Az internet, mint emberi alapjog?

Tóth Kristóf, 2003. december 9. 23:21
A Genfben szerdán kezdődő információtechnológiai (IT) ENSZ-világtalálkozó egyik fő napirendi pontja az lesz, hogy vajon az emberi alapjogok közé tartozik-e az internethez való hozzáférés is.
Többek között erről is tanácskozik majd a mintegy 6 ezer résztvevő, valamint az 50 állam- és kormányfő. A témák között szerepel például egy digitális szolidaritási alap létrehozása és az új "internetkormány" felállítása. A digitális szolidaritási alap létrehozását például a harmadik világ országai kezdeményezik, hogy ezáltal is csökkenteni lehessen a gazdagabb és a szegényebb országok közötti úgynevezett digitális szakadékot. A fejlett államok viszont ahhoz kötik az alap létrehozását, hogy az abban betöltött tagság önkéntes lehet-e. Ennek ellenére számos cég, így például a Genfben standdal jelen lévő Siemens is természetesen új piacokat lát a fejlődő országokban.

Politikai kérdéssé vált az is, hogy emberi alapjognak minősül-e az internethez való hozzáférés? Kína e javaslat ellen van, mivel ott közismerten a világháló képezi a kormányellenes véleménynyilvánítás egyik fő alapját. A "Riporterek határok nélkül" szervezet jelentése szerint Kínában 30 ezerre tehető azoknak a közalkalmazottaknak a száma, akiknek a feladata a chatszobák és chatcsatornák ellenőrzése és a kormányellenes propagandisták felkutatása.

A harmadik fontos kérdés az úgynevezett internetkormány összetétele. Az Egyesült Államok azt szeretné, ha továbbra is az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (Icann) tartaná a kezében a szálakat. Mivel azonban ez a grémium erős amerikai befolyás alatt áll, egyre több olyan hangot hallani, hogy a szervezet szerepét vegye át az International Telecommunication Union (ITU), azaz a Nemzetközi Telekommunikációs Szövetség. A Világgazdasági Fórum (WEF) egy harmadik utat is elképzelhetőnek tart, amint arról a Global Information Technology Reportban, azaz a Globális Információtechnológiai Riportban beszámolt. Ebben kielemeztek minden befolyásoló tényezőt és országonkénti adatot, így például a telefoncsatlakozások és a mobiltelefont használók számát, sőt azt is, hogy hány embernek van számítógépe és hánynak internet-hozzáférése. Az utóbbi kettőt különös tekintettel a GDP-re is kivetítették. A 102 állam adatait tartalmazó listát az Egyesült Államok, Szingapúr és a skandináv országok vezetik. A WEF szerint ezeknek az államoknak van a leginkább lehetőségük arra, hogy kihasználják a hálózati ökonómiában rejlő lehetőségeket.

Németország a 11. helyen található. Európa kétségkívül az információtechnológia egyik központja. Az európai országok közötti csekély különbségek azt mutatják, hogy az "öreg kontinens" államainak kormányai szívügyüknek tekintik az IT-t és javítani szeretnének a jelenlegi állapotokon - mindezt Fiona Paua, a WEF képviselője nyilatkozta. A lista végén az afrikai és a közép-amerikai országok találhatók. Ezek fő jellemzője, hogy alig van internet-hozzáférés. Amennyiben ez változik, a fejlődő világ egyszerűbben és hatékonyabban tudná értékesíteni az agrár- és a textilipari termékeket.

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59