Megnyílt a Microsoft Innovációs Centrum
A mai napon a Microsoft Magyarország Kft. - a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel és a Magyar Feltalálók Egyesületével együttműködésben - ünnepélyes keretek között megnyitotta a budapesti Microsoft Innovációs Centrumot (MIC). Az Innovációs Centrum a hazai szoftverfejlesztés elősegítését tűzte ki céljául, és a jövőben otthona lesz számos technológiai és üzleti képzésnek, konzultációs lehetőséget biztosít a szoftverfejlesztőknek, és segítséget kíván nyújtani a műszaki felsőoktatásban résztvevő diákoknak. A MIC az Infopark „I” épületében 75 négyzetméter labor- és konzultációs, valamint tesztelési területtel áll a célközönség rendelkezésére.
A Microsoft Innovációs Centrum megalapításánál fontos szerep jutott a Microsoft mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemnek (BME) és a Magyar Feltalálók Egyesületének (MAFE) is. A BME elkötelezett az intenzív alapképzésen, kutatáson, fejlesztésen és innováción alapuló differenciált, többszintű és magas színvonalú oktatás, valamint a műszaki és természettudományok terén, illetve a közgazdasági és társadalomtudományok egyes területein nyújtott tudományos képesítés mellett. A nonprofit szervezetként működő MAFE pedig a feltalálók és a szabadalmak tulajdonosainak érdekeit képviseli és védelmezi, így elősegítve az innovatív gondolkodást és a kreatív munkát elismerő és támogató gazdasági környezet kialakítását.
A Microsoft Innovációs Centrumok célja, hogy elősegítsék az innovációt, és támogassák a helyi szoftveripar fejlődését, együttműködve az ipari, oktatási és kormányzati szereplőkkel. A budapestivel együtt világszerte már több mint 120 Innovációs Centrum nyújt hozzáférést egyetemistáknak, fejlesztőknek, tervezőknek, IT üzemeltetési szakembereknek és kutatóknak a legújabb technológiákhoz. A magyarországi Microsoft Innovációs Centrum pedig nyitva áll a hazai kisvállalati szektor, a felsőoktatási intézmények és a közigazgatási szervezetek számára is.
A mai ünnepélyes megnyitón részt vett Vahé Torossian, a Microsoft Közép- és Kelet-Európáért felelős elnökhelyettese, Drajkó László, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója, dr. Péceli Gábor, a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatika Karának dékánja, Vedres András, a Magyar Feltalálók Egyesületének főtitkára, Eszes Gábor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium tudásalapú gazdaság fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa és Gögge Péter, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének főtitkára.
„A MIC célja a hazai informatikai ipar általános színvonalának és versenyképességének növelése. Magyarországon a mikro-, kis- és középvállalkozások számos technológiai kihívással néznek szembe. Hiányzik a vállalkozó szellem, amelynek oka a múltban gyökerezik. Részletes tanácsadás szükséges bizonyos döntéshelyzetekben, és általában nincs meg a megfelelő erőforrás, hogy lépést tartsunk a technológia fejlődésével. Világszínvonalú projektmenedzsmentet a kisebb cégek nem engedhetnek meg maguknak, mivel csupán 2-3 projektet bonyolítanak le évente. A MIC egy, a jelenlegi partnerekkel fennálló, mintegy 10 éves múlttal rendelkező szakmai kapcsolat új formába öntése és kiterjesztése” - mondta el Drajkó László, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója.
„A Microsoft felismerte, hogy szerepet kell vállalnia Közép-Kelet-Európában a kreatív és innovatív üzleti környezet kialakításában, hogy saját üzletmenete számára is megfelelő környezetet teremtsen. Az ICT iparág a gazdasági növekedés fontos motorja Európában. Az ICT képességek nélkülözhetetlen feltételei a foglalkoztathatóságnak és a fenntartható gazdasági fejlődésnek. A Microsoft támogatja az Európai Bizottság 2010-ig érvényes célkitűzéseit, miszerint egy digitális gazdaságnak minél nyitottabbnak és versenyképesebbnek kell lennie. A Microsoft hisz abban, hogy az oktatás és innováció a gazdasági növekedés és a versenyképesség mozgatórugója. A Microsoft ennek érdekében küldetésének tekinti, hogy lehetőséget biztosítson a diákok és a kis-, illetve induló vállalkozások számára. A magyarországi MIC létrehozása jelentős előrelépés ebben a folyamatban” - nyilatkozta Vahé Torossian, a Microsoft Közép-Kelet-Európáért felelős alelnöke.
