Eurómilliók tartalomfejlesztésre hajrában a magyar pályázatok beadása
A minisztérium közbelép (és segít)
Az Info Day programon részt vett Massimo Garriba, az EU képviselője, az eContent pályázat koordinátora, aki élvezetes és tartalmas előadásban mutatta be a digitális tartalom előállítását célzó 29 millió eurós EU-s tendert.
Garriba elmondta: gyakorlatilag olyan innovatív elképzeléseket várnak, amik a piacon jól eladhatók, üzletileg megalapozottak és többnyelvű környezetben hozzáférhetőek. Az állandó karbantartást és a frissítést igénylő internetes vagy más infokommunikációs eszközökkel (mobiltelefon, wap, mobilinternetezés stb.) elérhető tartalmak mellett olyan alkalmazási területeket kell keresni, ahol maga a tartalom válik szolgáltatássá, üzletté. Az EU azonban nem pénzautomata és nem fejőstehén, ráadásul a formai és egyéb körülményekre is nagyon komoly hangsúlyt fektetnek, érdemes tehát a pályázatok Luxemburgba való beérkezésének határidejét megjegyezni: 2003. március 21-e, délután 5 óra, luxemburgi idő szerint. A pályázati anyagokat az EU valamely hivatalos nyelvén lehet benyújtani, a legtöbbször angol nyelvű anyagokkal találkoznak a kiírók. Az eContent egy olyan többéves közösségi program, ami a globális hálózatokon megjelenő európai digitális tartalmak fejlesztésének és felhasználásának serkentését és a nyelvi sokszínűség ösztönzését tartja elsődleges céljának. Ennek érdekében három fő akcióprogramhoz várják a jelentkezőket:
- A digitális értesülés közvagyon hasznosításának ösztönzése;
- Elektronikus tartalom-előállítás többnyelvű, multikulturális környezetben;
- ill. kísérő intézkedések a digitális tartalom piacának dinamizálására.
A párhuzamosan futó EU-s (www.cordis.lu/econtent, www.content-village.org) és IHM-es pályázatok feltételeiről Jelen János, az IHM információs társadalom programok helyettes államtitkára adott tájékoztatást. A minisztérium honlapjáról letölthető az általuk kiírt eTartalom pályázathoz szükséges jelentkezési lap, illetve részletes pályázati anyag: http://www.ihm.hu/tarsadalom/palyazatok/palyazatok_20021220_1.html Ennek kitöltéséhez hamarosan segítséget nyújt a minisztérium, egy újabb konzultáció, ill. információs nap rendezésével. Valószínűleg a jövő héten lesz ez az időpont, és egy résztvevő aggályaira válaszolva megemlítette a pályázat határidejének elméletben lehetséges későbbre módosítását is .
Minden feltételnek megfeleltek és ezért komoly összegű támogatásokat nyertek az EU-tól azok a jelentkezők, akiknek projektjével megismerkedhettünk Pető Bálint, a Program Koordinációs Iroda szakértőjének jóvoltából. Mindjárt az első például a www.content.village.com, ahol környezti információk online cseréjét teremtették meg, webes felületen (3,2 millió eurós projekt), vagy a www.ethnoclic.com című, 7-14 éves gyerekeknek szóló portál, ahol a csemeték képekkel (pl. rajzokkal) kommunikálhatnak egymás között, és egy fordítóprogram segíti őket ebben. A projekt 471 ezer eurós költségvetési keretet igényelt. Támogattak még olyan programot, ahol tartalomszolgáltató cégek nyújtottak gyakorlati kézikönyvszerűen tanácsot az üzleti tervezéshez, a bevezetési javaslatokhoz és egyéb stratégiailag fontos döntéshez (www.ready4growth.com /homepage.jsp). Érdekességképpen még néhány csemege: zenei alkalmazások mobileszközökkel (mobiltelefon, palmtop stb.) történő áramoltatására, videokép szerkesztésére alkalmas platformot termetett egy másik cég, és már aktívan felhasználóik is bizonyítják sikereiket.
Végül Bognár Vilmos, az OM kutatás-fejlesztési helyettes államtitkárságának vezetője számolt be az EU 6. keretprogjamának IST-pályázatairól, ami konkrétan az oktatásfejlesztés tematikus projektjének számít. Bognár Vilmos kifejtette: a Nagy Testvér elnevezésű, beszédes névvel illetett pályázat egyik alapvetése éppen az, hogy a PC-alapú információs társadalom abba az irányba halad, ahol majd az intelligens környezet, a felhasználó különféle biológiai paramétereit is érzékelni képes tárgyak és eszközök fogják meghatározni mindennapjainkat. A telefonalapú kommunikációról pedig teljesen áttérünk majd a multimédia-alapú kommunikációhoz.
Az eddigi több száz eurós pályázatok mellett "kis testvérnek" számít az EU Kultúra 2000 programja, amiről Zongor Attila, a NKÖM Kultúrpont Irodájának (www.kulturpont.hu) vezetője tartott előadást. A kultúra területén működő szervezetek működőképes ötlettel kereshetik a Kultúrpont Irodát, ahol szakértő segítséget, kapcsolatokat, tanácsadást kaphatnak az érdeklődők, ingyenesen.
Kapcsolódó cikkek
- Lehet pályázni az e-Festival 2006-ra!
- Közháló - módosították a pályázatokat
- Esélyesek a magyar multimédiás cégek az Európai Kiválóság a Multimédiában Díjra
- Pályázat közoktatási intézmények vírusvédelmi eszközeinek beszerzésére
- Magyar sikerek az uniós IT-fejlesztési programban
- Tizenkétmilliárdos forrás szélessávú fejlesztésekre az elmaradott régiókban
- Pályázati felhívás a Jövő Háza logója flash animációjának elkészítésére
- Magyar Bálint: valamennyi iskolában lesz internetkapcsolat
- IHM: "e-tartalom-plusz" és pályázatok az információs iparág fejlesztésére
- Fogyatékos fiatalok fotói a Millenáris Parkban