Év CIO-ja 2004-ben: dr. Tóth Zsolt és Kertészné Gérecz Eszter
A legsikeresebb hazai CIO elsimerésére szolgáló díjat tavaly alapította három informatikai kiadó három szakmai lapja, a Business Online, a CW-Számítástechnika és az Infopen CIO Webmagazin egyfajta hiánypótló küldetésként. Az informatikai piac szállítói oldalának legsikeresebb menedzserei számára ugyanis már volt egy sokéves hagyományokkal rendelkező elismerési forma, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) által alapított "Év Informatikai Menedzsere" díj, így indokolt volt egy hasonló elismerés a vevői oldalon dolgozó első számú informatikai vezetők számára is. Jól jellemzi ennek az oldalnak a ma még kisebb hazai elismertségét, hogy az angol terminológiában "Chief Information Officier" (CIO) elnevezésnek tulajdonképpen még nincs is egyértelmű megfelelője, a "vezető informatikus"-tól a "főinformatikus"-on át az "informatikai igazgató"-ig számos elnevezés van használatban.
A zsűri tagjai 2004-ben a következők voltak:
- Bíró István Ügyvezető igazgató, IDG Magyarország
- Exterde Tibor Szerkesztő, InfoRádió
- Hutter Ottó A "CIO Fórum" konferencia sorozat elnöke
- Jenei Zoltán Matáv informatikai igazgatója, Év CIO-ja 2002-ban
- Lambert Gábor Főszerkesztő-helyettes, Figyelő
- Loncsár Tibor Matáv informatikai igazgatója, Év CIO-ja 2003-ban
- Papp Zoltán KSH informatikai vezetője, Év CIO-ja különdíjas 2003-ban
- Széll András Főszerkesztő, Business Online
- Sziebig Andrea Főszerkesztő, IT-Business
- Turmezey László Unilever IT vezetője, Év CIO-ja 2002-ben
A mérlegelés szempontjai a következők voltak:
- a CIO által felügyelt informatikai projektek száma, bonyolultsága, innovativitása
- a CIO személyes presztízse és a cég presztízse informatikai szempontból
- a cég pillanatnyi IT architektúrájának fejlettsége, struktúrája, a jelenlegi működés minősége/színvonala
- a CIO által megfogalmazott IT stratégia, vízió kiérleltsége, fejlettsége
- mióta tölti be a CIO funkciót
- mekkora a cég belső IT infrastruktúrájának mérete felhasználókban, gépekben, büdzsében
A zsűri egyben jelölőbizottságként is működött, és előzetes egyeztetéseket követően 6 elismert hazai informatikai vezetőt kért fel arra, hogy pályázati anyagot készítsen.
A végső értékelések során meggyőző fölénnyel lett 2004-ben az Év Főinformatikusa dr. Tóth Zsolt, a GE European Operations Services CIO-ja.
A zsűri egy "Életmű különdíj" odaítéléséről is döntött, amelyet pedig Kertészné Gérecz Eszter, az Országgyűlés Hivatalának főosztályvezetője kapott.
Munkám során fontosnak tartom még a jó emberi kapcsolatokat, az IT rendszereinek és szervezetének rendszeres teljesítménymérését, a határozott, de makulátlanul korrekt magatartást a beszállítókkal szemben."
Kertészné Gérecz Eszter 1988 óta vezeti az Országgyűlés Hivatalát, de 1972 óta tölt be különböző informatikai vezetői pozíciókat, így az életmű különdíj számtalan országos jelentőségű informatikai projekt sikeres menedzselésének elismerését jelenti. Az 1968 és 1988 közötti (INFELOR-SZÁMKI-SZÁMALK) jelentős szakmai eredményei
- az országos ingatlan-nyilvántartási rendszer IDS adatbázis-kezelő rendszer alkalmazásával történő korszerűsítésének tervezése, irányítása,
- rendszerfejlesztési módszertan (ARDOSZ) kidolgozása,
- az ÁSZSZ Számítóközpont létrehozásának előkészítése
1990-től a KSH Kormányzati Informatikai Osztály vezetője, 1991-től a KSH Számítóközpont igazgatója, majd a KSH Informatikai Főosztályának vezetője. Vezetése alatt, sikeres PHARE program keretében történt meg a hivatal és a területi igazgatóságok számítástechnikai eszközeinek korszerűsítése, technológiai megújulása.
