Több mint félszáz ország nem védi megfelelően a szellemi tulajdont

forrás Prim Online, 2008. február 22. 10:54

A BSA (Business Software Alliance) a szellemi tulajdont létrehozó más iparágakkal közösen 51 olyan országot nevezett meg, amelyek nem teljesítik megfelelően a kreatív munkákat, közöttük a számítógépes szoftvereket is magukban foglaló szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos kötelezettségeiket.

A BSA az IIPA (International Intellectual Property Alliance) által az Egyesült Államok Kereskedelmi Főmegbízottja, Susan Schwab részére benyújtott beadványában fogalmazta meg ajánlásait azokról az országokról, amelyeket az Egyesült Államok Különleges 301. Jelentésének tartalmaznia kellene. A Különleges 301. Jelentésről szóló rendelkezés előírja, hogy az Egyesült Államok Kereskedelmi Főmegbízottjának irodája évente nevezze meg azokat az országokat, amelyek nem védik megfelelően és hatékonyan a szellemi tulajdont, vagy amelyek nem biztosítják azoknak az amerikai cégeknek az igazságos és méltányos piacra lépését, amelyek fokozottan támaszkodnak a szellemi tulajdon védelmét. 

„Az illegális szoftverhasználat jelenti továbbra is a legnagyobb kereskedelmi akadályt a szoftveripar számára, s globálisan közel 40 milliárd USD veszteséget hordoz az iparág számára. Az iparágra gyakorolt hatásokat összesítve, az illegális szoftverhasználat világszerte kormányokat, gazdaságokat és állampolgárokat foszt meg munkahelyektől és egy még virágzóbb helyi IT szektortól” – jelentette ki Robert Holleyman, a BSA elnök-vezérigazgatója.  

A BSA részére nemrégiben készített tanulmány szerint a globálisan 35 százalékos szoftverillegalitási arány 4 év alatt történő 10 százalékpontos csökkentésével - a gyorsabb gazdasági növekedés révén - 141 milliárd USD-ral lehetne növelni a gazdaságok teljesítményét, 600 000 új munkahelyet lehetne teremteni, és 24 milliárd USD további adóbevételt lehetne generálni világszerte. 

„Kétségtelen, hogy a szellemi tulajdont védő jogszabályok létrehozása közvetlen előnyöket biztosít az egyes gazdaságok és kormányok számára” – tette hozzá Holleyman. „Valójában az illegális szoftverhasználat visszaszorításával azok az országok nyerhetik a legtöbbet, ahol az illegális szoftverhasználat aránya jelenleg közepes, illetve magas, mivel itt a helyi IT szektor megerősödése révén az országok gazdasági ereje és kereskedelmi pozíciója erősödik.”
 
A BSA megbízásából egy független kutatási cég, az IDC által „Az illegális szoftverhasználat hatásai 2008-ban” címmel készített tanulmány 42 olyan országot ölel fel, amelyek 2007-ben a globális IT költségek több, mint 90 százalékát adták. A BSA-IDC tanulmány elérhető az interneten a www.bsa.org/idcstudy címen.

A BSA arra bátorítja azokat a kormányokat, amelyek élvezni kívánják az illegális szoftverhasználat visszaszorításából fakadó gazdasági előnyöket, hogy tegyék meg a következő lépéseket:

  • Miután módosították a szerzői jogról szóló nemzeti jogszabályokat annak érdekében, hogy teljesítsék a Szellemi Tulajdon Világszervezet (WIPO) által megállapított kötelezettségeket;
  • Továbbá erős végrehajtási mechanizmust alakítottak ki a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) előírásai alapján, beleértve az illegális szoftverhasználat elleni szigorú jogszabályokat;
  • Rendeljenek jelentős kormányzati forrásokat a problémához, beleértve a szellemi tulajdon védelmét ellátó nemzeti szervezetek létrehozását, a nemzetközi együttműködést, valamint képzés révén biztosítsák a tisztviselők felkészültségét;
  • Nyújtsanak széleskörű információt a közvélemény részére;
  • Járjanak elöl saját példával azzal, hogy az állami szektorban kizárólag legális szoftverek használatát engedélyezik.


Az IIPA által a Kereskedelmi Főmegbízottnak a Különleges 301. Jelentéshez benyújtott országlista megtekintéséhez tekintse meg a www.iipa.com honlapot.

Kulcsszavak: jog BSA-hu BSA

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon

Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is. 

2024. november 21. 13:12

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01