IDC: BI-konferencia Budapesten, Bill Inmon részvételével
Bill Inmon, az üzleti intelligencia (BI) és az adattárházas működés elismert szaktekintélye, az IDC immár hatodik alkalommal megrendezett, éves BI konferenciája alkalmából látogat először Budapestre. A Computerworld Magazin által az „Elmúlt negyven év legnagyobb hatású IT-személyiségei” közé választott, és az „adattárházak atyjaként” emlegetett szakember a rendezvény keretében interaktív szemináriumot tart az adattárházas beruházások megtérüléséről, költségcsökkentő hatásáról, és arra is felkészíti a résztvevőket, miként győzhetik meg cégük vezetőit az üzleti intelligencia előnyeiről.
A „BI mindenkinek: műszerfal minden asztalon” című konferencia előadói között Bill Inmon mellett az IDC elemzői és partnerei, pl. az Oracle és az Information Builders is szerepelnek. A szeptember 25-i rendezvénynek a Novotel Budapest Centrum Hotel ad otthont. Az IDC előrejelzése szerint a BI-szoftverekre és -eszközökre fordított összeg Magyarországon 2007 végére megközelíti a 18 millió dollárt, és ez az összeg – a globális növekedés ütemét meghaladva – mintegy 12 százalékkal fog emelkedni a következő öt évben. A BI vitathatatlan fontosságát felismerve az IDC arra biztatja konferenciája résztvevőit, hogy dolgozzanak ki stratégiai ütemtervet a BI analitikai lehetőségeinek hasznosítására, tűzzenek ki e téren hosszú távú célokat, és mindeközben hozzák ki a maximumot a rendelkezésre álló hasznos eszközökből, pl. a vállalati keresőfunkciókból, az alkalmazásintegrációból, a szolgáltatásorientált architektúrából (SOA), a valós idejű teljesítménymutatókból és a dashboard-megoldásokból.
Bill Inmon, az Inmon Data Systems elnöke, több mint 46 szakkönyv és 650 tárgyi témájú cikk szerzője napjaink legtapasztaltabb adattárház-szakértőinek egyike. Ő a következőképpen látja a mai vállalatok előtt álló legnagyobb kihívást: „A céges adatok több mint 80 százaléka szöveges, strukturálatlan formátumban létezik. Nem kérdés, hogy ezek az anyagok rengeteg adatot tartalmaznak, ám ezek felkutatásában az egyszerű nagyvállalati keresés csupán az első lépés. Az eredményes szöveganalitikához először integrálni kell a szöveges adatokat. Egyébként éppoly reménytelen lesz a keresés, mint megtalálni Bábel tornyát.”
Ehhez és a kinyert adatok hasznosításához kíván segítséget nyújtani az IDC BI-konferenciája. Az idei rendezvény előadásai a méretrugalmas üzleti intelligencia alapjainak kiépítését állítják a középpontba:
Üzleti intelligencia a vállalati teljesítmény szolgálatában – Oracle megközelítés
Az adatok azonnal hasznosítható információvá való átalakítása a következő kihívás az analitikai és BI-megoldások fejlesztésében. Csak a megfelelő technológiák és gyakorlat optimális együttesének birtokában lehet elérni el a teljesítmény fejlődésének következő szintjét, ahol a megfelelő információk olajozottan működő, felhasználókra adaptált csatornákon és eszközökön keresztül, mindig eljutnak a megfelelő személyekhez.
Intelligent Search – az üzleti intelligencia legjava, vállalati keresési képességekkel kiegészítve
Az Info Builders bemutatja, hogy a BI és a nagyvállalati keresési képességek ötvözetével a vállalati szervezet különböző szintjén dolgozó felhasználók valós időben hozzáférhetnek a strukturált és strukturálatlan adatokhoz. Kiderül, miként használják az igazságszolgáltatás, a bankszektor és a gyógyszergyártás szereplői az Intelligent Search alkalmazást az integrált információszolgáltatás és analitika felhasználói szintű megvalósítására a népszerű Google keresőfelületen keresztül.
Bill Inmon workshop: Adattárházak és befektetés megtérülés
Az előadás az adattárház kiépítésének pénzügyi (és egyéb) vonatkozásait vizsgálja, összehasonlítva egymással két olyan vállalatot, amelyek közül az egyik az adattárház-beruházás mellett döntött, a másik pedig elvetette ezt a tervet. Bemutatja, hogyan történik a két esetben az információ integrálása, és miként alakulnak az információszerzés költségei és sebessége.
További információ
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
K&H: állandó társsá vált a mesterséges intelligencia a banki ügyfeleknél
Egy év alatt több mint egymillió beszélgetést és havonta hatezer átutalást végeztetnek Kate-tel, a K&H, az ország egyetlen hangalapú, mesterséges intelligenciával működő digitális pénzügyi asszisztensével, amely már kétszáz funkciót tud. A mobilbanki ügyfelek tizede már rendszeresen használja. A siker az intelligens, beszédfelismerésen és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló funkcióinak köszönhető, amelyek révén az ügyfelek kényelmesen, emberi módon kommunikálhatnak a bankkal.
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás
Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak.
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.