Hajlítható, olcsó napelemek
A Nanosolar a napelemek terén teljesen új technológiát fejlesztett ki, melynek lényege, hogy a fényérzékelő réteget gyakorlatilag rányomtatják a hordozófelületre. Ennek az eljárásnak több haszna is van. Az egyik, hogy a gyártás gyorsabb lehet a megszokott tempónál, ugyanakkor a vékony rétegek miatt a panelek hajlíthatók, ami viszont felhasználásukat könnyíti meg nagymértékben. A technológia életképességét mutatja, hogy befektetők sora áldozott a fejlesztésekre, és ez meg is hozta hatását, hiszen nem prototípusról, hanem sorozatgyártásba kerülő termékről van szó. A réz, indium, gallium és szelén alapú napelemek gyártásához a cég ötéves fennállása óta 100 millió dollárral járultak hozzá a befektetők, mivel a Nanosolar megoldásával tömeggyártás után egy dollárnál is olcsóbb egy watt előállítása, ami olcsóbb a jelenlegi fosszilis tüzelőanyagokat használó erőművek által termelt áramnál. Martin Roscheisen, a cég vezérigazgatója szerint az első megrendelő egy német naperőmű, és olyan nagy az érdeklődés, hogy bár csak most indul be a gyártás, a gyártósorok teljes 2008-as termelését lekötötték.
Sokan hajlamosak a napelemeket lezárt területként kezelni, ám a fejlődés folyamatos megjelenésük óta, a termékek pedig egyre jobb hatásfokkal működnek. A nagy japán elektronikai vállalatok szinte mindegyike folyamatosan fejleszt a területen, hiszen hatalmas az igény az alternatív energiaforrások használata iránt. Ennek oka a megváltozott életmód. Korábban azzal érveltek a napenergia felhasználása ellen, hogy éppen nappal ad energiát, amikor amúgy sem égnek a lámpák. Mára ez nem igaz, hiszen az irodák, légkondicionálók, szerverfarmok terhelése éppen ilyenkor a legnagyobb. Jellemző eset Európából, amikor néhány éve egy a szokásosnál is kissé forróbb nyári napon összeomlott Athén áramszolgáltatása, pedig mindössze annyi történt, hogy több millió lakos kicsit feljebb csavarta a légkondicionálót. Az elektromos áram iránti igény itt is éppen a napelemek hatékonysága szempontból legkedvezőbb napszakban nőtt meg a leginkább.
Kapcsolódó cikkek
- Kamerával a memóriavesztés ellen
- "Legyőzte" a Wikipedia a Brockhaus nagylexikont
- Számítógépes nyelvészeti konferencia Szegeden
- Arcról olvassa le a személyiséget az új magyar találmány
- Siemens szoftverrel határozzák meg a betelefonálók életkorát
- Hajszálnál kisebb rádió
- A világ legjobbjai között a BME és a HP közös kutatási projektje
- Méhek tánca a szerverhálózatban
- A 4D SOFT Kft. egy 4 millió eurós tudományos EU-projektben
- A győztes brit Colossust ma legyőznék a kódháborúban
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.