IVSZ: Damoklesz kardja lebeg a magyar szoftveripar felett

Az IVSZ javaslata: szoftverszabadalom helyett maradjon a szerzői jog

forrás Prim Online, 2004. augusztus 26. 12:00
Annak ellenére, hogy elvileg nem lehet szoftvereket, algoritmusokat és üzleti eljárásokat szabadalmaztatni, az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) már több mint 30.000 ilyen szabadalmat jegyzett be. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége álláspontja szerint, amennyiben az Európai Unió Versenyképességi Tanácsában, a kérdésről folyó szavazás eredményeként a szabadalmi jogok szoftverekre is kiterjeszthetőekké válnak, a magyar szoftverfejlesztési iparág teljes egészében ellehetetlenülhet. Ennek nyomán egy ígéretes, az ország számára fontos húzóágazat semmisülhet meg. A kis és közepes méretű magyar szoftvercégek ugyanis szabadalmaikat tőkeerő hiányában nem tudják majd bejegyezni, illetve bármely fejlesztés során bejegyzett szabadalmak tízezreire kell figyelemmel lenniük, amelyek visszafoghatják a fejlesztéséket.
A "szoftverszabadalom" lényege, hogy az ötlet gazdája a kifejlesztésbe ölt erőforrások eredményeként az alkalmazás ideiglenes monopóliumát birtokolja. Ennek szabályozására hozták létre az EU szoftverszabadalmi direktíváját, amelynek kidolgozása folyik jelenleg Brüsszelben. Ez a direktíva a számítógépen megvalósított ötletek szabadalmaztathatóságának körét határozza meg, és az erre vonatkozó szabályokat teszi egyértelművé. Az Európai Parlament komoly lépéseket tett egy átfogó szabályrendszer kialakítására, ennek ellenére az Európai Unió Tanácsa egy olyan szövegről tárgyal jelenleg, amely nem definiálja a szabadalmaztathatóság határait, ezáltal nem segíti a szabályok egyértelművé tételét sem.

Az IVSZ álláspontja szerint a szoftverekhez kapcsolódó jogok védelmére kielégítő biztosítékot jelentenek a szerzői jogok. A szabadalmi jogok ma a hatályos magyar szabadalmi törvény szerint nem vonatkoztathatóak szoftverekre. Ezt az elvet és álláspontot képviseli az EU összes tagországa és az EPO is, ennek ellenére az EPO több ezer szoftverszabadalmat jegyzett be, illetve a tervezett direktíva szöveg nem fogalmaz a kérdésben egyértelműen.

Ezért az IVSZ, mint a magyarországi informatikai vállalkozások érdekképviseleti szerve felkérést intézett a Magyar Kormányzat képviselőihez, hogy az Európai Unió szabadalmi direktívájának szavazásakor és az ahhoz kapcsolódó eljárásokban a Szövetség tagszervezeteinek érdekének megfelelően álláspontját képviselje.

Ezen kívül felhívta a Tanácsban és a Parlamentben dolgozó magyar tisztviselők és képviselők figyelmét arra, hogy a homályos megfogalmazású direktíva szöveg miatt az egész ígéretes, és reménybeli húzóágazatként emlegetett magyar szoftverfejlesztési iparág örökre alvállalkozói szerepre kényszerülhet.

"Jelenleg a szoftverek védelmét a Berni Konvenció alapján a szerzői jog garantálja. A szerzői jogi védelem a szoftverek védelmére bevált, működő dolog, és nem hordozza azt a veszélyt, hogy szabadalmi cápák élősködjenek a szoftverfejlesztőkön" - mondta Szekfű Balázs, az IVSZ igazgatója.

HÁTTÉRANYAG:

1. A szoftverszabadalmi kérdés lényege

A szoftverszabadalmak kérdése elsősorban gazdasági kérdés. Leegyszerűsítve arról van szó, hogy kinek lesz joga szoftvert fejleszteni.

2. Hogyan érinti ez a kérdés a magyar szoftverfejlesztő cégeket?

Amennyiben lehetséges a szoftverek szabadalmaztatása, amerikai mintára egyes cégek több ezer eljárást, módszert, szoftverrutint védenének le. Ezen cégekkel szemben csak azok a cégek lesznek tárgyalóképesek (tudják viszontper kilátásba helyezésével sakkban tartani az adott céget, illetve elkerülni a hasonló kellemetlenségeket), akik maguk is hasonló méretű portfoliót alakítanak ki. Mivel gyakorlatilag nincsen olyan magyar szoftvercég, amely erre képes lenne (lásd az 5. kérdést), minden magyar szoftverfejlesztőnek elemi érdeke, hogy ne lehessen a fejlesztés jogát a szabadalmakon keresztül kisajátítani.

