Nemzetközi bölcsészettudományi konferencia a telekommunikációs konvergenciáról
Szeptember 27-e és 29-e között a Magyar Tudományos Akadémia és a T-Mobile „A 21. század kommunikációja” címet viselő programjának keretében a világ 18 országából érkező szakemberek nemzetközi tudományos konferencián vitatják meg a különböző kommunikációs eszközök és szolgáltatások konvergenciájának társadalmi hatásait.
A Magyar Tudományos Akadémián az Ausztráliától Kanadáig a világ minden tájáról érkező szakemberek „A telekommunikációs konvergencia filozófiája felé" című konferencián, az első, a kérdéskörrel foglalkozó nagyszabású nemzetközi rendezvényen a mobiltelefon, a vezetékes telefon, az internet és a digitális tartalomszolgáltatás napjainkban zajló összeolvadásának kérdéseit bölcsészettudományi, azon belül filozófiai nézőpontból elemzik.
A nyitó előadást a vezető amerikai kognitív tudós Mark Turner tartja, akinek tézise szerint emberi önmagunkat kommunikációs technológiáink tükrében értjük meg. A záró előadó az úgyszintén amerikai Anthony Townsend lesz, aki a mobilkommunikáció és a városi lét kapcsolatáról már 2000-ben klasszikus tanulmányt tett közzé. A konferencia felszólalói között lesz többek között a Bostonban dolgozó világhírű magyar fizikus, a hálózattudomány kimagasló alakja, Barabási Albert-László, Csepeli György szociálpszichológus, Maradi István, a Magyar Telekom információs rendszerekért felelős vezérigazgató-helyettese, Kövecses Zoltán kognitív nyelvtudós, Pléh Csaba, az MTA főtitkárhelyettese, pszichológus, és Sándor Klára nyelvész is.
A telekommunikációs konvergencia összetett jelenség, számos konvergens folyamat egymásra épüléséből alakul ki. A sokféle jelenség közül megemlíthető pl. a digitalitás közegből adódó alapvető konvergencia, a technológiák konvergenciája, a tartalmak, piacok és üzleti modellek konvergenciája, a felhasználás-alkalmazás során megnyilvánuló társadalmi-kulturális konvergencia is. Emellett a tevékenységi terek konvergenciája, a testünkön viselt tárgyak funkcionális konvergenciája – pl. a mobiltelefoné, amely egyre több funkciót egyesít –, beszéd, írás és kép konvergenciája, s mindezek alapzatán a tudományos diszciplínák-elméletek egyfajta konvergenciája egyaránt téma lesz a konferencián. A különböző konvergenciák kölcsönhatása nem ellentmondásmentes, a konvergencia jelensége beható társadalom- és bölcsészettudományi feldolgozást igényel.
A konferencia programja, valamint az előadások rövid összefoglalásai – angolul és magyarul – hozzáférhetőek. A konferencia anyagaira alapozó válogatott kötet – a T-Mobile-lal közös 21. század kommunikációja projekt keretében közreadott hetedik tanulmánygyűjtemény – 2008 tavaszán jelenik meg.
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Lemerült akkumulátorok, balul elsült fotók – az emberek 76 százaléka tapasztalt már tech bénázásokat
A lemerülő akkumulátortól a GPS-jel elvesztéséig a műszaki hibák az élet fontos pillanatait stresszes helyzetekké változtathatják. A HONOR Magic V3 megjelenése alkalmából megrendelt, 9000 európai felnőtt körében végzett új felmérés kimutatta, hogy a technológiai hibák milyen hatással vannak az életünkre: minden harmadik ember aggódik amiatt, hogy a technológiai bénázások tönkretehetik az élet fontos eseményeit, míg 76%-uk elismerte, hogy életük egy fontos pillanatában már tapasztaltak ilyet.
Édesség és egyediség – erről szól a halloweeni hangulat idén Magyarországon
A Rakuten Viber, az egyik vezető globális kommunikációs platform kísértetiesen szórakoztató eszközökkel készül az idei Halloweenre. A felhasználók új matricákat oszthatnak meg, borzongató üdvözlőkártyákkal köszönthetik ismerőseiket október 31-től, emellett egy kvízt tölthetnek ki arról, hogy melyik a legjobban hozzájuk illő jelmez idén halloweenkor, sőt, a legújabb Tarot-kártyák segítségével megpróbálhatják megjósolni a jövőjüket.
Halottak napja ‒ tülekedés nélkül
Egy digitális alkalmazás teheti méltóbbá a halottak napját azzal, hogy segít elkerülni a temetőkben és környékükön ilyenkor szokásos tülekedést. Az önkormányzatok kezében lévő lehetőség Magyarországon is egyre népszerűbb.
Fedezd fel, hogyan ébreszti fel a Galaxy AI a benned rejlő kreativitást!
A Samsung Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 hajlítható készülékekkel bárki kreatív alkotóvá válhat, hiszen olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyekkel könnyedén készíthetünk kiváló minőségű tartalmakat, még akkor is, ha úgy véljük, nem vagyunk a megfelelő szakmai ismeretek birtokában. A Galaxy AI* úgy támogatja a kreativitást és az alkotás folyamatát, hogy közben új megvilágításba helyezi rajzainkat, fényképeinket és videóinkat.