"Az év informatikai újságírója" 2006

forrás Prim Online, 2006. december 10. 11:18
Az idén Hirschler Richard a HVG Háló főszerkesztője, Kovács Olivér a Klubrádió műsorvezető-szerkesztője, illetve Simon S. András a Figyelő külsős munkatársa kapta az Atigris Informatika Zrt. által alapított, „Az év informatikai újságírója” elnevezésű díjat.
A bíráló bizottság a kitüntetetteket minden évben olyan újságírók/szerkesztők közül választja ki, akik sokat tesznek az informatika népszerűsítéséért, átfogó képet festenek a magyarországi informatikai ágazatról, illetve jelentős, a nagyközönséget érintő hazai szakmai újdonságot mutatnak be.

Hirschler Richárd ezt írja magáról:

Jómagam, mint a HVG egyik alapítója, társaimmal együtt, alig két évtizede még csak álmodni sem mertünk az információtovábbítás terén bekövetkezett forradalmi változásokról. Zakatoltak a telexgépek, ontották a végtelen, hírekkel teli szalagokat, gépírónők kopácsoltak szorgalmasan, az újságírók jegyzeteikből, vagy kazettás magnójukról diktálták anyagaikat. Igazi traumát jelentett, amikor az USA-ba kikerülve ösztöndíjasként, találkoztam a számítógéppel. Később Washingtonban, mint a Világbank globálisan terjesztett, több nyelven megjelenő hírlevelének szerkesztője, munkámat az internet nélkül már el sem végezhettem volna. Három éve újra itt élek Magyarországon, sorra jönnek az újabb és újabb csodák: DVD, pen-drive, wifi, internet-telefon, internet-tévé, médialejátszó, GPS, stb., stb. Az eszközök egyre kisebbek, és egyre nagyobb teljesítményre képesek. Körülöttünk szinte minden megváltozott, hogy én - mondhatni technikai analfabétaként - fokozatosan megbarátkoztam az okos pc-vel, a mozgékony laptoppal, abban óriási szerepe volt környezetemnek. Türelemmel, okos szóval hozták hozzám közelebb az informatika vívmányait. Ezt a felvilágosító munkát kell folytatnunk, szórakoztató, és mégis tárgyilagos módon tájékoztatni a közvéleményt, nem belenyugodni, hogy ma még a lakosságnak csak töredéke használja ki a szélessávú internet adta lehetőségeket. Nem vitás, a magunk eszközeivel kell segítenünk, hogy minél többen részesüljenek az információs társadalom áldásaiból.

Kovács Olivér így ír:

"Újságírói pályám remek példa arra, hogy mennyire átszövi már mindennapjainkat is az informatika, az internet, a számítástechnika - uram bocsá' annyira, hogy menekülni sem lehet előle. Világ életemben humán érdeklődésű voltam, első komoly kapcsolataimat az elektronika világával a kényszer szülte. Ha nem is voltam ott a magyar Internet bölcsőjénél, kora óvodáskorában már ismeretséget kötöttünk, hiszen a Kurír című napilap megszűnése után, 1998-tól két internetes portál alapításában is részt vettem: főszerkesztő-helyettese voltam a Magyar Netlap, majd a Netkapu című oldalaknak. Ezek után a Weborvos egészségügyi portál következett - a korábbi kettőtől eltérően itt a mai napig dolgozom, mint főszerkesztő-helyettes és csapatunk az elmúlt hat év alatt kétségkívül az ország egyik legnagyobb egészségüggyel kapcsolatos cikk-, és adatbázisát építette fel. A rádiózásban az informatikával való szoros kapcsolatom 2005 nyarán kezdődött: ekkor indult a Klubrádióban a Többet ésszel című magazin, amelyben műsorvezetőként - Lónyai László szerkesztő segítségével - hétről hétre igyekszünk informálni a hallgatókat az informatika, az információs társadalom életéről."

