30 millió dollárt ad Simonyi és Gates az új chilei szupertávcsőhöz
Az Óriás Szinoptikus Kutatótávcső (LSST) a tervek szerint a világegyetem kevéssé ismert sötét anyagát, illetve az ebből kiáramló és az univerzumot tágulásra késztető energiákat tanulmányozza majd. Simonyi Művészeti és Tudományos Alapja („Fund for Arts and Sciences”) 20 millió, Bill Gates pedig további 10 millió dollárral gyarapította a projekt kasszáját. A tervek szerint 2014-re átadásra kerülő LSST obszervatórium szupertávcsöve három óriási tükröt és egy hárommilliárd pixeles digitális kamerát tartalmaz majd, mely minden harmadik éjszakán készít felvételeket az égboltról. Ezeken az éjszakákon a szerkezet tíz másodpercenként készít majd egy-egy képet, összesen 30 terabájt adatot halmozva fel ily módon. A fotókat a tervek szerint bárki számára hozzáférhetővé teszik majd.
A világűr köztudottan nem ismeretlen terep Charles Simonyi, vagy ha úgy tetszik Simonyi Károly számára, aki tavaly tavasszal második magyarként járt az űrben, a nemzetközi űrállomáson űrturistaként. A 17 éves kora óta Amerikában élő Simonyi 1981 és 2002 között a Microsoftnál dolgozott és többek között ő vezette azt a fejlesztőcsapatot, amely a Word és Excel programokat megalkotta. 2002-ben vezető szoftverfejlesztőként hagyta ott a céget, hogy megalapítsa saját vállalatát, a programozó-programokat készítő Intention Software Corporation-t. Szép tőle, hogy sikerült rávennie egykori közvetlen főnökét és munkatársát, a jótékonysági tevékenységéről köztudottan híres Bill Gates-t, hogy 10 millióval ő is szálljon be a projektbe.
Kapcsolódó cikkek
- Bill Gates utolsó nagy fellépése
- A mostaninál tízszer tartósabb akkumulátorok nanotechnológiával
- Hajlítható, olcsó napelemek
- Kamerával a memóriavesztés ellen
- "Legyőzte" a Wikipedia a Brockhaus nagylexikont
- Számítógépes nyelvészeti konferencia Szegeden
- Arcról olvassa le a személyiséget az új magyar találmány
- Siemens szoftverrel határozzák meg a betelefonálók életkorát
- Hajszálnál kisebb rádió
- A világ legjobbjai között a BME és a HP közös kutatási projektje
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.