Nyomorban élőkön gazdagodnak a vezető mobilcégek
Az egyik legkirívóbb példa talán a Motorolának akril-lencséket gyártó Hivac Startech, amely cég üzemeiben a munkások a szükséges védőöltözet nélkül mérgező anyagokkal dolgoznak, s ráadásul még a termek levegőztetése sincs megoldva. Ennek következtében több alkalmazottat is akut mérgezési tünetekkel kellett a kórházba szállítani. A kizsákmányolás megtestesítőjeként azonban a Giant Wireless céget említi meg a Somo, ahol 2003-ban a dolgozókat óránként nem kevesebb mint 12 centtel (24 Ft) "jutalmazták". Azóta változott a helyzet, s a szakemberek szerint tavaly augusztusban már 44 cent fizetséget kaptak az alkalmazottak, s havi 160 túlóra teljesítése esetén akár 150 dollárra (30 ezer Ft) is rúghatott a fizetésük.
Azonban nem csak a Motorolát, hanem a Nokiát is vád érte, ugyanis a finn mobilvállalat beszállítóinál is embertelen állapotok uralkodnak. A tajvani Namiki cég alkalmazottainak elmondása szerint ők is bármiféle védőfelszerelés nélkül veszélyes anyagokkal dolgoznak, és még csak vécére sem mehetnek el munkaidőben. A thaiföldi LTEC beszállító munkásai pedig már szinte természetesnek veszik a hétnapos munkahetet és a 12 órás műszakokat.
Joseph Wilde, a tanulmány egyik társszerzője elmondta, hogy ezek nem csupán kivételes esetek, és nem csak a mobiliparágra jellemző jelenségről van szó, mivel más multinacionális vállalatok sem foglalkoznak azzal, hogy milyen körülmények között és mennyiért dolgoznak a velük szerződésben álló cégek alkalmazottai.
Kapcsolódó cikkek
- Sharp ultravékony fényképező modul mobiltelefonok számára
- 3 millió iPhone-nal készül a startra az Apple?
- iPhone az Ebay-en 1500 dollárért
- HTC mobiltelefon érintős képernyővel
- SGH-E590: Újabb designer készülék a Samsungtól
- 29-én mutatkozik be az iPhone
- Nokia: három új mobil és új marketing igazgató
- Baleseteket előre jelző mobil
- Ökológia a számítógépközpontban - mit tehetünk érte?
- Samsung "miniszoknya" telefon
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.