Kovács Kálmán a Világgazdasági Fórum európai csúcstalálkozóján
A miniszter elmondta, hogy folyik a szabályozási környezet korszerűsítése, és napirenden van a hírközlési törvény módosítása, amellyel az EU normák szerint működő versenyhelyzet alakul ki.
Az ülésen elhangzott, hogy több nagy nemzetközi távközlési cég piaci tevékenységében jelentkező problémák gazdasági és politikai megoldást igényelnek. A rendezvény résztvevői külön kiemelték az Európai Unió tudásalapú stratégiáját meghirdető Lisszaboni Stratégiának értékelését a magyar gazdaság kedvező helyzetéről, különösen az információs társadalom, az innováció és a távközlés vonatkozásában, ahol Magyarország a három legjobb értékkel rendelkező tagjelölt között van.
A magyar miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a 2000-ben kezdődött kedvezőtlen világgazdasági hatások a hazai távközlést sem hagyhatták érintetlenül. Kiemelte, hogy Magyarország fejlődésének is egyetlen útja a tudás alapú gazdaság előmozdítása. Ennek előfeltétele a bárhol elérhető, jó minőségű, kellő kapacitású távközlési infrastruktúra, amelyre az informatikai szolgáltatások rátelepülhetnek. Ennek hiányában hiába történik magas színvonalon az informatika oktatása, és hiába történik a munkaerő és a lakosság széleskörű felkészítése az informatikai eszközök használatára. A térség államai nem képesek külön-külön legyűrni a nemzetközi távközlés recessziójából adódó problémákat, így a korlátok elhárításához a miniszter össz-európai megoldást sürgetett.
Kovács Kálmán miniszter megbeszélést folytatott Hans-Willi Hefekauser-rel, a Deutsche Telekom (DT) alelnökével. A találkozó fő témája a nemzetközi távközlés helyzete és a MATÁV jelenlegi és jövőbeni szerepe. Német értékelések szerint a MATÁV a DT egyik legfontosabb, egyben legsikeresebb külföldi befektetése a távközlés terén. Az információs technológia vonatkozásában a mobil Internet jövőbeni nagyarányú elterjedésében bíznak. A miniszter kiemelt célként említette, hogy Magyarország az információs technológia és a távközlés területén közép-európai regionális központtá váljon, és e folyamatban számítunk a Deutsche Telekom aktív szerepvállalására.
A miniszter megbeszéléseket folytatott további európai és amerikai vállalkozások, cégek képviselőivel magyarországi befektetéseik növelésének lehetséges területeiről.
Kapcsolódó cikkek
- Internetet minden magyar háztartásba!
- Elkészült a Nemzeti Szélessávú Stratégia
- Egymillió internetes háztartást ígér az IHM 2006 végére
- Ázsia fórum: 300 milliárd dollár vendégségben
- Magyarország csatlakozott a Balkáni Nyilatkozathoz
- IVSZ: Felkészülés az Európai Unióra
- IHM: 300 millió forint az egészségügyi tárcának IT-fejlesztésre
- Hamarosan összeül az Informatikai Civil Fórum
- EU/e-Magyarország program 2004 májusáig - Kovács Kálmán
- IHM: távközléspolitikai célok