Tíz hasznos tanács tájképek fényképezésére
Tájképek készítésére a bevett gyakorlat szerint a nagylátószögű objektívek a legalkalmasabbak, hiszen ezekkel nagyobb teret foghatunk be. A változatosság kedvéért azonban nem árt egy teleobjektívet is előkészíteni, néha ugyanis a tájképben nem csupán a tér jelenti az igazi látványt, hanem a részletek is nagyon megkapóak. Erre a célra egy 300mm-es objektív tökéletesen megfelel. Kísérletezni kell, a látvány a lényeg!
2. Komponáljuk meg a képet
Hagyományosan az aranymetszést tartják a fényképek leghálásabb kompozíciós elvének. Ennek az a lényege, hogy a kép kilenc egyenlő cellára osztható fel. Egyes digitális fényképezőgépeken be is kapcsolható ez a rács. A hagyományos kompozíciós elv szerint a vonalakat a rácsozat vonalai mentén helyezzük el. Például a horizont vonalát ne úgy helyezzük el, hogy az a képet elfelezze, hanem úgy, hogy vagy a felső vagy az alsó harmad vonalán húzódjon végig. Így kiegyensúlyozottabb lesz a kép. Ugyanúgy érdekes a folyók "S" vonala, valamint az átlós szerkesztés is. Mindig vegyük figyelembe a táj adottságait, és ahhoz igazítsuk a kompozíciót!
3. Keltsünk érdeklődést
Az előtérben elhelyezett tárgy vagy emberalak érdekesebbé teszi a tájképet. Ennek két haszna is van: megragadja a figyelmet és a teret is jobban érzékelteti.
4. Éles képek
Használjunk szűk blendét és hosszabb záridőt. Ennek köszönhetően a távolban lévő formák is élesek lesznek. Digitális SLR gépeknél használhatjuk az A-DEP beállítást, ilyenkor az objektívet állítsuk autófókuszra.
5. Helyes expozíció
A tájfényképészet komoly kihívást jelent a fényképezőgépek számára, ugyanis az égbolt a legtöbbször túl világos, a domborzat pedig a legtöbbször túl sötét. Ilyenkor lehetőség szerint gradiens szűrőt kell használni, ha meg akarjuk spórolni az utómunkálatokra fordított időt. Így kiegyenlíthetjük a különböző fényviszonyokat. A polár szűrőt is kipróbálhatjuk ilyenkor, szintén jó szolgálatot tehet.
6. Mikor fotózzunk?
A napszak talán az egyik legfontosabb tényező a tájképek fényképezésében. A legjobb tájképek legtöbbje korán reggel vagy este készült. Ilyenkor a reggeli köd vagy a gyönyörű naplemente is lencsevégre kapható. Azonban napközben is nagyon hatásos, drámai felvételek készíthetők főleg vihar előtt.
7. Használjuk ki a fényt
Figyeljük meg, hogy honnan süt a nap! Sokkal érdekesebb a látvány, ha a napfény oldalról világítja meg a tájat, hiszen az így kirajzolódó árnyékok sejtelmesebbé tehetik a fényképeinket.
8. Stabilan kell tartani a fényképezőgépet
Az éles képek előfeltétele a stabilan tartott fényképezőgép. Ahogy az előbb említettük, a legtöbbször kis blendével és hosszú záridővel fotózzunk. Ilyenkor az állvány használata elengedhetetlen, hisz e nélkül jobbára csak bemozdult, elkent felvételek készíthetők. Ha nincs kéznél állvány, támasszuk a fényképezőgépet egy épülethez, fatörzshöz, stb. ezzel jó fényben elkerülhetjük a kép bemozdulását.
9. Keressük meg a legjobb helyeket
Próbáljuk megismerni a terepet. Nem árt hosszabb sétát tenni a helyszínen, de ha erre nincs idő, akkor az öt perces séta is sokkal jobb a semminél, hiszen egy jobb perspektíva szinte megfizethetetlen látványt nyújthat.
10. Tegyük hangulatossá a tájképet
Igyekezzünk kihasználni a fekete-fehér fénykép adta lehetőségeket is. Ezzel változatosabbá tehetjük fényképeinket, ráadásul a fekete-fehér felvételek mindig nagyobb drámaiságot sugallnak. Bátran készítsünk a színes felvételek mellett fekete-fehéreket is. A látvány mindig magáért beszél.
forrás: http://www.cameras.co.uk/html/landscape-photography.cfm
Kapcsolódó cikkek
- Sharp ultravékony fényképező modul mobiltelefonok számára
- Voigtlaender Virtus W-7 nagylátószögű kompakt kamera
- 50 megapixeles CMOS szenzort mutatott be a Canon
- Új Olympus víz alatti tokok
- High-end középformátumú Mamiya-kamera
- Ötvenedik évfordulóját ünnepli a Pentax
- Casio Exilim EX-Z600: meggyőző teljesítmény
- Frissült az Adobe Camera Raw plugin
- Hogyan készítsünk jobb felvételeket a középre súlyzott fénymérés használatával?
- Casio Exilim EX-Z1200 már 12 megapixelen
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!