Kóka: az internet a demokrácia 21. századi megjelenési formája
A gazdasági miniszter szerint "ez annyira igaz, hogy láthatjuk, az internet átalakítja a közbeszéd, a nyilvánosság, a hatalomgyakorlás, az állami, vállalkozói mechanizmusok és gyakorlatok jelentős részét".
Az internet ma már nem csak eszköz, hanem vissza is hat a demokrácia, a hatalomgyakorlás, a hatalomban való nyilvános részvétel valamennyi fórumára - tette hozzá a liberális miniszter, aki úgy vélekedett: "ha ez így van, akkor azt is le kell szögeznünk, hogy az internet egyetemes elérhetősége és a digitális készségek egyetemes birtoklása azok a lehetőségek, amelyeket egy felelős államnak, egy felelős politikának kutya kötelessége megadni a polgárai, a vállalkozásai, az önkormányzatai és természetesen a demokrácia valamennyi intézménye számára".
Ha Magyarország nem képes ezekkel az eszközökkel élni és ezeknek az eszközöknek a használatára önmagát befogadóbbá tenni, akkor Magyarország nem lehet sikeres - szögezte le Kóka János.
Véleménye szerint ahhoz, hogy Magyarország versenyképes legyen, az államnak át kell alakítania intézményrendszerét, a digitális kor követelményeihez kell igazítani a hatalom gyakorlásának a struktúráit. Ám az állam "mintha nem venné egészen komolyan azt, amit a másik oldalon meg hirdet, ez pedig az elektronikus kormányzati szolgáltatások szükségessége" - mutatott rá az ellentmondása a miniszter.
"Azt látjuk, hogy, ahelyett, ahol lehet, a lehető leghamarabb bevezetésre kerülnének ezek az informatikai alkalmazások, minthogyha arról lenne szó: az állam egy része, ahol lehet, megpróbálja elszabotálni ezeknek az alkalmazásoknak a bevezetését" – állította Kóka János, aki szerint ezen nincs mit csodálkozni: az informatika az "az állam legrosszabb reflexei", az átláthatatlanság, a számonkérhetetlenség és a rendezetlenség állandóra kódolt alapelvei ellen.
Kóka János szerint "az állam, az apparátus – egyfajta láthatatlan kéz -, mintha folyamatosan ellen tartana". Ebben a helyzetben nem lehet más megoldás, mint az, hogy a politikának az a része, amelyik érzékeny a 21. század kihívásaira, megpróbálja megtörni ennek az ellentartásnak a hihetetlen erejét.
Kapcsolódó cikkek
- További 7 évig nem lesz internet-adó Amerikában
- Az USA kormánya támogatja a kétszintű internetet
- Supernova 2007 konferencia: az internet és a fekete lyuk
- Az internetes cenzúra terjedésére figyelmeztet az Amnesty International
- Internetes szerzőijog-védelmi szolgáltatást vesz igénybe az AP hírügynökség
- Növekvő netcenzúra világszerte
- Cyberbullying: Az új típusú támadás főként a tizenéveseket célozza
- MTE- kerekasztal az audiovizuális média-szolgáltatási irányelvről
- MMS-cenzúra Iránban
- Háromdimenziós világháló: az űrben terjeszkedik az internet
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.