Országos Térinformatikai Konferencia (OTK)
EU csatlakozás térinformatikai kihívásai,
Nemzeti Fejlesztési Terv térinformatikai vonatkozásai.
A konferencián elhangzó előadások témakörei:
I. Területfejlesztés, környezetvédelem - szekcióban az épített és természeti környezet alakítása érdekében tett térinformatikai megoldásokkal foglalkozunk, beleértve a vízügyi és természetvédelmi kérdéseket is. Az EU csatlakozás küszöbén foglalkozunk a terület- és vidékfejlesztés, környezetvédelem EU csatlakozási vonzataival. A területfejlesztés keretében helyt kívánunk adni a közlekedési infrastruktúrával, vízügyi területen pedig a Vásárhelyi-tervvel kapcsolatos előadásoknak is.
II. Térinformatika az információs társadalomban - az információs társadalom létrejötte az IT szinte teljes körű elterjedését jelenti, mely folyamat az élet minden területével szemben új elvárásokat támaszt. Közös erőfeszítést kíván a közigazgatás és a gazdasági élet valamennyi szereplőjétől, hogy az épülő információs társadalom meg tudjon felelni a gazdasági és szociális kihívásoknak, elősegíthesse a foglalkoztatást, a növekedést és a termelékenységet, és nem utolsósorban megfeleljen az EU elvárásoknak. Mindez jelentős hatással van a térinformatika fejlődésére, felhasználói körének kiterjedésére, professzionális művelőinek képzettségére és státuszára, valamint a térinformatikai módszerek és eszközök integrálódására a nagy információrendszerekbe. A szekció az alábbi témakörök feldolgozását célozza meg : térinformatika és társadalom, az állampolgárokhoz kötődő nyilvántartások GIS vonatkozásai, az EU térinformatikai tervei és programjai, ill. hazai vonatkozásaik, Internet és GIS, oktatás a közigazgatási fogadóképesség biztosítására.
III. Térinformatikai adatinfrastruktúra, adatgazdálkodás – közismert tény, hogy a térinformatika alkalmazásának nélkülözhetetlen „kellékei" a digitális térképi és térbeli referencia adatok. Ezért a különféle célok megvalósításához térinformatikát használó települések, régiók, országok, földrészek fontos érdeke, hogy területükre vonatkozóan egységes, az elvárásoknak megfelelő térinformatikai adatinfrastruktúra álljon rendelkezésre. Az adatinfrastruktúra azonban nemcsak a digitális térképi adatokat jelenti, hanem az azokhoz kapcsolódó leíró adatokat, technológiákat, szabványokat, szolgáltatásokat és meta-adatokat is. A szekció az ilyen adatinfrastruktúrák tervezését és létrehozását célzó hazai (NKP, MTP) és EU kezdeményezésekkel és eredményekkel, valamint ésszerű, az adatok lehető legszélesebb körben való hasznosulását támogató adatgazdálkodás módszereivel kíván foglalkozni.
IV. Önkormányzati informatikai alkalmazások – az informatika eszközrendszere az önkormányzati tevékenységek ésszerű és hatékony megvalósításában nem nélkülözhető. Ezen belül a térinformatika olyan lehetőséget nyújt, amely képes a földrajzi helyhez köthető tevékenységek integrálására, döntések előkészítésére. A szekció a feladatköröket és a működési feltételrendszert alapul véve foglalkozik a térinformatika alkalmazási helyzetével és lehetőségeivel az önkormányzatoknál. Az informatika és térinformatika együttes alkalmazásának tapasztalatait ismertető előadások érintik a korszerű informatika és a vezetés kölcsönhatásait, valamint a településrendezés és -irányítás különféle vonatkozásait is.
V. Korszerű térinformatikai technológiák és módszerek - egy év alatt számos új szoftver és hardver eszköz, eljárás, módszer jelenik meg a térinformatikában. Ezek közül példaként említve: a vezeték nélküli hálózatok, GPRS, PDA számítógépek, DGPS, helyhez köthető szolgáltatások, amelyek rohamos terjedése hatással van a térinformatika alkalmazására is. Ezekkel a ma még újdonságnak tekinthető témákkal foglalkozik a szekció.
VI. Adatérték, ár, minőség, tulajdon és marketing a térinformatikában - a szekció a következő témakörökkel kíván foglalkozni; A marketing szerepe a térinformatikai termékek, adatok ár-érték viszonyának alakításában, és széles körű használatában. Az adat- és árpolitika alkalmazásának alternatívái, különös tekintettel az állami alapadatokra és az EU csatlakozás utáni helyzetre. Az állami alapinformációk, ezen belül a térinformatikai adatok hasznosításával kapcsolatos Európai Bizottsági elképzelések. Mik befolyásolják, miként alakítható a minőség – ár viszony a térinformatikai rendszerekben felhasznált adatok vonatkozásában. Mit lehet, kellene tenni az illetéktelen adathasználat ellen, továbbá hogyan befolyásolja az adathasználatot, illetve tulajdonlást az Internet és a WEB technológiák rohamos terjedése.
A konferenciát térinformatikai cégek szakkiállítása kíséri.
Lehetőség van az ez évi kerekasztal és workshop témakörök megjelölésére. A konferenciára jelentkezők erre vonatkozó javaslataikat legkésőbb 2003. június 15-ig megtehetik az otk@geometria.hu e-mail címen.
Kapcsolódó cikkek
- Digitális örökség, információ-felügyelet és-tárolás, tartalomkezelés
- Fizetni vagy nem fizetni – ez itt az info-kérdés
- A kis- és középvállalatok versenyképességéért - workshop és kiállítás
- Grepton Folyamatok e-Z-ig Szakmai Konferencia
- Forum Nokia technológiai napok Magyarországon
- Systems' Day konferencia - először
- IDC: Adattár-virtualizációs és adatközpont konferencia 2007
- Marketing 2.0: üzenetek helyett dialógus
- Májusban Budapest a projektmenedzsment világ fővárosa
- Valós és virtuális JavaOne a környezettudatosság jegyében
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.