3. Mit értünk szoftverszabadalom alatt?

A "szoftverszabadalom" szót a számítógépeken megvalósított ötletekre vonatkozó monopóliumok jelölésére használjuk. A szabadalmak lényege, hogy az ötlet gazdáját a társadalom az ötlet kifejlesztésébe ölt erőforrások viszonzásaként annak kitalálóját az ötlet alkalmazásának ideiglenes monopóliumával jutalmazza.
A szabadalmi jog nem képes figyelembe venni azt, hogy ki talált ki egy ötletet elsőként; a szabadalommal az rendelkezik, aki bejegyezte. A pusztán szoftveres úton megvalósított ötletek a következő tulajdonságokkal rendelkeznek:
- egyetlen szoftverben általában több száz már kitalált ötletre építünk, és ehhez adjuk hozzá a néhány tíz saját ötletet
- a szoftverfejlesztés során az energia túlnyomó része nem az ötletek kitalálására, hanem a hibajavításra, dokumentációra, stb megy el
- ezek az ötletek definíció szerint algoritmusok. Az algoritmusok szabadalmaztathatóságát az Európai Szabadalmi Egyezmény kizárja.
- ezek az ötletek egyben üzleti módszerek. Az üzleti módszerek szabadalmaztathatóságát az Európai Szabadalmi Egyezmény kizárja.

4. Ha a szoftverben implementált ötletek nem szabadalmaztathatóak, akkor mi a probléma?

A probléma az, hogy a fentiek ellenére az Európai Szabadalmi Hivatal már több mint 30,000 ilyen szabadalmat bejegyzett, és néhány nemzetközi monopólium részéről erős nyomás tapasztalható abban az irányban, hogy lehetőség legyen az ezekben biztosított monopólium felhasználására. Ebből a célból hozták létre a szoftverszabadalmi direktívát. Ez a direktíva elvben a számítógépen megvalósított ötletek szabadalmaztathatóságának körét hivatott meghatározni, és az erre vonatkozó szabályokat egyértelművé tenni.

Az Európai Parlamentnek sikerült is ezt a célt elérnie, de a Tanács az összes Parlament által elért előrehaladást eltörölve egy olyan szövegről tárgyal jelenleg, amely nem definiálja a szabadalmaztathatóság határait, ezáltal nem segíti a szabályok egyértelművé tételét.

5. Mi az a szabadalmi portfolió?

A szabadalmi portfolió szabadalmak halmaza. Egy használható szabadalmi portfolió legalább néhány ezer szabadalomból áll, a következők miatt:
Mivel a szoftver sok ötlet egymásra építésével készül, ezért minden szoftverben rengeteg potenciálisan szabadalmazott ötlet van. Példáként lásd a "webshop" ábrát. Ez azt jelenti, hogy ha valakinek sok ilyen szabadalma van bejegyezve, az gyakorlatilag bármely program fejlesztőjével szemben élhet szabadalmi igénnyel. Ezért az a cég, amelyiknek egy-két szabadalma van, és azokat megpróbálja érvényesíteni egy nagyobb portfolióval rendelkező céggel szemben, hamar azt fogja találni hogy az így megtámadott cég néhány tíz szabadalom bitorlásáért fogja perbe. A fentiek azokra a cégekre nem vonatkoznak, amelyek nem foglalkoznak fejlesztéssel, hanem csupán megvettek néhány szabadalmat, és azok segítségével élősködnek a szoftverfejlesztőkön.

6. Vonatkozik-e a szabadalmi jog a szoftverre "mint olyan"-ra, a forráskódra, és a tárgykódra?

Nem. Soha, semmilyen értelmezés szerint nem vonatkozott.
A "mint olyan" (as such) kifejezés értelme ugyan hosszú ideje elméleti vita tárgya, de mindenesetre minden nemzetközi szerződés kizárja a szabadalmaztathatóság köréből.
A forráskód és a tárgykód pedig minden vitán felül álló módon nem sorolható az "ötlet" kategóriájába, amelyre a szabadalmi védelem vonatkozik. A forráskódot a szerzői jog védi a Berni Konvenció alapján.
Ezen a fogalmaknak a direktívatervezet szövegébe kerülése jól követhető módon azért történt, hogy a szabadalmi jogban járatlan közönség számára a következő csúsztatás legyen közölhető:
"A direktíva kizárja a szoftverek, a forráskód és a tárgykód szabadalmaztathatóságát, ezért kizárja a szoftverszabadalmakat."
Mint láthattuk, a fenti állítás az (igen, nem, nincs kapcsolat) hármassal jellemezhető.

7. Mit tehet egy átlag magyar szoftverfejlesztő?

Még van rá esély, hogy a direktíva nem kerül ebben a formában elfogadásra. Ezt a célt szolgálja az IVSZ állásfoglalása a témában. Fontos a közvélemény valamint a különböző politikai pártok, és különösen azok európai parlamenti képviselőinek tájékoztatása. Az IVSZ részéről Hutter Ottó és Szittya Tamás, az LME részéről pedig Magosányi Árpád koordinálja az ilyen irányú tevékenységeket.

Általában javasolt védekezési módszer az is, hogy a cég minden munkatársa számára meg kell tiltani mindenféle szabadalmakkal kapcsolatos dokumentumba való betekintést. Ez ugyan nem akadályozza meg azt, hogy a cég ellen szabadalmi igénnyel éljenek, de a per során a jóhiszeműségre való hivatkozással van esély a visszamenőleges jellegű igények mérséklésére.

8. Milyen lehetősége van egy magyar szoftverfejlesztőnek a jogai védelmére?

A szoftverek védelmét a Berni Konvenció alapján a szerzői jog garantálja.
A szerzői jogi védelem a szoftverek védelmére bevált, működő dolog, és nem hordozza azt a veszélyt, hogy valaki a mi befektetésünkön mások élősködjenek.


Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01