Hamarosan megkezdődhet a nanotechnológiai kutatómunka Miskolcon
Az 1,8 milliárd forintos költségvetésű, külföldi bírálók által értékelt kétfordulós pályázatot Kaptay György, a Miskolci Egyetem dékánja, illetve az általa koordinált, vezető kutatókból álló csoport nyerte meg - közölte az elnök, aki emlékeztetett arra, hogy a hivatal tavaly december 12-én nemzetközi pályázatot hirdetett meg nanotechnológiai kutatólaboratórium felállítására a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén.
Egy külföldi, két külföldön élő magyar, valamint két magyar személy nyújtott be pályázatot. A nyertes projekt célja a világpiacon hasznosítható kutatási eredmények, szabadalmak, prototípusok készítése a pályázatban meghatározott kutatási témák mentén a hazai és az orosz ipar fejlesztése érdekében.
Olyan koncentrált kutatási infrastruktúra és nemzetközileg elismert kutatócsoport létrehozását tervezik, amely segítségével a régióban egyedülálló módon művelhető a nanométer mérettartományban lévő anyagok előállítása és vizsgálata.
Káli Sándor, Miskolc polgármestere úgy fogalmazott: a város vezetése kiemelt fejlesztési területként jelölte meg a nanotechnológiát, és a most elindított kutatólaboratórium, a kutatási program továbbfejlesztése, ipari hátterének kialakítása érdekében kiemelt programot tervez az uniós pénzekből táplálkozó Versenyképességi Pólus programon belül.
A nanaotechnológiai központ kutatási témaköreit a magyar és az orosz fél már korábban rögzítette, ez nanoporokra és kísérleti termékekre, orvosi protézisek szuperplaszticitási módszerekkel történő előállítására, nano-diszpergációs technológiával készített több komponensű folyadékokra, és a nanotechnológiai meteorológiai alkalmazásaira terjed ki.
Az orosz kutatások élen járnak a legparányibb méretekkel foglalkozó nanotudományok szakterületén: az atom-, illetve a molekulaegyesítés technológiájának alkalmazásában kimagasló eredményeket értek el, a maga nemében pedig jószerivel unikum, hogy tapasztalataikat megosztják egy másik országgal, nevezetesen Magyarországgal.
A nanotechnológia mindazon technikák és kutatások összessége, amelyekben az anyagi világot különböző célokból atomi vagy molekuláris szinten vizsgálják, mozgatják.
Kapcsolódó cikkek
- Globális kutatóhálózatot indított az EMC
- Robotfoci 2050: tudományos ismeretterjesztő DVD
- Mechatronikai kutatóközpont lesz Székesfehérváron
- Karbon nanorészecskékkel fékezik meg a HIV vírust
- Innovációs Nap az Eötvös Loránd Tudományegyetemen
- A nanotechnológia hozhat áttörést a rák elleni harcban
- Öt technológia, amely megváltoztathatja életünket az elkövetkező öt évben
- Ösztöndíj diákoknak: A jövő Nobel-díjas fizikusa
- Innopark létesül Székesfehérváron
- Tudapest Nap
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.