Simon S. András ezt írja:

“Végzett közgazdászként és újságíróként is úgy gondolom, hogy az informatika megkerülhetetlen téma. Nem csak azért, mert elengedhetetlen például egy statisztikai modell leprogramozásához vagy információgyűjtéshez, hanem olyan jelenség, ami megváltoztatja gondolkodásunkat, kultúránkat. Az információs iparág megjelenése – sajátosságainál fogva – rengeteg új közgazdasági modell megszületéséhez járult hozzá, az élet tempója pedig más lenne, ha nem ugranának fel percenként az RSS-ben érkező hírek.
Az informatikában az is szép, hogy még most is csak homályosan sejtjük, hogy hova vezet. A fejlődés exponenciális ütemű, nehéz trendeket meghatározni. Másrészről pedig elég egy jó ötlet, és jöhet holnap egy új Google, vagy YouTube, s nem csak nézünk, mint a moziban (vagy a videómegosztó szájton), hanem attól egy kicsit másként éljük meg az életünket is. Elég csak ehhez az interneten mindinkább gyarapodó közösségi oldalakra gondolni.
Egy ilyen történet krónikásának lenni nem könnyű: információrepeszek repülnek minden irányból a fejünk felé. De mindenképpen hálás.”
Kulcsszavak: média Atigris

Internet ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bekerült egy magyar internet szolgáltató kínálatába a Starlink

Magyarországon egy hivatalos Starlink viszonteladó magyarországi képviselőjeként a Vannet Telekommunikációs Kft. kínálja elsőként üzleti ügyfeleknek magyar nyelvű támogatással a Starlink műholdas internetszolgáltatását. A gyors és rövid késleltetésű technológia a rossz internetellátottságú helyeken és másodlagos, backup szolgáltatásként is új perspektívát nyit a cégek számára.

2024. október 16. 15:10

Készülékkedvezménnyel támogatja az iskolakezdést a Vodafone

A Vodafone Magyarország egyedi ajánlattal készül az iskolakezdés időszakára: augusztus 2. és október 3. között a szolgáltató minden új, Gigabit Net csomagra előfizető vagy erre a csomagra váltó, valamint Gigabit Net szerződést meghosszabbító ügyfél számára a vezetékes internet előfizetés mellé 31 500 Ft-os készülékkedvezményt biztosít meghatározott készülékekre. Ebben az időszakban a Vodafone ONE készükékkedvezmény összevonható a Gigabit Net készülékkedvezménnyel, így a Vodafone ONE ügyfelek 52 500 Ft-ot spórolhatnak meg készülékvásárláskor.

2024. augusztus 28. 09:57

Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?

A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.

2024. május 8. 09:55

A Zyxel Networks gyors és megfizethető WiFi 7 opciót mutat be KKV-knak

A Zyxel Networks, a biztonságos, mesterséges intelligencia alapú felhőalapú hálózati megoldások vezető szállítója, piacra dobta az NWA130BE – BE11000 WiFi 7 Triple-Radio NebulaFlex hozzáférési pontot (AP). Mivel a WiFi 7-támogatott eszközök 2024-ben válnak általánossá, az NWA130BE lehetővé teszi a kis- és középvállalkozások (KKV-k) számára, hogy páratlan hálózati sebességet, kapacitást és a lehető legjobb WiFi élményt élvezhessék. 

2024. március 6. 19:24

Új korszak jön az 5.5G, a mesterséges intelligencia és a felhő alapú megoldások integrálásával

A küszöbön álló 5.5G-korszak jegyében mutatta be legújabb innovációit és megoldásait a Huawei Technologies az idei Mobil Világkongresszuson. A vállalat várakozásai szerint az 5.5G technológia kereskedelmi forgalmazása már idén elkezdődik, amely lehetővé teszi új alkalmazási területek kiaknázását. A közelgő új, 10 Gigabites mobilszélessáv korszakában a szolgáltatóknak a kiváló minőségű hálózatépítésre kell törekedniük, hogy ki tudják használni az 5.5G technológia nyújtotta új lehetőségeket. A Huawei partnereivel együtt világszerte már több mint 20 városban működött közre 5.5G hálózatok kereskedelmi telepítésében és tesztelésében.

2024. február 28. 20:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01