Pokorni Zoltán az oktatási tárca jövő évi terveiről
Az alábbiakban idézzük a nyilatkozatot, amelyben sok fontos momentum van, de az egyik legfontosabbat nem találjuk.
A jövő évi költségvetés biztosítja az oktatás számára azokat a feltételeket, amelyek az 1999-ben megkezdett munka folytatásához szükségesek, és lehetővé teszi számos új program elindítását is - mondta Pokorni Zoltán az MTI-nek adott nyilatkozatában. A tárca tervei közül a miniszter a tehetséggondozás elindítását emelte ki, amelynek megvalósítására a minisztérium 200 millió forintot különített el.
Kifejtette: a támogatásra azok az intézmények pályázhatnak, amelyek legalább heti öt órában működő képességgondozó szakköröket, korrepetálást szerveznek, és az e foglalkozásaikban részt vevő gyerekek harmada hátrányos helyzetű. A tervek között szerepel, hogy megyénként egy-egy oktatási intézményben úgynevezett tehetségápoló osztályokat hoznak létre. Ezekbe a települési képviselő-testületek jelölése alapján vennék fel a tehetséges tanulókat. Azok az iskolák, amelyek vállalják ilyen osztályok indítását, kiegészítő támogatást kapnának.
Egy másik célkitűzés, hogy a kollégiumi ellátottság javítására Nemzeti Kollégium Alapítványt hozzanak létre, erre 192 millió forintot szán a tárca.
A miniszter kitért arra is, hogy 2000-ben egymilliárd forintról hárommilliárdra nő a kisfalvak óvodáinak, általános iskoláinak nyújtott kiegészítő támogatás összege, ami a színvonalas oktatás lehetőségét teremti meg ezeken a településeken.
A minőségbiztosítási és értékelési rendszer kiépítésére, a Comenius 2000 program megvalósítására 2000-ben 1 milliárd 784 millió forint áll a közoktatás rendelkezésére.
Pokorni Zoltán elmondta: az elkövetkező években nem számol pedagóguselbocsátásokkal, mert bár a gyerekek száma csökken, az ellátandó feladatok növekednek majd.
A pedagógusok bérezése kapcsán úgy vélekedett: reális célkitűzés, hogy keresetük négy éven belül 25-30 százalékkal meghaladja a nemzetgazdasági átlagot. Ehhez többéves program kidolgozása szükséges, amelynek munkálatai megkezdődtek.
A 2000. január 1-jétől megvalósuló 8,25 százalékos béremelést követően a közoktatásban dolgozó oktatók átlagkeresete 80 200 forint lesz, miközben az országos átlagbér várható összege 84 000 forint. Ez átlagosan 2-2,5 százalékos reálkereset-növekedést jelent.
A felsőoktatásban dolgozók átlagkeresete a jövő évben eléri a 100 ezer, a Széchenyi professzori ösztöndíjasokat beszámítva a 103 ezer forintot. Ez alatta marad a nyugat-európai átlagfizetéseknek, azonban az ország teljesítőképessége a dinamikus növekedés ellenére sem tesz többet lehetővé - mondta a miniszter.
Pokorni Zoltán a felsőoktatás átalakítását illetően kijelentette: - Az integrációs folyamat egésze nem jelenti majd a felsőoktatásban foglalkoztatottak létszámának csökkentését, sőt azoknak lassú és tervezett növekedését vonja maga után ott, ahol a diákok érdekében ez szükséges. Rámutatott: a jövő évi költségvetés a felsőoktatást kiemelt szinten kezeli, ezért ezen a területen a 8,25 százalékos bérnövekedésnek nem feltétele a létszámleépítés, a béremeléshez szükséges fedezet teljes egészében rendelkezésre áll.
A miniszter a gondok közé sorolta, hogy kevés a minősített oktató, és hogy az egyetemek, főiskolák leromlott infrastruktúrával kénytelenek dolgozni. Termet építeni lehet, ha van pénz, viszont a személyi feltételek javítása nehezebb, hosszabb ideig tartó folyamat - vélekedett.
Közölte: az elkövetkező négy-öt évben mintegy 100 milliárd forintot juttat a tárca a felsőoktatásbeli könyvtárak, kollégiumok építésére, az oktatói teljesítmény fejlesztésére.
A miniszter célul jelölte meg, hogy 2010-re az adott korosztály fele felsőfokú tanulmányokat folytasson; a felvételi keretek átalakításával a legjelentősebb hallgatói létszámnövelésre a főiskolai, illetve felsőfokú akkreditált iskolarendszerű szakképzés területén lehet számítani.
A tárca elképzelései szerint tudományegyetemeken a középiskolát végzettek 13 százaléka, főiskolákon 25-30 százaléka folytatná tanulmányait, a felsőfokú akkreditált szakképzésbe pedig a középiskolát befejezők 12 százaléka kapcsolódna be.
Pokorni Zoltán kitért arra is, hogy jövő évben a minisztérium bővíti a Felsőoktatási Felvételi Tájékoztató című kiadványt, így a diákok nem csak azt tudhatják majd meg, hogy milyen szolgáltatást nyújt számukra a kiválasztott intézmény, hanem információt kaphatnak arról is, hogy az adott szakon végzett hallgatók hány százaléka tudott szakmájában egy-két éven belül elhelyezkedni.
Elmondta továbbá, hogy az oktatási tárca jövőre 141 milliárd forinttal gazdálkodhat; ez 11 százalékkal több az ideinél. A felsőoktatás támogatásának összege jövőre 9,2 százalékkal lesz magasabb az ideinél, vagyis 110 milliárd forintról 120,9 milliárd forintra nő - közölte.
Közoktatásra 2000-ben - a normatívákat is beleértve - 20,6 százalékkal több pénz jut, ami 52 milliárd forintos növekedést jelent.
A szakképzésre az idei 12,129 milliárd forinttal szemben 12,568 milliárd forint áll majd rendelkezésre, a szakképző intézmények normatív támogatása 16 százalékkal növekszik.
Kapcsolódó cikkek
- Internet Fiesta 2008: 50 település, félezer rendezvény
- Robbanásszerűen nő a digitális univerzum
- Számítógép hátrányos helyzetű fiataloknak
- Kína lekörözte Amerikát az internet-használatban
- Egyre kevésbé figyelünk a veszélyekre
- VOLT kisfilmek az interneten
- Kubában engedélyezték a számítógépek árusítását
- Kína a legnagyobb internet-piac
- Az amerikai hatóságok támogatják az időseknek szánt mobilokat
- Kétszázezer online "szerencsevadász" Magyarországon
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.