Az ACM Nemzetközi Programozóverseny hazai előválogatója
2005. október 29-én négy helyszínen párhuzamosan rendezték meg az ACM - ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) programozó-verseny országos fordulóját; a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az Eszterházy Károly Főiskola és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is. A BME I épületének 3. emeletén, az Informatikai Központ laborjaiban a korábbi évekhez hasonlóan a Magyar Villamosmérnök- és Informatikus-hallgatók Egyesülete (MAVE) segítette a lebonyolítást.
A verseny 35 éve, 1970-ben indult Texasból, egy helyi egyetem lokális rendezvényeként. Idén már 75 ország közel másfélezer egyetemének 3150 csapata kvalifikálta magát a regionális döntőkbe, a döntőbe pedig 75 csapat kerül a világ minden tájáról. Az országos versenyre a feladatokat, akárcsak tavaly, Marx Dániel (BME) és Horváth Gyula (Szegedi Tudományegyetem) állította össze, a főszervező idén is Benedek Balázs volt.
Az országos verseny BME-s helyszínén 7 három fős csapat mérkőzött meg egymással és a bitekkel. A verseny szabályai szerint ugyan nem kötelező három versenyzőnek lennie csapatonként, ám nyilvánvalóan három fő jobban tud teljesíteni. A megmérettetés első fél órájában a csapatok egy bemelegítő feladat keretében megismerkedtek a hálózattal és a fejlesztői környezettel. Ez, a rutinos szervezőgárdának hála, zökkenőmentesen zajlott, a rendszer hibátlanul működött. Az igazi feladatokat pontosan 10 órakor vették kézhez a csapatok, ettől kezdve néma, feszült csendben töprengtek a csapatok az algoritmikus problémákon, és kódolták gondolataikat. A verseny szabályzata rendelkezik a használható erőforrásokról is, ez csapatonként egy számítógépet jelent, amit a rendezők bocsátanak a résztvevők rendelkezésére, ügyelve a teljes esélyegyenlőségre. A bevett taktika ebből következően az "egy versenyző gépen - kettő papíron dolgozik". Kérdéseket szigorúan a kiépített hálózaton keresztül lehetett feltenni a szervezőknek, így lehet biztosítani, hogy a válaszok minden csapathoz egyszerre jussanak el. A kiértékelés szintén a számítógépes rendszeren keresztül történt, a beküldött megoldásra azonnal jött válasz; ACCEPTED, azaz elfogadva, vagy a hivatalos hibaüzenetek egyikének formájában. A verseny érdekessége, hogy a négy helyszínről folyamatosan futottak be a megoldások a BME-n felállított kiértékelő szerverbe, így a rendezők valós időben követhették nyomon a pillanatonként változó állást.
Az országos nyertes a 37 induló csapatból az ELTE egyik csapata lett, megelőzve egy BME-s illetve még egy ELTE-s csapatot. Az öt órás verseny után kis pihenő következett, sor került az eredményhirdetésre is: egyetemenként a legjobb három csapat vívta ki magának a jogot a regionális döntőn való részvételre. Az idei verseny közép-európai regionális fordulóját is a Műegyetemen rendezik a MAVE közreműködésével november 18-a és 20-a között, több mint 50 csapattal Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Ausztria és Magyarország egyetemeiről, így a folytatásra nem kell sokat várni.
Kapcsolódó webcímek:
Kapcsolódó cikkek
- SharePoint portál az ELTE-n
- Webfejlesztői verseny Microsoft platformon
- Svéd siker a 24 órás programozó-versenyen
- Vizsgadrukk helyett: Webes segítség informatikai érettségire készülőknek
- Linux 48 - IBM Szoftver Programozói Bajnokság
- 460 érvényes nevezés a Szabadfogású Számítógép versenyen
- 48 órás programozói bajnokság novemberben
- IBM 48 órás programozó bajnokság
- Szabadfogású Számítógép Verseny – negyedszer
- Már lehet jelentkezni a Google programozóversenyére
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.