Finisben a Serial ATA II szabvány

Zsadányi Pál, 2003. szeptember 20. 18:37

A Serial ATA II Working Group, a nagy, legalább 1,5 Gbps sebességű,
soros ATA diszk interfész szabvány továbbfejlesztésével foglalkozó
munkacsoport a munkájának a finiséhez érkezett, jelentették be a
napokban rendezett Intel Developer Forumon. A csoport három rész
dokumentációit mutatta be, és még kettőn dolgozik, amelyeket talán az
év végéig be is fejez.
Az új specifikációk fogják rögzíteni a korábbi szabványhoz képesti kiterjesztéseket. A most bemutatottak: a Digital interfész leíró, a Port Multiplier portelosztó és a Port Selector a hibatűrő portválasztó működésére és a használatának a tervezésére szolgáló dokumentációk. A helyzetelemzést a munkacsoport lelkes vezetője, Knut Grimsrud, az Intel főmérnöke tartotta. A II-es szabványkiterjesztések a RAID fokozott hatékonyságú és biztonságú tárolók, SAN – NAS hálózati tároló rendszerek és a Disk-to-Disk (D2D) adatmentő rendszerek gyártóit érintik. Míg az 1.0-s változattal a társult gyártók csak a PC-piacot bombázhatják (mivel csak házon belül csatlakozó egységekre definiálták), addig az új változat a gyártók piacának a szerver- és a utility computing (számítási- és hálózati tárolószolgáltatási) piacra történő kiterjesztését is lehetővé teszi.

Az együttműködés vezetője az Intel, további fő támogatói pedig: az APT Technologies, a Dell Computer Corporation, a Maxtor Corporation és a Seagate Technology LLC. Az 1.0-s csoport 2000. februárjában alakult, és tagjainak a száma 160, de már a 2002. februárjában alakult 2.0-snak is van 132 tagja.

A második változat készítése során kitűzött fő célok:
* teljes kompatibilitás az előző 1.0-s változattal (továbbra is 2 pár – fogadó és küldő, azaz, 4 vezetékes, bár árnyékolásokkal együtt maximum 7 vezetékes, egyszerű csatlakozás, extra SATA – a hagyományosnál okosabb vezérlésre használható, 15 vezetékes tápáram csatlakozó, alacsony jelszintek, kifelé a korábbi ATA szoftver szabványok szerinti, de nagyobb sebességű, jobban méretezhető működés, egyszerű és ezért gyors átviteli protokoll, kifejezetten a tároló egységeknek szánt megoldás, legalább 10 éves távlat stb.),
* az új funkciók legyenek opcionálisak és elválaszthatók az 1.0-s funkcionalitástól,
* az átviteli parancsokat sorba kell állítania (főként, mivel az 1.0-hoz képest több vezérlő berendezés is használható),
* ipari szabványoknak megfelelő lezáró eszközöket kell támogatnia,
* a tároló alrendszerek független perifériaként történő használatát kell támogatnia.

A maximális tárolóegység – kontroller (host controller) távolságot az 1.0-s változatnál bevezetett 1 méterhez képest 46 centiméterre korlátozták, és a fizikai csatlakozó felületeik konkrét mechanikai kivitelezését is pontosabban szabályozták (az 1.0 csak konnektor példákat ad). A második változat, a tároló eszköz fizikai jelszintjeit változatlanul hagyva definiálja a 4-szálas, FR4, 0,3 mm-es vezetékekkel szerelt kábel csatlakozóit. A tároló berendezések által leadott, és a kábelhosszak miatt csillapodó, erősen eltérő jelszinteket a kontrollernek kell kézben tartania, mert a tároló oldalon a jelszinteknek az 1.0-snál definiáltakat kell tartania.

Az 1.0a változatban az évtizedes élettartamban három generáció megjelenését tervezték. Az első generációt a hagyományos ATA teljesítményéhez (maximum 133 MB/s) kicsit megnövelt paraméterek jellemzik (150 MB/s – ami megfelel 1,2 Gbps-nek a 8 bites, 1,5 Gbps-nek a 10-bites interfész oldalon), csak a kábelezése jóval egyszerűbb, tehát olcsóbb. Csökkenti a gépben a kábeldzsungelt és ezzel javítja a hűtést. Ez már 2001 közepén elkezdett terjedni, de a SATA interfészes diszkek csak az idén jelentek meg tömegesen. A második generáció elterjedését 2004-re várták, 2,4/3,0 Gbps sebességtartományban. A harmadik generációban, 2007. tájékán, a sebességek 4,8/6,0 Gbps-ig emelkedhetnek.

Az új SATA II specifikáció az ANSI AT, 6-os változatú ATA/Serial ATA csomagszállítású interfész szabványt veszi alapul. A funkciók jobb kézben tarthatósága végett 4 szintű rétegezést használnak: fizikai interfész (soros fizikai csatlakozások), digitális kapcsolat (soros digitális kapcsolatvezérlés), digitális jelátvitel (soros digitális transzport vezérlés), alkalmazói szint (soros vezérlő – tárolóegység közti transzparens szoftver átvitelvezérlés). A további részletek a szabványcsoport weblapjairól érhető el.

Az előző specifikáció utolsó változatszáma egyébként 1.0a, és letölthető a Serial ATA Working Group hálószeméről. Ugyanott megtalálhatók az említett három témában elkészült dokumentációk legutolsó, de e cikk írásának a pillanatában még nem végleges változata is. A gyakorlati megoldásokat magyarul egy jó SuperGamez cikk írja le (természetesen, az 1.0-s változat első generációjára).

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01