Nyomorban élőkön gazdagodnak a vezető mobilcégek
Az egyik legkirívóbb példa talán a Motorolának akril-lencséket gyártó Hivac Startech, amely cég üzemeiben a munkások a szükséges védőöltözet nélkül mérgező anyagokkal dolgoznak, s ráadásul még a termek levegőztetése sincs megoldva. Ennek következtében több alkalmazottat is akut mérgezési tünetekkel kellett a kórházba szállítani. A kizsákmányolás megtestesítőjeként azonban a Giant Wireless céget említi meg a Somo, ahol 2003-ban a dolgozókat óránként nem kevesebb mint 12 centtel (24 Ft) "jutalmazták". Azóta változott a helyzet, s a szakemberek szerint tavaly augusztusban már 44 cent fizetséget kaptak az alkalmazottak, s havi 160 túlóra teljesítése esetén akár 150 dollárra (30 ezer Ft) is rúghatott a fizetésük.
Azonban nem csak a Motorolát, hanem a Nokiát is vád érte, ugyanis a finn mobilvállalat beszállítóinál is embertelen állapotok uralkodnak. A tajvani Namiki cég alkalmazottainak elmondása szerint ők is bármiféle védőfelszerelés nélkül veszélyes anyagokkal dolgoznak, és még csak vécére sem mehetnek el munkaidőben. A thaiföldi LTEC beszállító munkásai pedig már szinte természetesnek veszik a hétnapos munkahetet és a 12 órás műszakokat.
Joseph Wilde, a tanulmány egyik társszerzője elmondta, hogy ezek nem csupán kivételes esetek, és nem csak a mobiliparágra jellemző jelenségről van szó, mivel más multinacionális vállalatok sem foglalkoznak azzal, hogy milyen körülmények között és mennyiért dolgoznak a velük szerződésben álló cégek alkalmazottai.
Kapcsolódó cikkek
- Sharp ultravékony fényképező modul mobiltelefonok számára
- 3 millió iPhone-nal készül a startra az Apple?
- iPhone az Ebay-en 1500 dollárért
- HTC mobiltelefon érintős képernyővel
- SGH-E590: Újabb designer készülék a Samsungtól
- 29-én mutatkozik be az iPhone
- Nokia: három új mobil és új marketing igazgató
- Baleseteket előre jelző mobil
- Ökológia a számítógépközpontban - mit tehetünk érte?
- Samsung "miniszoknya" telefon
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.