„Magyarország nemzetközi versenyképessége döntő szerepet játszik a gazdaság fejlődésében. A mai világban pedig a versenyképesség kulcsa a kutatás-fejlesztés és az innováció. A fejlett gazdaságok mára kifinomult „tudásgyárakkal” rendelkeznek. Az ezekből folyamatosan kiáramló új elképzelések olyan új termékekben, szolgáltatásokban, technológiákban öltenek testet, amelyek közvetlen befolyással bírnak az ország versenyképességére. Az innovációs és K+F tevékenységek ösztönzése a GKM elsődleges feladatai közé tartozik, különösen annak a lemaradásnak a lefaragása, ami a magyar kis- és középvállalatok részéről mutatkozik a megvalósított K+F+I részarányában, amely a nemzetközinek alig a negyede. Ezért is üdvözöljük a Microsoft azon kezdeményezését, hogy Magyarországon az informatikai ipar innovációját tevőlegesen támogatja a Microsoft Innovációs Centrum létrehozásával, amelynek eredményes működését – ezen belül a résztvevő magyar intézmények és KKV-k tevékenységét – a GKM messzemenőkig támogatja” - nyilatkozta Eszes Gábor, a GKM főtanácsadója.
A Microsoft Innovációs Centrum programja elsősorban az alábbi területekre összpontosít:
Partnerkapcsolatok építése
A Microsoft Innovációs Centrumok segítségével partneri együttműködés alakul ki az egyetemek, az iparág és a Microsoft között.
A tudás bővítése, üzleti ismeretek átadása
Az oktatási tevékenységek az induló és kisvállalatok, illetve a diákok üzleti és technikai tudását hivatottak bővíteni. Ezek a programok egyaránt tartalmaznak szoftverfejlesztői, IT biztonsági, üzlet- és piacfejlesztési kurzusokat, a gyakornoki programban pedig a diákok segítséget kapnak az elhelyezkedéshez. Az egyetemek szintén kihasználhatják ezeket a szolgáltatásokat, hogy egyszerűbben hívhassanak életre kurzusokat, és így bővíthessék tananyagaikat.
„A hazai informatikai felsőoktatás biztos műszaki alapokat és hátteret ad a hallgatóknak, de tanrendjével nem követheti a piacon gyakran viharos sebességgel egymást váltó trendeket. Hallgatóink számára azonban versenyelőnyt jelent a végzés után, ha az ipar által épp aktuálisan használt technológiákról is alapos ismeretekkel rendelkeznek. A MIC tevékenysége így tehát a hagyományos felsőoktatásra építve optimálisan egészíti azt ki, s egyben segít naprakészen tartani az egyetemen az elmúlt 10 évben kiépült specialista csoport szaktudását is” - mondta el Péceli Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja.
Innováció
A Microsoft Innovációs Centrumok hosszú távú célja a helyi gazdaság fellendítése és a foglalkoztatás növelése. Laborgyakorlatok, konzultációk, egyedi oktatások szerveződnek, amelyeknek résztvevői a kis független szoftverházak, partnerek, diákok, és kezdő vállalkozások tagjaiból kerülnek ki.
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
K&H: állandó társsá vált a mesterséges intelligencia a banki ügyfeleknél
Egy év alatt több mint egymillió beszélgetést és havonta hatezer átutalást végeztetnek Kate-tel, a K&H, az ország egyetlen hangalapú, mesterséges intelligenciával működő digitális pénzügyi asszisztensével, amely már kétszáz funkciót tud. A mobilbanki ügyfelek tizede már rendszeresen használja. A siker az intelligens, beszédfelismerésen és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló funkcióinak köszönhető, amelyek révén az ügyfelek kényelmesen, emberi módon kommunikálhatnak a bankkal.
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás
Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak.
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.