1998. januárjától az Országgyűlés Hivatala informatikai vezetőjeként elkötelezett híve az információs társadalom területén a közérdekű adatok minél szélesebb körű megismertetésének. Legfontosabb szakmai eredményei:
- Az üléstermi és szavazórendszer korszerűsítése, majd az Országház teljes struktúrált hálózatának kiépítése.
- 2002-es ciklusváltáskor sikeresen megtörtént a videószerver felállítása, a tájékoztatási rendszer korszerűsítése, amely 2002-es ciklus kezdetétől biztosította a plenáris ülések teljes időtartamában az élő internetes közvetítésén túlmenően a felszólalások videófelvételének PAIR rendszeren keresztül történő visszakereshetőségét, lejátszását.
- 2003-2004: az e-Parlament projekt keretében sikeresen lezárult a távmunkaprojekt, amely az országgyűlési képviselők munkáját támogatja egy távmunka célra felkészített mobil irodaként működő laptop segítségével, valamint biztosítja a szélessávú internetelérést az országgyűlési képviselők részére (néhány lefedetlen terület kivételével).
- 2004. év meghatározó feladata az eFutár projekt megvalósítása. 2004 elejétől az elektronikus futárposta kísérleti üzeme, majd 2004 szeptemberétől a futárpostai szolgálatot kiváltja az eFutár. Az eFutár projekt keretében az elektronikus futárposta megvalósításához több szervezési korszerűsítést és fejlesztést és kellett végrehajtani.
Az elmúlt évtizedekben a következő hazai és nemzetközi informatikai szervezetekben vállalt szerepet:
- 1992-1996 között az ENSZ keretében működő (ECE/UNDP) európai statisztikai hivatalok informatikai vezetőinek munkacsoportjának társelnöke.
- Kormányzati informatika területén: IGFOS és ICA szervezetekben részvétel, konferencia-előadások.
- 1994-től az Európa Tanács CJ-PD (személyes adatok védelme), majd CJ-IT (törvényhozás és informatika) munkacsoportjában képviseli hazánkat.
- 1998-2001 között a HOUG (Oracle magyarországi felhasználók egyesülete) elnöke, 2001-től technikai alelnöke.
- 1998-től az NJSZT szakértői rendszerének korszerűsítését vezette, jelenleg a bírálóbizottság társelnöke.
- 1998-tól évenként az európai parlamentek informatikai vezetői szakmai konferenciáján vesz részt, 1998-ban a Országgyűlés Hivatala volt a vendéglátó, és két éven keresztül az egyik alelnöki posztot töltötte be.
- 1998-tól képviseli az Országgyűlés Hivatalát a Vezető Informatikusok Szövetségében (VISZ).
2004-ben a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság a számítástechnikában elért eredményeimért és a számítógép-tudomány hazai elterjesztésében kifejtett munkámért Neumann János-díjat adományozott.
Kapcsolódó cikkek
- Átláthatóságot, jobb kommunikációt ígér a Siemens új vezére
- Új vezérigazgató a Sharp Electronics Europe élén
- Új HR vezetők a HP-nál
- Változások várhatók a Yahoo igazgatótanácsában is
- Új vezetés a Siemens Zrt. élén
- Új regionális vezető az APC-MGE élén
- Távozik a Yahoo elnöke
- Változás a Magyar Telekom Igazgatóságában
- Új partnerkapcsolati igazgató az Oracle-nél
- Új vezetők irányítják a magyar Avnetet
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!