Hívj vissza délután az email-emen!
Az ENUM lényege, hogy "megmondja" az arra kíváncsiaknak (tipikusan szoftvernek), hogy vezetékes telefonszámunk esetleg elérhető-e az internet irányából. Ha internet előtt ülve (ún. softphone-t vagy IP telefont használva) barátaink kedvenc VOIP szolgáltatatójukon át tárcsázzák jól ismert vezetékes telefonszámunkat, akkor a drága vezetékes hálózat helyett a hívás az interneten át végződik: teljesen ingyen. A projekt jelen állapotában is már több mint 10 millió felhasználót szolgál ki világszerte.
Mikor lesz nálunk is ENUM?
"Mindössze néhány hazai VOIP szolgáltató ad ENUM-os elérést az ügyfeleinek. Ha egy VOIP szolgáltató előfizetője 06-21-es számáról a másik VOIP szolgáltatónál előfizető üzletfelét akarja felhívni (06-21-es számán) a hívás - annak ellenére, hogy azt az interneten keresztül végződött - díjköteles" - árulta el Sándor Zolán távközlési szakértő.
Az ENUM igazi hazai premierje egyelőre várat magára, de az érdeklődők számára már egy magyar nyelvű (két egyetem egy internetszolgáltató által összerakott) online tudásbázis rendelkezésre áll az ENUM projekt magyar oldalán (http://enum.sze.hu/).
Kritikus tömeg kell új szolgáltatásokhoz
Az ENUM számos izgalmas, teljesen újszerű, életünket megkönnyítő szolgáltatást tartogat számunkra. Például lehetőség lesz arra, hogy ne csak IP-telefonunknak, hanem pl. e-mail címünknek, Skype vagy MSN azonosítónknak is saját ENUM száma legyen - azaz ha a tervek valóra válnak, mindenki hívhatóvá válik minden hálózatból.
A helyzet ugyanaz, mint 15 évvel ezelőtt a fax, vagy mint 10 évvel ezelőtt az e-mail volt, vagy amilyen a videotelefon napjainkban. Ha e felhasználók száma túllép egy kritikus határt, egy csapásra futótűzszerű terjedésre számítanak a szakértők. Képzeljük csak el: egy eddig szétdarabolt, ingyen hívni csak "hálózaton belül" (Skype - Skype-ot például) képes rendszerek egy nagy egységes bárki által elérhető hálózattá állnak össze!
A szolgáltatók ellenérdekeltek
A dolog azért nem fenékig tejfel, mert a napnál is világosabb, hogy az ENUM projekt "erőltetése" elsősorban állami, felhasználói érdek. Jól jelzi ezt, hogy ugyan legutóbb 2004-ben, de már volt hazánkban is elnyerhető pályázati pénz is ENUM-os fejlesztésre. A szolgáltatók ellenérdekeltsége nyilvánvaló, hisz bevételük előfizetési díjból és a percdíjból tevődik össze. Számukra jelentős bevételkiesést jelentene, ha az eddig fizetős hívások egy része egy csapásra ingyenessé válna. Talán ezért is van, hogy a technológia már évek óta adott, és még ma is pénzbe kerül, ha egyik 06-21-es számról egy másik (nem a mi hálózatunkban előfizető) 21-es VOIP számot hívunk.
VOIP telefonközponttal már most is ENUM-ozhatunk
"Kiskapu - mint mindenre - erre is létezik, de egyelőre csak külföldi számokra, hisz a magyar ENUM felhasználók száma elenyésző" - árulja el Sándor Zoltán az Alközpont megkérdezésére. Ha nem közvetlenül (ún. softphone-al, vagy IP telefonnal) csatlakozunk kedvenc VOIP szolgáltatónkhoz, hanem VOIP-telefonközpont segítségével, a probléma egy huszárvágással megoldható! Az intelligens IP telefonközpont ugyanis minden hívás előtt először megtudakolja, hogy lehet-e ENUM-on keresztül ingyen végződtetni a hívást, és ha biztos nem, csak akkor engedi tovább a fizetős irányba.
forrás: www.alkozpont.net
Kapcsolódó cikkek
- Szünetelő internet-szolgáltatás a XI. kerületben és Budaörsön
- Freecall: egy alternatíva az ingyenes telefonálásra!
- Cisco IP telefóniát vezetett be a Richter Gedeon
- Ne vegyél telefonközpontot: töltsd le ingyen!
- VoIP Spam-szűrő
- Ingyen telefonálni? Most megtudhatja, hogyan!
- e.fone: internetalapú telefonszolgáltatás kkv-knak
- Kombinált internetcsomagok a T-Online-tól
- Az ingyentelefonálás igénye miatt megszűnik az ISDN?
- Hungexpo: Cisco IP telefónia a kiállítóknak is
Internet ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Bekerült egy magyar internet szolgáltató kínálatába a Starlink
Magyarországon egy hivatalos Starlink viszonteladó magyarországi képviselőjeként a Vannet Telekommunikációs Kft. kínálja elsőként üzleti ügyfeleknek magyar nyelvű támogatással a Starlink műholdas internetszolgáltatását. A gyors és rövid késleltetésű technológia a rossz internetellátottságú helyeken és másodlagos, backup szolgáltatásként is új perspektívát nyit a cégek számára.
Készülékkedvezménnyel támogatja az iskolakezdést a Vodafone
A Vodafone Magyarország egyedi ajánlattal készül az iskolakezdés időszakára: augusztus 2. és október 3. között a szolgáltató minden új, Gigabit Net csomagra előfizető vagy erre a csomagra váltó, valamint Gigabit Net szerződést meghosszabbító ügyfél számára a vezetékes internet előfizetés mellé 31 500 Ft-os készülékkedvezményt biztosít meghatározott készülékekre. Ebben az időszakban a Vodafone ONE készükékkedvezmény összevonható a Gigabit Net készülékkedvezménnyel, így a Vodafone ONE ügyfelek 52 500 Ft-ot spórolhatnak meg készülékvásárláskor.
Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?
A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.
A Zyxel Networks gyors és megfizethető WiFi 7 opciót mutat be KKV-knak
A Zyxel Networks, a biztonságos, mesterséges intelligencia alapú felhőalapú hálózati megoldások vezető szállítója, piacra dobta az NWA130BE – BE11000 WiFi 7 Triple-Radio NebulaFlex hozzáférési pontot (AP). Mivel a WiFi 7-támogatott eszközök 2024-ben válnak általánossá, az NWA130BE lehetővé teszi a kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára, hogy páratlan hálózati sebességet, kapacitást és a lehető legjobb WiFi élményt élvezhessék.
Új korszak jön az 5.5G, a mesterséges intelligencia és a felhő alapú megoldások integrálásával
A küszöbön álló 5.5G-korszak jegyében mutatta be legújabb innovációit és megoldásait a Huawei Technologies az idei Mobil Világkongresszuson. A vállalat várakozásai szerint az 5.5G technológia kereskedelmi forgalmazása már idén elkezdődik, amely lehetővé teszi új alkalmazási területek kiaknázását. A közelgő új, 10 Gigabites mobilszélessáv korszakában a szolgáltatóknak a kiváló minőségű hálózatépítésre kell törekedniük, hogy ki tudják használni az 5.5G technológia nyújtotta új lehetőségeket. A Huawei partnereivel együtt világszerte már több mint 20 városban működött közre 5.5G hálózatok kereskedelmi telepítésében és tesztelésében.