NHH-tükör a hírközlési szolgáltatások minőségi jellemzőiről
Elöljáróban Pataki ismertette, hogy a 345/2004-es kormányrendelet alapján a hírközlési szolgáltatóknak az általános szerződési feltételekben szolgáltatásminőségi követelményeket kell vállalniuk. A vállalások teljesülését a szolgáltatóknak folyamatosan mérniük kell, és a következő év január 31-ig nyilatkozniuk kell arról, hogy az eredmények mennyiben feleltek meg a vállalásoknak. A jelentésnek elérhetőnek kell lennie a cég honlapján és ügyfélszolgálatán, de a jelentések, illetve a belőlük készült kimutatások megtalálhatóak az NHH honlapján, illetve itt.
A mobilszolgáltatók 2006. évi adatainak összehasonlítása: 16 minőségi jellemző adatainak átlagát adta meg a hatóság. A vizsgált időszakban az NHH a Pannon ellen 41, a T-Mobile ellen 54, a Vodafone ellen 91 hatósági vizsgálatot folytatott le, az elmarasztaló hatósági döntések száma: Pannon: 2, T-Mobile: 1, Vodafone: 37 volt. A 2006. 10. 21-i adaok szerint az ezer mobil-előfizetőre jutó panaszok száma így oszlott meg: Pannon 82,3 (számlázási rendszer átállása miatt), T-Mobile 22, Vodafone 10,3.
A kábeltelevíziós szolgáltatók hatósági vizsgálatából kiderültek a következők: A piacon 300-400 közötti a szolgáltatók száma. A 100 ezernél több előfizetővel rendelkezők közül az időszak folyamán az UPC ellen lefolytatott 42 vizsgálatból 3 végződött elmarasztaló hatósági döntéssel. A T-Kábelnél ez az arány 3 vizsgálat, 0 elmarasztalás, a Fibernetnél 100 vizsgálatból 0 elmarasztalás, a VidaNetnél nem volt vizsgálat. Az ezer előfizetőre jutó jogos panaszok számának megoszlása: UPC 137, 39, FiberNet 94,00, T-Kábel 34,96, VidaNet 27,00. A minőségi panasz elhárítási átlag ideje (óra): FiberNet 54, T-Kábel 26, UPC 56, VidaNet 19.
A helyhez kötött telefonszolgáltatás terén, a 10 ezer előfizetőnél nagyobb szolgáltatóknál jelentkező, ezer főre jutó számlapanaszok: Hungarotel 0,29, Invitel 1,00, Magyar Telekom 2,81, Tele2 3,89, Emitel 1,53, MTT 3,22, UPC 52,82 (a számlázási rendszr módosítása miatt).
322 internetszolgáltató 2006. év végi adatai alapján a szolgáltatók 1 százalékát kitevő, 100 ezer előfizetőnél többel rendelkezők az összelőfizető létszám 72 százalékával rendelkeznek. Az ezer előfizetőre jutó, az ügyintézés elleni panaszok száma így alakult: Magyar Telekom 0,6, Tele2 9,22, T-Online 4,00, UPC 1,64. Az előfizetői létszám/minőségi hibaelhárítási idő órákban így alakult: 100 ezer felettiek: 38,75, 10 ezer felettiek: 32,5, 5 ezer felettiek: 21,8, ezer-ötezer közöttiek: 23,08, ezer alattiak: 21,06.
Összehasonlítva a négy szolgáltatási területet: a mobilosok (10 millió előfizető) ellen 40 elmarasztaló hatósági döntés született a vizsgálatok nyomán; a helyhez kötött telefonszolgáltatók (3 millió felhasználó) ellen 51, az internetszolgáltatók (1 millió előfizető) ellen 48, a ktv szolgáltatók (2,4 millió felhasználó) ellen pedig 69.
A vizsgált időszakban a minőségi panaszok átlagos hibaelhárítási ideje így alakult: mobil 10 óra, helyhez kötött telefon 19,85 óra, ktv 23,12 óra, internet 25,73 óra. A különböző szolgáltatások átlagos rendelkezésre állása, százalékban kifejezve, így alakult: mobil 99,61, helyhez kötött telefon 99,09, ktv 97,82, internet 97,55.
További, a sajtótájékoztatón elhangzott, illetve a Prím Online kérdésére elhangzott információk:
- már több 3 millióan keresték fel az NHH Tantusz szolgáltatását;
- bár azonos módon nem vizsgálják az EU más országaiban a szolgáltatások minőségét, mégis az NHH készül rá, hogy a közeljövőben összehasonlítsa a kapott átlagos rendelkezésre állási és hibaelhárítási időket más országok szolgáltatóinak átlagaival;
- esetleg jövőre a szolgáltatók/szolgáltatások minőségi jellemzőivel kiegészítik a Tantusz szolgáltatatást;
- az NHH jelenlegi vizsgálati értékelésben azt tartotta elsőrendű fontosságúnak, hogy a piaci szolgáltatók egymáshoz képesti teljesítéséről legyenek összevethető adatok.
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Édesség és egyediség – erről szól a halloweeni hangulat idén Magyarországon
A Rakuten Viber, az egyik vezető globális kommunikációs platform kísértetiesen szórakoztató eszközökkel készül az idei Halloweenre. A felhasználók új matricákat oszthatnak meg, borzongató üdvözlőkártyákkal köszönthetik ismerőseiket október 31-től, emellett egy kvízt tölthetnek ki arról, hogy melyik a legjobban hozzájuk illő jelmez idén halloweenkor, sőt, a legújabb Tarot-kártyák segítségével megpróbálhatják megjósolni a jövőjüket.
Halottak napja ‒ tülekedés nélkül
Egy digitális alkalmazás teheti méltóbbá a halottak napját azzal, hogy segít elkerülni a temetőkben és környékükön ilyenkor szokásos tülekedést. Az önkormányzatok kezében lévő lehetőség Magyarországon is egyre népszerűbb.
Fedezd fel, hogyan ébreszti fel a Galaxy AI a benned rejlő kreativitást!
A Samsung Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 hajlítható készülékekkel bárki kreatív alkotóvá válhat, hiszen olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyekkel könnyedén készíthetünk kiváló minőségű tartalmakat, még akkor is, ha úgy véljük, nem vagyunk a megfelelő szakmai ismeretek birtokában. A Galaxy AI* úgy támogatja a kreativitást és az alkotás folyamatát, hogy közben új megvilágításba helyezi rajzainkat, fényképeinket és videóinkat.
6 évesek a hajlítható készülékek, de mostanra értek meg igazán
Hat éve kerültek piacra az első hajlítható telefonok, az innovációk iránt elkötelezett HONOR 2022-ben csatlakozott saját, HONOR Magic V készülékével hozzájuk. A kezdetben nagyobb, nehezebb és törékenyebb eszközök meghökkentően sokat fejlődtek ezalatt a pár év alatt, hogy a HONOR Magic V3 ma már ne csak innovatív okostelefon, hanem akár a tableteket vagy laptopokat helyettesíthető készülék lehessen.
Ingyenes túravezetőt ad a magyar startup
A túravezető alkalmazás célja, hogy a turisztikában magyar cégként először, mesterséges intelligencia segítségével kínálja a legteljesebb élményt az utazók számára. Ne csak egy-egy város jól ismert nevezetességeit mutassa be, hanem érdekes történetekkel, titkokkal és különleges tartalmakkal gazdagítsa az utazási élményt.