LISA a magyar ajkakért

Galvács László, 1999. november 24. 15:14
Feje tetejére állt volna a világ? Vagy csak a megszokás olyan nagy úr? Mindenesetre tény, hogy miközben a világszerte ismert szoftverfejlesztők rendszerint már magyar nyelvű programokkal kényeztetnek bennünket, addig mi előszóban megmaradtunk a hőskornál, és "formattált floppyról printeljük ki a fájlokat".
Igaz, a szinte kivétel nélkül angolul készülő szoftverek különböző nyelvekre történő átültetése, vagyis a honosítási iparág nem nagy múltra tekint vissza, de a számítógépekhez való hozzáférés többé már nem az egyetemi fellegvárakban dolgozó rendszergazdák, kutatók és fejlesztők kiváltsága. A PC és programja nemcsak mindennapi munkaeszköz és szórakoztatóberendezés immár, hanem egy forradalmian új médium, az internet vevőkészüléke is egyben.

Persze a honosítással foglalkozó szakemberek tiltakoznának, ha csak fordításnak neveznénk tevékenységüket. Ahhoz, hogy egyáltalán hozzá lehessen kezdeni, először külön kell választani a hely- és nyelvspecifikus elemeket a független kódot tartalmazó részektől. Az ezzel foglalkozó "globalizáció" után lehet módosítani a programban a megfelelő elemeket, tekintettel az adott környezet nyelvi, kulturális és regionális jellegzetességeire. A konkrét fordítás csak részfeladat, emellett a szoftverfejlesztőknek a kultúrában és a technikában rejlő különbségeket is át kell hidalniuk.

Jellemző például az eltérő dátum- és időformátum, mert ugyan megértjük mi az idei Mikulást a 06/12/99 számsorból is, de ismerősebb nekünk a 99.12.06. Problémát okoznak az úgynevezett gyorsbillentyű-kombinációk is. Például eredetiben a "Tools" menüt a kezdőbetű alapján Alt+t beütésével választhatjuk ki, a magyar változatban ezt is át kellett írni az "Eszközök" nyomán Alt+e formára. A magyar szövegek rendszerint hosszabbak az angolnál, ezért gyakran előfordul, hogy a kötött méretű címkehelyen nem fér el a magyar megfelelő.

Bizonyára nem vehető zokon, ha a honosítással foglalkozók olykor tudathasadásos állapotba kerülnek (nagy mennyiségben ártalmas lehet az idegen nyelvű szakkifejezés), ezért olykor éppen a tevékenységükkel kapcsolatos elnevezéseket nem magyarosítják. Honosítás helyett gyakran lokalizálást említenek, a globalizációt és az "internacionalizálást" meg sem próbálják lefordítani.

Rendszeresen ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel foglalkoznak a LISA (Localisation Industry Standards Association) konferenciáin, amelyek következő fórumát Budapesten rendezik meg, december 8. és 10. között. Az új "üzletág" nemzetközi szervezetét 1990-ben alapították Svájcban, nonprofit szervezetként. Jelenlegi 130 tagja között megtalálhatók a legjelentősebb szoftverfejlesztő, hardvergyártó és honosító vállalatok, de az információtechnológiához kapcsolódó egyéb területekről is egyre többen csatlakoznak a szervezethez. Az egyetlen magyar tag az Ablaksoft Kft., de természetesen több, jelentős magyarországi érdekeltséggel rendelkező vállalat is a szervezet tagja.

Az alig egy évtizeddel ezelőtti indulást követően a honosítási tevékenység már több milliárd dolláros iparággá nőtte ki magát. A hangsúly ma azon van, hogyan csökkenthetők a költségek, és hogyan javítható a minőség. Ez különösen nehéz akkor, amikor a honosítás az új szoftverek kifejlesztésével szinte párhuzamosan történik, s egy utólagos módosítás a már elvégzett fordításokban is javítást kíván.

A LISA évente négy fórumot szervez, amelyeken az adott földrajzi és kulturális környezet aktuális problémái kerülnek előtérbe. Az idén megfordultak már Bostonban, Sanghajban és Montereyben. Azt túlzás lenne elvárni, hogy decemberben Budapesten a világ egyik legnehezebbnek tartott nyelve, a magyar honosítási sajátosságait elemezzék, de az bizonyosra vehető, hogy napirendre kerülnek a közép- és kelet-európai térség általános elméleti és gyakorlati problémái.

A plenáris ülések, a munkaszervezési, technológiai és technikai kérdéseket taglaló munkacsoportok, a vitafórumok és a különböző esettanulmányok olyan témaköröket érintenek majd, mint az európai sikertörténetek és a közép-európai honosítás tanulságai, a FÁK-országok, a Közel-Kelet és a balti államok kibontakozó honosítási ipara, a honosításba történő befektetés kérdései, valamint a többnyelvű szerzőiség a szoftverfejlesztés és az e-business világában.

(A fórumról és a szervezetről további információk találhatók a LISA honlapján: www.lisa.unige.ch.)

TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást

Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.

2024. november 22. 19:55

A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG

Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.

2024. november 22. 18:14

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36