Linux PC-ket szán Kelet-Európának az IBM
Kormányok és államigazgatási szervek világszerte egyre nagyobb számban jutnak arra a következtetésre, hogy hosszú távon jelentősen lefaraghatnak informatikai költségeikből, ha a leginkább elterjedt Microsoft Windows PC-k helyett nyílt forráskódon alapuló operációs rendszerű számítógépeket használnak. Számtalan ilyen kezdeményezés található, München város önkormányzatától a német külügyminisztériumon át a holland települések közigazgatásáig. A mostani IBM-kezdeményezés mögött leginkább orosz igények állnak, az országban ugyanis a közszférában és a nagyvállalatoknál egyaránt nagyszabású informatikai rendszerek kiépítését tervezik, és egyáltalán nem mindegy, hogy ez ekkora nagyságrend esetén milyen költségekkel jár majd. Nem véletlen, hogy a Microsoft is erőteljesen nyomul a piacon: az informatikai oktatási kampányok mellett a szoftverkonszern januárban egyezett meg a legnagyobb orosz mobilszolgáltatóval arról, hogy közösen kínálnak Vista-laptopokat és internet-alapú szolgáltatásokat az érdekelt ügyfeleknek.
Az egyelőre nem részletezett hardver-konfigurációjú, az osztrák VDEL és a lengyel LX Polska által gyártott, „Open Reference” nevet kapott PC-k Red Hat Linux operációs rendszerrel, illetve az IBM Lotus Symphony irodai programcsomagjával lesznek felszerelve. Ez utóbbi a nyílt forráskódú Open Document formátumon (ODF) alapul, amely a Microsoft új Open XML platformjának riválisa, ugyanakkor egyre több szempontból együttműködik vele. Előnyös lehet a közszolgálati szervezetek, mint megrendelők szempontjából, hogy az ODF már elnyerte a nemzetközi ISO szabvány minősítést, miközben a Microsoft-nak még futnia kell pár kört, hogy ugyanazt elérje saját formátumánál. Az IBM szerint az Open Reference számítógépek alkalmazásának költségei mintegy a felére rúgnak annak, mint ha Windows PC-ket használnának.
Kapcsolódó cikkek
- 200 dolláros Linspire Linux PC
- IBM: TPC-C rekord Red Hat Enterprise Linuxszal
- A Dell Linux-rendszerű számítógépeket forgalmaz
- Linux 48 - IBM Szoftver Programozói Bajnokság masszázzsal
- Holnaptól Európában is megrendelhetők az Ubuntus Dell PC-k
- A Dell világszerte forgalmazni akarja linuxos PC-it
- Mától kaphatók a Dell Linux PC-k
- Május végén érkeznek az ubuntus Dell PC-k
- Lemez nélküli Linux Web PC
- IBM rendszerekre szabott, vegyes forráskódú szoftvercsomag a Novelltől
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.