MDF: Az IHM kormányzati fantomszervezet?!
Hatásköri viták prolongálva 2004-re is (!) ?
A parlamenti munka befejeztével elérkezettnek látjuk az időt arra, hogy megvonjuk a mérlegét a kereken egy éves Informatikai és Hírközlési Minisztérium teljesítményének. A Magyar Demokrata Fórum már a választások előtt, kormánytól függetlenül javasolta egy hírközlési minisztérium felállítását az új parlamenti ciklusban. Úgy ítéltük meg, hogy szükség van egy olyan kormányzati szervezetre minisztériumi szinten, amely képes a tudásalapú társadalom megteremtését elősegíteni, az ehhez kapcsolódó sokirányú technikai és politikai kezdeményezéseket összefogni. Egyszerűen fogalmazva az MDF támogatta egy "jövő-minisztérium" felállítását.
A minisztérium - végül is Informatikai és Hírközlési Minisztérium néven - létrejött és nagy várakozások közepette megkezdte munkáját. A Magyar Demokrata Fórum az eltelt egy évben nem kritizálta az új szervezet munkáját, úgy gondoltuk, legalább egy év szükséges ahhoz, hogy egy hagyományok nélküli, vadonatúj kormányzati szervezet aktivitását érdemben értékelni lehessen. Ennek megfelelően az elmúlt időszakban az MDF informatikai munkacsoportja csak egyes témakörökben szólalt meg, olyan ügyekben tett javaslatokat, amelyekben kormányzati intézkedések halaszthatatlanná váltak.
Pettkó András az országgyűlés informatikai- és távközlési bizottságának tagja például több ízben is interpellált a parlamentben az elektronikus hulladékkezelés megoldatlansága tárgyában. Felszólalásai nyomán határozott kormányzati lépéseket kényszerített ki. Ugyancsak az MDF vitte be a köztudatba a fogyatékkal élők informatikai eszközellátásának hiányosságait, valamint a számítógép előtt dolgozókra vonatkozó úgynevezett védőszemüveg rendelet végrehajtásának hibáit. Az informatikai szakma várva várta a minisztériumát. Már a megalakulás folyamatában is jelezte az MDF, hogy az új szervezet nem kapja meg a telekommunikáció egészét, a meghatározó feladatköröket indokolatlanul szétosztják különböző még meg sem alakult hivatalok és államtitkárságok között. Így került a MEH-be a kormányzati informatika és a kormányzati portál. Különböző helyekre kerültek a pályázatok, a nagy telekommunikációs fejlesztések és a szabályozási kérdések. Tisztázatlan maradt az IHM és a Hírközlési Felügyelet viszonya is. Az a tény, hogy az eKormányzás kialakítása a MeH-nél maradt, komoly aggályokat keltett az MDF-ben.
Az eltelt egy év zavara és eredménytelensége igazolta, hogy a minisztérium kellő feladatok és hatáskörök hiányában nem tud megfelelni hivatásának. A kormányzat - bár későn - de észlelte a problémát: az Oktatási Minisztérium informatikai közbeszerzéseit és pályázatait az IHM-be helyezte, tekintettel az OM botrányos ügyintézésére, primitív szakmai munkájára. Úgy tűnik azonban, a kormány továbbra sem mond le az informatikai projektek széttrancsírozásáról, jó példa erre a kormányzati portál további sorsa. A Miniszterelnöki Hivatal irányítása alatt működő e-demokrácia médium eredménytelen és pénzpazarló működtetését nem úgy kívánják megszüntetni, hogy felügyeletét áthelyezik a szakmai minisztériumba, hanem – tovább növelve a káoszt - egy teljesen új hálózatot terveznek kiépíteni. Tennék ezt úgy, hogy a portálnak máig tisztázatlan a tartalmi funkciója, célcsoportja és a nagy marketinggel beígért szolgáltatások nem használhatóak. A kérdés az, milyen tartalommal és mennyiért kapjuk ezt az új hálózatot, miközben az IHM is építi ki folyamatosan az új netközművet, a jövőre ígért Infopont 2004-et. Lesz tehát kormányzati gerinchálózat és külön közháló is. Ez a párhuzamosság is azt szemlélteti, hogy az IHM-től még mindig vonnak el feladatokat, ahelyett, hogy egy szervezet munkakörébe helyeznék az összes információs társadalmat érintő projektet. Az MDF véleménye szerint nem a minisztérium halványítására, már-már fantomizálására van szükség, hanem szervezetének megerősítésére, hatáskörének kibővítésére.
A Kormány megalakulása óta folyamatos hatalmi harc folyik a szocialista vezetésű Miniszterelnöki Hivatal - itt maradt a kormányzati informatika – és a szabad demokrata vezetésű IHM között. A kettős irányítás fejetlenséghez vezet, kicsinyes hatalmi torzsalkodásokhoz ad kimeríthetetlen muníciót. A Magyar Demokrata Fórum határozottan követeli, hogy szűnjenek meg az indokolatlan duplázások, a kormány irányító szervezetei az informatikai feladatokat egy központba koncentrálják, és az egymás közötti - ma már alig leplezhető - hatásköri küzdelem helyett a tényleges teendőkkel foglalkozzanak. Az MDF kijelenti, hogy a további hatalmi széthúzás a tudásalapú társadalom informatikai megalapozását késlelteti, durván akadályozza.
***
A feladatok és célok egyértelmű meghatározására azért is elengedhetetlenül szükség van, mert előttünk áll a hírközlési törvény átalakításának komplex feladata. Az MDF a szöveg első változatáról ősszel fejti ki álláspontját, addig is Pettkó András kéri a szakmában dolgozókat és a téma iránt érdeklődőket, hogy újonnan megindult honlapjára küldjék meg véleményüket, állásfoglalásukat a tervezetről. A honlap címe www.pettkoandras.hu."
Kapcsolódó cikkek
- E-petíció dönthetne a társadalmat érintő kérdésekről
- Jövőre már bankkártyával is fizethetünk adót az APEH-hivatalokban
- Információs társadalom: a képviselőket is iskolapadba küldi az MDF
- MMS-cenzúra Iránban
- Nigéria: mobiltelefonnal a választási csalás ellen
- Kínai DoS-támadások a Marx archívum ellen
- Klikk-kampány az internetes cenzúrázás ellen
- Megjelent a Freedom Fighter 56! internetes játék
- Október 23-i programok a www.19562006.hu-n
- A politikusok még nem ébredtek rá az internet jelentőségére
Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával
Az ABB bemutatja új márkapozicionálását: “We help industries outrun – leaner and cleaner” („Segítünk az iparágaknak, hogy túlszárnyalják korábbi eredményeiket – gazdaságosabban és tisztábban működve”), ezzel megerősítve a vállalat fejlődésének következő fázisát, mint az elektrifikáció és automatizálás vezetője a sikeres átalakulási időszak után. Az új szlogen azt fejezi ki, amiről az ABB ismert szeretne lenni ügyfelei körében.
Az AI segítségével teszi hatékonyabbá az energetikai rendszerek felügyeletét a Ganz
Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást.
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.