A Telekom Serbia botránya: kiadták Marinit
Marini még május elején kereste fel a Telekom Serbia ügyében vizsgálatot folytató olasz parlamenti bizottságot. Azt állította, hogy a privatizációból baloldali olasz politikusok jelentős hasznot húztak. Konkrétan Romano Prodit, az Európai Bizottság jelenlegi elnökét, volt olasz miniszterelnököt, Lamberto Dini volt külügyminisztert, valamint Piero Fassinót, a Baloldali Demokraták főtitkárát nevezte meg.
Az ügy 1997 nyarára nyúlik vissza. Az akkor még állami kézben lévő olasz telefontársaság, a Telecom Italia 29 százalékos részesedést szerzett a hasonló tevékenységet folytató – ugyancsak állami - Telekom Serbiában 893 millió márkáért. A privatizáció másik résztvevője a görög OTE vállalat volt, amely 20 százalékos tulajdonrészt kapott 675 millió márka ellenében. Az ügylet Slobodan Milosevic jugoszláv elnök rendszere számára több mint másfél milliárd márka bevételt jelentett és a politikai túlélést biztosította számára.
2001-ben a sajtóban azonban megjelentek olyan értesülések, amelyek szerint az ügyletben csúszópénzek is közrejátszottak, és ezek állítólag olasz politikusok zsebébe vándoroltak. Az adásvétel idején éppen Romano Prodi balközép kormánykoalíciója volt hatalmon. Marini az olasz honatyák előtt, majd később az őt Bernben felkereső olasz ügyészek előtt is azt vallotta, hogy ő maga mosott át 55 millió dollár értékű pénz, amely azután közvetítők útján jutott el a címzettekhez. Május 8-án az említett parlamenti bizottság két tagja és két bíró elkísérte Marinit a svájci Luganóba, mivel a "tanú" azt állította, hogy az egyik ottani hivatalban vannak letétben a bizonyítékul szolgáló iratok. Mielőtt azonban ezek a kezükbe kerültek volna, a svájci hatóságok őrizetbe vették Marinit, akinek svájci földön is számos bűnös ügyletről kell számot adnia. A bizonyítékként megnevezett dokumentumokat is lefoglalták a svájci igazságügyi szervek. Marini kiadásával állítólag ezeket a dokumentumokat is átadják az olasz igazságügyi illetékeseknek, de a bürokratikus procedúrák miatt azok csak augusztus végére kerülhetnek olasz földre.
Marini - akit a következő napokban hallgatnak ki Torinóban – már jelezte, hogy az általa korábban megnevezett három politikuson kívül további hat személy nevét készül az ügyészek tudomására hozni, olyanokét, akik szintén közrejátszottak a bűnös pénzügyletekben.
Kapcsolódó cikkek
- A szerb Telekom Srbija nyerte el a boszniai Telekom Srpskét
- Telekom Serbia - Őrizetbe vétel és diplomáciai bonyodalom
- Még az idén megindítják a Telekom Slovenije privatizációját
- A Telekom Serbia - olasz bírók ki akarják hallgatni Milosevicet
- A Telekom Serbiánál vizsgálódik a belgrádi ügyészség
- A Telekom Serbia botránya
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.