Gépek hazája, nagyvilág, avagy: a számítógép és a magyar nyelv
A számítógép és a magyar nyelv kapcsolatában jól érzékelhetően tükröződik az a sajátos folyamat, hogy a számítástechnikai alkalmazások világméretű egységsülése mellett előtérbe kerülnek a helyi szokások és nyelvi megvalósítások. A nemzeti rendszerek három területen egyéniek:
nemzeti nyelvi felület (terminológia: elemek elnevezései, parancsok, kommunikációs stílus);nemzeti sajátosságok (pénznem, számírás, dátumírás);
nyelvtechnológia (helyesírás-ellenőrzés, fordítástámogatás stb.).
A nemzeti jelleg biztosításának alapfeltétele akkor teremtődött meg, amikor a számítógép alkalmassá vált mindenfajta írás bevitelére és kijelzésére. Ennek két műszaki feltétele teljesült az idők során: az egyik a grafikus megjelenítők (képernyő, nyomtató) kifejlesztése, a másik a világ minden írásának kódolására alkalmas rendszer (a UNICODE) létrejötte.
A számítógép nyelvi szolgáltatásai tekintetében az igazi nehézséget az angol eredet okozta. Az elszigetelő (izoláló) jellegű angol nyelv, mint a fejlesztők anyanyelve, nem adott eleve ösztönzést az igazi nyelvi problémák megoldására. A modern nyelvtechnológia kialakulásának egyik mozgatója a ragozó nyelvek - így elsősorban a finn, a magyar és a török - által támasztott nehézségek megoldásának kényszere volt. Ez a körülmény egyszerre következett a nemzeti és ezek sorában a magyar szükségletekből, és szolgálta azok kielégítését.
Az előadást követő vita nem korlátozódott a szokásos terminológiai-lexikai kifogások sorolására, sikerült a kérdés árnyaltabb érzékeltetése, minek eredményeként a közönség optimista reakciói is érzékelhetőek voltak.
Kapcsolódó cikkek
- A Lausanne-i Könyvtár a Google-on
- MEK: webtér-archiválás és képadatbázis az elektronikus könyvtár tervei között
- Európai digitális könyvtár magyar részvétellel
- Megjelent az első magyar nyelvű iLife könyv
- Több mint 300 informatikai szakkönyv a Mercator Stúdiónál
- A számítógép és az agy: 34 év után újra megjelent Neumann utolsó munkája
- Mit érdemes a fotósnak olvasnia?
- Microsoft online könyvkereső
- Biztonságtechnikai kézikönyv
- A Google hivatalosan beindította könyvletöltő szolgáltatását
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.