OGY: évente 50 tonna mobilhulladék keletkezik
A minisztérium által készített a bizottsági ülésen szétosztott, tájékoztató szerint 2003-ban Magyarországon a becslések szerint 25 ezer tonna információs és távközlési berendezést hoztak forgalomba. Ugyanakkor e kategóriában megközelítőleg 20 ezer tonna hulladék keletkezett.
A tárca tájékoztatása szerint Magyarországnak 2008-ban kell teljesítenie azt az uniós normát, amely szerint lakosonként évente legalább négy kilogramm elektromos és elektronikus hulladékot kell visszagyűjteni. Az előírások szerint ez évtől a forgalomba hozott készülékek 35 százalékát kell visszagyűjteni, s e tömeg 75 százalékának újrahasznosításáról is gondoskodni kell.
Az ülésen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem képviselője elmondta, hogy egyre nagyobb probléma az elektromos és elektronikus hulladékok, ezen belül például az akkumulátorok és az LCD-kijelzők újrahasznosítása. Harsányi Gábor kifejtette, hogy ma még sok olyan alkatrész van, aminek az újrahasznosítása megoldatlan. Az egyetem képviselője példaként elmondta, hogy egy televízió hulladékezelési költsége 5,5-12 eurót, egy számítógép monitoré pedig 3,5-9 eurót tesz ki darabonként. Ugyanaz az összeg telefonkészülék esetében kilogrammonként 0,2-0,35 euró.
A bizottsági ülésen a T-Mobile Magyarország képviselője elmondta, hogy a társaság 1998 óta fizet az ügyfeleknek a visszaadott elhasznált akkumulátorokért. A vállalat 1999-ben 100 kilogramm akkumulátort gyűjtött vissza, míg tavaly már 4,5 tonnát. Ezen időszak alatt jelentősen nőtt a visszagyűjtött készülékek mennyisége is, ami a kezdeti 600 kilogrammról az elmúlt évben 17 tonnára emelkedett. Elhangzott az is, hogy a társaság csak olyan kereskedőkkel köt szerződést, amelyek vállalják az elhasznált berendezések, így például az akkumulátorok visszagyűjtését.
Kapcsolódó cikkek
- A halál oka: felrobbanó mobiltelefon-akku
- Az EU vizsgálja a filmstúdiók Blu-ray/HD DVD szerződéseit
- Az EU nagy büntetést szabott ki a Telefónica cégre
- Pornográf az európai YouTube?
- A fogyasztói elektronikai újdonságok jelentős mértékben felelősek az energiaválságért
- Év végén Magyarországon az iPhone
- Félmillió eladott iPhone
- Órák alatt elkapkodták az első iPhone-okat
- Porsche-mobillal válaszol Európa az iPhone-ra
- Piacon az Apple iPhone
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.