EU: A bővítéssel lehetőség van egy dinamikus digitális gazdaság kialakítására
Az EICTA köszönti a 25 tagú Unió erősödő digitális gazdaságának szereplőit
A csatlakozó államok infokommunikációs iparága (IKT) jelentős piac. A 2004-es becsült éves forgalma 41,7 milliárd euró, ami éves szinten 8,1 százalékos növekedést jelent. Ezek a digitális gazdaságok azonban még nem elég érettek, hiszen az információs társadalmi technológiák elmaradnak az EU átlagtól. A növekedés üteme alapján még sok munkára és befektetésre van szükség, hogy az új tagállamok elérjék a jelenlegi EU-átlagot.
„A digitális technológiák alkalmazása és felhasználása létfontosságú, hogy megvalósuljon a teljes gazdasági és társadalmi integráció, miközben a kibővült Európai Unióban a kulturális sokszínűséget is ösztönöznünk kell” - folytatja Andy Mattes. „Közép- és Kelet-Európában sokat fejlődött a távközlési piacok liberalizációja. A távközlési berendezések mind a 15 tagú, mind a 25 tagú EU-ban a három legfontosabb exportcikk között szerepelnek. A statisztikák azt mutatják, hogy a személyi számítógépek, mobiltelefonok és Internet hozzáférések száma a 15 tagú EU-hoz képest nem sokkal alacsonyabb az új tagállamokban, és meg vagyunk győződve arról, hogy a szakadék hamarosan bezárul. Én személy szerint nagyon biztatónak találom, hogy az új tagállamok kormányzata megértette és elfogadta a digitális szolgáltatások használatát a közigazgatásban.”
Az EICTA komoly segítséget nyújtott az új tagállamok infokommunikációs szektorainak a csatlakozási folyamat során. Az EICTA sikeresen irányította az EU által finanszírozott ELECTRANET projektet, amelynek keretében 9 nemzeti szakmai szervezetet és tagjaikat készítettük fel az EU tagság mindennapjaira.
Az elmúlt évben az EICTA emellett technikai segítséget és szakmai tanácsot nyújtott Csehország, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Szlovákia, Lengyelország, valamint a várhatóan 2007-ben csatlakozó Bulgária és Románia szakmai szervezeteinek. Az IKT / fogyasztói elektronikai ipart érintő közösségi jogalkotással (acquis communautaire) kapcsolatos ismeretekről átfogóan tájékoztató ELECTRANET program intenzív képzések, workshopok és konferenciák útján nyújtott segítséget a szervezetek képviselőinek ahhoz, hogy megértsék az EU jogalkotási folyamatát és rájuk vonatkozó részeit. Az ELECTRANET alapját az a projekt képezte, amelyet az EICTA közép- és kelet-európai partnerszervezeteivel együtt 2000. júliusa és 2002. szeptembere között bonyolított le.
Az új tagállamokat az EICTA fő irányítótestületében két igazgatótanácsi tag képviseli: Dr. Kóka János, az IVSZ elnöke és Marek A. Wosko, a lengyel KiGEIT felügyelő-bizottságának tagja.
Kapcsolódó cikkek
- 122 millió európai az interneten
- Növekvő net-populáció egész Európában
- EU, Lisszabon és a nemzeti akcióprogram
- Az európai uniós háztartások felében van internet
- Európa visszanyerte első helyét a befektetések terén
- Az EU biztos szerint több technológiai beruházásra van szükség
- Digitális verseny Kelet-Európában - Magyarország a harmadik
- India egyik befektetési célpontja Kelet-Európa
- Egyre több spam érkezik Európából
- Egyre több nő internetezik Európában
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.