehet a döntéseket valóban megkönnyítő, releváns információkat előállítani adatainkból. Az üzleti intelligencia rendszerek alkalmazásával megteremthetjük az egész szervezet számára az azonnali és pontos információ ellátást, kiküszöbölve a felesleges erőkifejtést és a várakozást. Konzisztens, nélkülözhetetlen információk azonnal. Ezt nyújtják a BI rendszerek.
Kapcsolódó cikkek
- A távközlési és pénzügyi szektorra fókuszál hazánkban a Teradata
- Üzleti intelligencia mindenkinek, Microsoft eszközökkel
- SAS szoftver üzlethelyiség-választáshoz
- HP: új adattárház-platform és BI szolgáltatások
- Az Accenture és a SAS közösen erősíti BI képességeit
- Az Oracle 3,3 milliárd dollárért felvásárolta a Hyperiont
- Szakmai elismerés és közönségdíj a SAS szoftvereinek
- Microsoft alapú back-office rendszer a Groupamánál
- Korszerűbb kórházak SAS-sal
- Több mint 200 új funkció az Oracle új üzleti intelligencia megoldásában