Jövőre indul az elektronikus export ellenőrzési rendszer
Az AES további előnye, hogy az EU bármely tagállamából kezdeményezhető a kiviteli vámeljárás, attól függetlenül, hogy az áru fizikailag melyik tagállamból lép ki.
Vályi-Nagy Vilmos kiemelte, hogy az Import Ellenőrzési Rendszer (ICS), amely az Automatizált Import Rendszer része, várhatóan az EU-ban csak 2011-ben kerül bevezetésre.
"Az unió célkitűzése, hogy 5-6 éven belül gyors és olcsó vámeljárásokat alakítson ki, aminek része, hogy a tagországok vámeljárásainak adatai a központi, brüsszeli adatbázisokon keresztül kapcsolódnak egymáshoz. A gazdasági szereplők az áru ki/belépésétől függetlenül bármely tagországból elvégezhetik bármely tagországban a vámeljárást. A vámáruk előzetes kockázatelemzésen esnek át nemzetközi, uniós és nemzeti kockázati tényezők alapján" - hangsúlyozta a főosztályvezető. Hozzáfűzte, hogy a gazdálkodónak csak egy tagállam vámhatóságánál kell bejegyeznie magát még akkor is, ha tevékenységét több tagállam vámigazgatásán keresztül bonyolítja.
Export vagy import iránytól, továbbá vámhatóságtól függetlenül a gazdálkodó egy ponton juthat el valamennyi tagország vámhatóságához. Valamennyi uniós váminformatikai eljárásnak integráltan kell működnie - tette hozzá.
A főosztályvezető elmondta azt is, hogy 2007 január elsejétől a VPOP-nál vám- és jövedéki ügyekben beindul az elektronikus információs ügyfélszolgálat, amelyet az ügyfelek interneten és telefonon is elérhetnek. Ennek az interaktív szolgáltatásnak több szintje lesz, kezdve a közcélú információszolgáltatáson, folytatva az emeltszintű szakmai tájékoztatással. A szolgáltatás ingyenes lesz.
Vályi-Nagy Vilmos utalt arra, hogy az EU e-vámkezelési rendszere 5-6 év múlva válik teljessé, amikor az ügyfél az árunyilatkozatot interneten keresztül nyújtja be a vámhatósághoz, ahol annak feldolgozása, kockázatelemzése, a tagországi vámhatóságok és a pénzügyi rendszerek értesítése teljesen automatizált lesz, míg a vám és az ehhez kapcsolódó költségeket is elektronikus fizetéssel teljesítik.
A szakember emlékeztetett arra, hogy a vámhatóságon belül másfél éve alakult Rendszerfejlesztő Központtal szembeni legfőbb elvárás 2006-ban az elektronikus ügykezelési rendszer gyorsítása, a vámeljárások vonatkozásában a nemzeti e-fizetés és e-ügyintézés alapjainak lerakása, a már elkészült modulok beépítése a működő informatikai rendszerbe.
Kiemelte, hogy 2006-ban folytatódik a működési kiadások szűkülésének tendenciája, és míg néhány éve informatikai fejlesztésekre a testület még csaknem 3 milliárd forintot fordított egy esztendő alatt, addig e célra az idén 411 millió forintot költhet, ami a hatékonyság növelés miatt nem jelent kevesebb fejlesztési eredményt. Ezzel összefüggésben a VP idei jutalmazási feltételeibe bekerült az informatikai terület hatékonysága is.
A főosztályvezető szólt arról, hogy az elektronikus vámrendszer kiépítése az EU szerint a következő 7 éves időszakban évente 80-100 millió euró körüli összegbe kerül, de 2011-től, amikortól a rendszer már teljes mértékben működőképes lesz, egyetlen évben 2,5 milliárd eurós megtakarítást jelent majd.
Kapcsolódó cikkek
- Megjelent az Adobe LiveCycle Enterprise Suite család
- Megalakult az Első Magyar e-Közigazgatási Klaszter
- Európában is hír a budaörsi wap-szolgáltatás
- Internetes adóadatbázist nyitott az Európai Bizottság
- Magyar e-government jövőkép Brüsszelben
- Szélessávú internetes hálózat a bicskei kistérségben
- A Siemens valósította meg az e-közigazgatási rendszert Szegeden
- Új térinformatikai rendszer a Földhivatalnál
- Elektronikus ügyintézés képzés a BMK-ban
- Hiteles elektronikus cégeljárás a NetLock-kal
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.