Színérzékelési fogyatékosságot szimuláló EIZO monitorok

forrás Prim Online, 2007. április 1. 09:03
Az Avnet Technology Solutions Kft. Magyarországon is forgalmazza az EIZO Nanao Technologies két FlexScan típusjelű LCD monitorát, amelyek a világ első színérzékelési fogyatékosságot szimuláló megjelenítői. A fejlesztés lehetővé teszi a dizájnerek számára, hogy valós időben ellenőrizzék, miként látják a színérzékelési fogyatékossággal élők a kreatív tervekben megjelenő színeket.
Noha a színeket mindig is használták információ közvetítésére, az ilyen célú alkalmazásuk főként az utóbbi időben – az elérhető árú színes nyomtatás és a színes képernyős elektronikus készülékek széles körű terjedésével – válik mind általánosabbá. A világon azonban mintegy kétszázmillióra tehető a színérzékelési fogyatékkal élők száma, akiknek ez nem csak egyszerű kényelmetlenséget jelentő gond, hanem sokszor komoly veszélyforrás is, amikor a közlekedési lámpák, térképek, útjelzések, elektronikus készülékek jelzőlámpái vagy a weboldalak színjelzési között kell eligazodniuk. Egy friss uniós felmérés szerint például a világ vezető weboldalainak 78 százalékán egymástól alig elütő színeket alkalmaznak a tervezők.

E gondok megoldására dolgozták ki az úgynevezett CUD (Color Universal Design) felhasználóorientált tervezési rendszert, amelyben a színmintákat nem esztétikai szempontok alapján, hanem a mindenki számára könnyű felismerhetőség jegyében alakítják ki. A fogyatékkal élők, köztük a színérzékelési gondokkal küzdők érdekeinek figyelembevételére szólít fel egyébként mind az USA-ban 1998-ban törvénybe iktatott „rehabilitációs törvény” 508-as cikkelye, mind az Egyesült Királyságban 2004-ben hatályba lépett „Fogyatékkal élők hátrányos megkülönböztetése elleni törvény” (Disability Discrimination Act) III. fázisa is.

Az EIZO jelent meg elsőként a piacon színérzékelési fogyatékosságok szimulációjára alkalmas monitorral, s a FlexScan L797-U típus volt az első, amely megkapta a Tokióban székelő nonprofit Color Universal Design Organization (CUDO) alkalmassági bizonyítványát.

A FlexScan L797-U, illetve az S2411W a vörös-zöld színtévesztés két fajtájának – a protanopiának és a deuteranopiának – a szimulációjára alkalmas. A monitorokat felszerelték egy EIZO fejlesztésű képfeldolgozó integrált áramkörrel, ami lehetővé teszi a valós idejű színkonverziót – mozgó képek esetén is. A monitorokhoz adott UniColor Pro szoftver szintén az EIZO gyártmánya. Segítségével a dizájnerek egyszerűen kapcsolhatnak át normál módból a Protanopia vagy a Deuteranopia megjelenítési módba.

Valamennyi korábbi, színtévesztést szimuláló megoldás szoftveralapokon működött, ezért a színkonverzió a képek méretétől és számától függően tetemes időt vett igénybe. Mindez erősen korlátozta ezeknek az eszközöknek a gyakorlati alkalmazhatóságát.

A EIZO a két termékre – az irodai és grafikus monitorainál szokásos módon – ötéves garanciát ad.
Kulcsszavak: Eizo monitor egészségügy

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32