Már 10 éve erőlködik az IPv6, révbe jut valaha?

Zsadányi Pál, 2003. október 18. 09:42

Az átállás a 32-bites IPv4-es címekről a 128 bites IPv6 címekre már
vagy 10 éve tart. A 20(!) éve elfogadott IPv4-ben bevezetett
korszerűsítések jóval hosszabb időt engedtek a használatának, mint amit
az ipari elemzők korábban hittek. Azonban a következő hálózati
generációként hirdetett IPv6 koránt sem csak a címtartomány bővítését
jelenti! A múlt nyáron ezt az amerikai védelmi minisztérium IPv6-os
lépései is igazolták, ami áttörést hozhat.
Mint az a TechWeb egyik legfrissebb téma-összefoglalójában olvasható, valami elkezdődött. Mindenesetre, az IPv4-es címkiosztási változások, a kifelé zárt lokális hálózatok koncepciójának az elterjesztése, valamint a hálózati címfordítással kombinált internetosztási technológiák, jelentősen lecsökkentették a kiosztható címek fogyásának az ütemét. Ezért használjuk sikerrel, immár 20 éve.

IPv6 – RFC 2460

Az IPv6-os protokoll konstrukció azonban, nemcsak a címek kibővítését igyekezett megoldani, hanem a világháló mai korhoz méltó architekturális javítását is magában foglalja. Közülük a legfontosabbak: a pontosabban szabályozható adatvédelem, a rugalmasabb menedzselhetőség és a szolgáltatás minőségének (QoS) a kezelhetősége. Ezek egy sereg világhálós szolgáltatás sokkal stabilabb kifejlesztését és üzemeltetését teszik lehetővé. Az architektúra lecserélése azonban nem hétköznapi feladat, mert a két protokoll között végeredményben óriási különbségek vannak. A szabványtervezők viszont gondoltak az átmenet lebonyolíthatóságára is, alagutas megoldásokkal. Az IPv6-on átbújhatnak IPv4-es csomagok, hogy eljuthassanak az esetleg még mindig IPv4-es lokális hálózatban ülő célgéphez.

A legelterjedtebb operációs rendszereket a gyártók az IPv6 támogatást már ugyancsak vagy fél évtizede beépítették termékeikbe, és többé-kevésbé ki is próbálták. Széles körű tesztelésük azonban még nem történhetett meg, az egyelőre igencsak kevés IPv6-os telepítés folytán. Talán a dolgokat az mozdíthatná el a holtpontról, ha egy stratégiai világháló felhasználó kezdene döntő lépéseket tenni az IPv6 irányába. Pontosan ilyennek mondhatók az amerikai Védelmi minisztérium (DoD) IPv6-tal kapcsolatos legutóbbi döntései, ami láthatóan más hatóságokat és ipari szereplőket is működésbe lendített.

A DoD a múlt nyáron jelentette be, hogy belső hálózatát teljesen át fogja állítani az IPv6-os protokollnak megfelelő architektúrájúra. Most, pedig az amerikai Kereskedelmi minisztérium egyik munkabizottsága kezdte elemzi a protokoll bevezetésének a piaci hatásait, az adatvédelem javulásának a lehetőségeit, egy erre szakosított szervezettel együttműködésben (National Strategy to Secure Cyberspace). Ugyancsak mozgolódnak az Európai Unió szabványosítási szervezetei is, amennyiben sürgetik a tagállamokat az IPv6-os ütemesebb bevezetése végett. Az IPv6-os egyébként nemcsak a nagy ipari alkalmazók számára lesz fontos, az egész világhálós infrastruktúra működtetésére és használatára kihat, beleértve például a háztartási eszközök és hordozható személyi eszközök hatékonyabb hálózatos alkalmazhatóságát is. Az ipari elemzők 5-10 éven belüli elterjedést jósolnak.
Kulcsszavak: IPv6 hálózat

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

MyPhoneExplorer 2.2.0

Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.

2024. november 21. 17:11

Battery Monitor 10.4

A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.

2024. november 21. 17:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01