Lefoglalták a legnagyobb BitTorrent oldalt, a Pirate Bay-t
A ThePirateBay.com egy úgynevezett kalóz „tracker” webhely, amely lopott filmekhez és zenei anyagokhoz irányítja az embereket, és több mint 157,000 illegális fájlt tesz elérhetővé, többek között a legújabb kasszasikereket, mint amilyen például A Da Vinci-kód, a Mission Impossible III, és a Poseidon. A The Pirate Bay leállítása a szellemi tulajdonjogok fokozódó tiszteletben tartását jelzi Svédországban, ahol 2005 júliusában megreformálták a szerzői jogi törvényt, mely ennek értelmében kiterjed a digitális kalózkodásra is.
A különböző jogtulajdonosok számtalan levélben szólították fel tevékenysége felhagyására a Pirate Bay webhelyet, azt kérve, hogy az üzemeltetők távolítsák el a kifogásolt kalóztartalmat a helyről. Ezekre válaszul gúnyolódásban és megvetésben volt részük, mint amikor például az üzemeltetők közzétették leveleiket és válaszaikat a thepiratebay.com weboldalon.
A világszerte több millió webhelyet osztályozó Alexa.com szerint a Pirate Bay a világ 479. leggyakrabban látogatott webhelye volt. Svédországban a 21., az Egyesült Államokban a 312. helyet érte el. Összehasonlításképpen a CNN.com a svédek által legnépszerűbbnek tartott weboldalak listáján a 125. helyet szerezte meg.
Számos más kalóz webhelyhez hasonlóan, a Pirate Bay is jelentős mennyiségű és jövedelmező külső hirdetést tartalmaz, amelyek többsége a pornóipart reklámozza. A reklámbevételek alapja általában az oldal napi egyedi látogatóinak száma. A naponta egy milliónál is több látogató révén a Pirate Bay a becslések szerint havi 60 000 dollár reklámbevételre tesz szert a hirdetőktől, ami a felhasználók által „adományozott” több ezer dolláron felül értendő.
2005-ben a vezető filmstúdiók a becslések szerint 6,1 milliárd dollárt veszítettek a kalózkodás miatt. Ezen belül az internetes kalózkodás 2,3 milliárd dollár kárt okozott a stúdióknak. Az MPAA egyidejűleg több fronton is küzd az internetes kalózkodás ellen. Ezek közé tartozik a kalózkodás következményeivel kapcsolatos felvilágosító munka, az internetes tolvajok elleni fellépés, a bűnüldöző szervekkel a kalózközpontok kifüstölése érdekében való együttműködés az egész világon, valamint olyan fejlett technológiák kifejlesztése, amelyek lehetővé teszik a filmek interneten keresztül történő legális terjesztését.
Ez év februárjában a belga és svájci hatóságok leállították a hírhedt Razorback2 fájlcserélő kiszolgálót, amely akkor a világ vezető eDonkey egyenrangú kiszolgálója volt, és amely egyidejűleg hozzávetőleg 1,3 millió felhasználó illegális fájlcseréjét könnyítette meg. A Razorback2 üzleti vállalkozásként működött. Indexelő szolgáltatása több mint 130 millió fájlra, köztük több millió szerzői jogvédelem alá eső nemzetközi és amerikai filmre, szoftverre, játékra, TV-műsorra és zenére terjedt ki. A Razorback2 és a Pirate Bay típusú webhelyek leállításával rendkívüli mértékben lelassítható és megnehezíthető az a folyamat, amely során a kalózok online illegális tartalomra tesznek szert.
Kapcsolódó cikkek
- Románia - 114 millió eurós kárt okozott a szoftver-kalózkodás
- Évi 40 milliárd dolláros veszteséget okoz a szoftverkalózkodás
- Illegális szoftverhasználat: 1 milliárddal kisebb kár az EU-ban
- A jogvédők ünneplik az alkotókat
- Az MPAA pellengérre állítja a legaktívabb fájlcserélő egyetemeket
- Új vállalatokkal bővült a BSA tagsága
- Egymillió kalóz DVD-t találtak a keresőkutyák
- A BSA nemzetközi szinten lép fel az internetes bűnözőkkel szemben
- A nyomok az egyetemre vezettek...
- Elkobozták Kelet-Európa egyik legkomolyabb file-cserélő szerverét
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!