A NetLock Kft. elsőként szerezte meg a legfelső szintű hitelesítésszolgáltató minősítését
A 2005. november 1-jén hatályba lépett, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) által előírt szabályozások szerint a közigazgatási hatósági ügyek elektronikus formában történő intézéséhez már nem volt elegendő a korábban is szigorúan ellenőrzött módon kibocsátott minősített elektronikus tanúsítványok alkalmazása. A hitelesítés-szolgáltató szervezeteknek azóta ugyanis szükségük van főtanúsítványuk nyilvános kulcsának közigazgatási gyökér-hitelesítésszolgáltató általi minősítésére is.
A közigazgatási gyökér hitelesítésszolgáltató által most felülhitelesítendő szolgáltatói tanúsítvány igazolja, hogy az adott hitelesítésszolgáltató tanúsítványai megfelelnek a 194/2005. (IX. 22.) Korm. rendeletben meghatározott közigazgatási felhasználásra vonatkozó újabb követelményeknek, használatukkal mostantól minden magánszemély, intézmény és természetesen a gazdasági élet szereplői számára ismét lehetővé válik a hiteles elektronikus közigazgatási hatósági ügyintézés.
A NetLock Kft. több mint 10 éves fennállása óta *Első hitelesítés-szolgáltató"-ból Magyarország vezető hitelesítés-szolgáltatójává vált. Sokéves tapasztalata a szervezésben, a megvalósításban, illetve az eljárásrendek kidolgozásában lehetővé tette a vállalat számára a különböző minősítési feltételeknek való gyors megfelelést. Elsőként szerezte meg a fokozott-, illetve a minősített biztonságú szolgáltatói címet, majd elsőként adta be a közigazgatási minősítési eljárás lefolytatására vonatkozó kérelmet is a Nemzeti Hírközlési Hatósághoz. Tovább folytatva a sort 2006. április 25-én szintén elsőként vehették át a Nemzeti Hírközlési Hatóság nyilvántartásba vételi határozatát, így tanúsítványaik már formailag is alkalmazhatók a közigazgatási hatósági eljárások során.
"Örömmel értesültünk az elismerésről, bár a technológia már régóta rendelkezésünkre áll, szakmai és technikai felkészültségünk évek óta megfelel az újabb szabályozásoknak." - mondta Rózsahegyi Zsolt, a NetLock Kft. ügyvezető igazgatója. "Sajnos az európai uniós példákkal ellentétben hazánkban az elektronikus ügyintézés elterjedését folyamatosan visszaveti a merev bürokrácia. Sokszor tapasztaljuk azt, hogy a törvényi szabályozások sokszor indokolatlanul visszairányítják a korrekt technológiát alkalmazni kívánó állampolgárokat és szervezeteket rég elavult technológiák felé, - mint amilyen a kizárólag azonosításra alkalmas PIN - pedig régóta kezünkben van az elektronikus ügyintézés megfelelő technológiája, az elektronikus aláírás. Az újabb feltételek teljesítése után reméljük, hogy elhárult az utolsó akadály is az elektronikus ügyintézés elterjedésének útjából és bízunk abban, hogy az elektronikus aláírás alkalmazását nem gátolják további adminisztrációs akadályok" - tette hozzá Rózsahegyi.
A közigazgatási gyökér hitelesítés-szolgáltató megjelenésével és az újabb minősítési eljárások bevezetésével ismét azt tapasztalhattuk, hogy a magyar elektronikus ügyintézés elterjesztése nem könnyű feladat. Amint eltűnik egy akadály az elektronikus aláírás jól bevált alkalmazásának útjából, hamarosan újabbak jelennek meg, amelyek Magyarország indokolatlan technológiai visszalépését támogatják, vagyis a PIN-kód kizárólagosságát szorgalmazzák. Ez jelentősen lassítja az elektronikus ügyintézés elterjedését, és lehetetlenné teszi az elektronikus aláírási törvény és a technológia által biztosított letagadhatatlansági és számonkérhetőségi előnyöket. Ellentmond a jelenlegi APEH gyakorlatnak, a minisztériumok eddigi bejelentéseinek, kommunikációjának, a Közigazgatási Hatósági Eljárás és Szolgáltatás szabályairól szóló törvény (KET) rendelkezéseinek, illetve megvonja a közigazgatás ügyfeleinek választási szabadságát.
Az elektronikus aláírás technológiáját - mely a biztonságos elektronikus ügyintézéshez nélkülözhetetlen letagadhatatlanságot, felelősségvállalást, hitelességet és sértetlenséget biztosítja - hazánkban több fontos területen alkalmazzák: többek közt az elektronikus számlázásnál, az elektronikus magánnyugdíjpénztári tagdíjbevallásnál, az ügyvédi ellenjegyzéseknél, az elektronikus cégeljárásoknál, az elektronikus vizsgajelentéseknél. Hazánkban és az Európai Unió országaiban több éve az elektronikus ügyintézés bizonyítottan legalkalmasabb technológiájának tekintik mind a műszaki szakemberek, mind a jogászok. Nem véletlen, hogy ez az egyetlen információs technológia, amely külön jogszabályba lett foglalva.
Az első közigazgatási hatósági eljárásban elfogadott hitelesítés-szolgáltató megjelenésével a hazai közigazgatási hatósági ügyintézés rendszere teljessé vált. Az elektronikus aláírással kapcsolatos minden elektronikus hatósági szolgáltatás, minden szinten elérhető a lakosság és a szervezetek számára. A NetLock Kft. továbbra is minden eszközzel támogatja az elektronikus aláírás technológiájának fejlődését és a magyarországi elektronikus ügyintézés felhasználási területeinek bővítését.
Kapcsolódó cikkek
- Hiteles elektronikus cégeljárás a NetLock-kal
- Elektronikus ügyintézés már a szakképzés területén is
- Új hitelesítési csomag a NetLocktól
- Kulcs a PDF formátumban előállított állományok hitelesítéséhez
- NetLock: SSL tanúsítvány az adathalászat elleni küzdelem védőbástyája
- 1,7 millió számla elektronikus tárolása Netlock segítséggel
- A "számlabélyeg" nem megoldás, elektronikus számlázásra van szükség
- Kiadták Magyarország első digitális tachográf kártyáját
- A NetLock Kft. Tanúsítványok már Linux környezetben is
- Iparági elismerés a NetLock elektronikus aláírási alkalmazásának
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.