Beégett karakterek, csillagszóró betűk
Erről az jutott eszembe, nem ártana néha azon eltöprengenünk, hogy jó abc-vel dolgozunk-e? Mert mi történik? Sietve bekapcsoljuk a komputert, majd felpattan a szövegszerkesztő. Egy újabb rutinos mozdulattal nevet adunk a fájlnak, s már írjuk vagy kopizzuk is be a szöveget. Nem érzékeljük, hogy a betűk, amelyek előttük sorakoznak a monitoron, olyan szabályosak, olyan rendezettek, hogy nem is írásképet adnak, hanem gépi karakterhalmazokat. Csak a jelek látszanak, az ember nem, aki alkotta a text-struktúrákat. Ez írás-matéria, olyan szervezett és tiszta, mint egykoron az agyagtáblák. Kemencékben égették ki a szövegeket, ugyanezt tesszük mi is, a printerben lézerrel perzseljük a betűket papírjainkra.
Úgy érzem, az a virtuális massza, tudás-láva, amit naponta izzítunk és lecsapolunk számítógépeinken, ma még csak fényt termel, meleget alig-alig gerjeszt. Pedig épp az ellenkezője lenne identikus. Elég csak felidézni, hogy a latin és görög tudós-mesterek ugyanúgy forgatták a tekercseket, ahogy mi pörgetjük a szövegeket. A monitoron nem lapozunk, hanem görgetünk, folyamatosan haladunk a textúrában, és vitathatatlanul így tettek antik elődeink is a kódexek, vagyis a könyvformátum megjelenése előtt. Azok a papiruszon egymás alá húzott sorok pedig nemcsak hőt, de valóságos szellem-kánikulát okoztak, ma is keressük azt a forróságot…
A Pest-Budai Múzsa kötetecskében az egyik vers a „negédes” szót használja. A szövegszerkesztő nem tud hozzá szinonimát. Karakterben én sem tudnék, de betűben gondolkodva lehetne sziporkázni, sisteregve villódzni, mint a napokban a csillagszórók…
Kerekes Pál
Kapcsolódó cikkek
- Megjelent az első magyar SMS-regény
- Google Könyvkereső partnerprogram Magyarországon
- Új felsőoktatási tankönyv az információs társadalomról
- Digitális világkönyvtár
- A francia rendőrség letartóztatta a Harry Potter könyv kalózfordítóját
- A Lausanne-i Könyvtár a Google-on
- MEK: webtér-archiválás és képadatbázis az elektronikus könyvtár tervei között
- Európai digitális könyvtár magyar részvétellel
- Megjelent az első magyar nyelvű iLife könyv
- Több mint 300 informatikai szakkönyv a Mercator Stúdiónál
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!