Civilek a hírgyártásban - Internet Hungary 2006
A Magyar Távirati Iroda (MTI) Zrt. nyitott ebben a kérdésben, de rögtön hozzá kell tenni, hogy egy hírügynökségnek törvényben meghatározott kötelessége a megbízhatóság - mondta a fórumon Vince Mátyás, az MTI elnöke. Hozzátette: a civil forrásokból érkező információkat ezért "háromszoros óvatossággal" kell kezelni.
Kulcsszó tehát az ellenőrzés - hangsúlyozta Vince Mátyás, aki arra is rámutatott: az MTI nem egyszerűen csak nyitott ebben a témában, hanem másfél éve már létre is hozta azt a központi szerkesztőségét, amelynek egyik feladata éppen az, hogy fogadja azokat az információkat is, amelyeket nem a hivatásos újságírók "szállítanak".
A hírügynökség honlapján szerepel továbbá a Van egy hírem az MTI
számára feliratú ikon is, amelyen keresztül bárki információt küldhet a szerkesztőségeknek - hívta fel a figyelmet egy különleges lehetőségre az MTI elnöke.
Vince Mátyás kiemelte, hogy az interneten olvasható blogokat - vagyis folyamatosan vezetett szubjektív naplókat és kommentárokat - már most is pásztázzák, megvizsgálva, van-e a bennük közölteknek hírértéke, de szerinte a jövőben "a lehetséges szakértők körébe bejön majd a blogíró is". Megjegyezte: még nem tartunk ott, mint Amerika, de szerinte eljutunk oda, hogy lassan erőfeszítéseket kell tennünk azért, hogy "kvázi plusz tudósítóink legyenek a blogolók személyében".
Weyer Balázs, az Origo internetes újság főszerkesztője csatlakozva Vince Mátyáshoz szintén azt hangsúlyozta: a blogírás új lehetőség arra, hogy valaki "szakértővé építse fel magát".
Közlése szerint az interneten nem lenne értelme a saját tudósítói hálózat kiépítésének, viszont a világ szinte minden országában meg lehet találni ott élő magyarok blogjait, s inkább tőlük vesznek át híreket. A blogírók néha "direkt megrendelésre is dolgoznak" - jegyezte meg a főszerkesztő.
Kert Attila, a Magyar Televízió (MTV) hírigazgatója is fontosnak nevezte, hogy a közlésről az döntsön: tudják-e ellenőrizni a nem saját forrásukból érkezett információt. Szerinte a helyzet egyébként ugyanaz, mint tíz éve: akkor is kaptak információkat névtelen levélben vagy telefonon, most pedig ezek mellé a források mellé a névtelen e-mailek is csatlakoztak. Hozzátette: számukra is döntő jelentőségű az ellenőrzés, s ha beérkezik hozzájuk például egy felvétel, az az első feladatuk, hogy megállapítsák: valódi-e az vagy hamisítvány.
Az MTV hírigazgatója emlékeztetett arra, hogy az augusztus 20-ai fővárosi viharral kapcsolatosan számos amatőr felvételt, de neki - mint mondta - e korszak nyitányát a 2004. augusztus 6-ai törökbálinti lőszerraktár felrobbanása jelentette, amikor is pillanatokon belül mintegy ötven képpel jelentkeztek civilek az MTV-nél.
Mióta a telefont és a kamerát egy szerkezetben, a mobiltelefonban egyesítették, azóta 3-4 millió ember sétál fotófelszereléssel, kamerával a zsebében, ezért egyre közelebb van az, hogy minden fontos történés minden egyes adott pillanatáról felvétel készüljön - mondta az Internet Hungary 2006 tihanyi fórumán az MTV hírigazgatója.
Az Internet Hungary 2006 konferencián Tihanyban egy másik fórumon arról is szó esett, hogy a hagyományos médiabiznisz már az online környezetben is helyet kér magának. A témáról szóló fórum moderátora Nagyistók Tibor (MTV) volt, a beszélgetésben részt vett Mucsányi Mariann (InfoRádió), Nyirő András (Ringier) és Schönléber Zoltán (RTL Klub).
Nagy érdeklődést váltott ki a Hálózat gyermekei - gyermekek a hálózaton, valamint a Fizetések mobillal elnevezésű fórum. Szó volt az RRC06-os konferencián szerzett digitális frekvenciák sorsáról, illetve arról, hogy az eurót vagy a digitális televíziózást vezetik-e be hamarabb Magyarországon.
Kapcsolódó cikkek
- Fizetni vagy nem fizetni – ez itt az info-kérdés
- Az internetes cenzúra terjedésére figyelmeztet az Amnesty International
- Új internetes hírportál indult Békésben
- A kis- és középvállalatok versenyképességéért - workshop és kiállítás
- Internetes szerzőijog-védelmi szolgáltatást vesz igénybe az AP hírügynökség
- Grepton Folyamatok e-Z-ig Szakmai Konferencia
- Forum Nokia technológiai napok Magyarországon
- MTE- kerekasztal az audiovizuális média-szolgáltatási irányelvről
- Gyermekbarát internet éve program
- A felnövekvő generáció a TV helyett az internetet választja
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!