Önkormányzati adatvagyon-hasznosítás Oracle eszközökkel
Budapest XVIII. kerületének önkormányzata az adatvagyonának publikálása céljából az Oracle technológiáira épülő adattárházat, illetve ehhez kapcsolódóan dokumentumkezelési rendszert és portált hozott létre.
Az Európai Unió politikájának egyik kiemelt kérdése a felzárkóztatás, a területi különbségek leküzdése, amelyhez az infrastruktúra kiépítésén, a szolgáltatási megteremtésén és az ösztönzésén át vezet az út. Ennek jegyében vezette be Budapest XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata az új informatikai rendszert, amely a birtokában levő adatok megosztásával segíti a szervezetek és a magánszemélyek tevékenységét.
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) 4.3.2-es programján 2005 -ben nyert pályázatot az Önkormányzat. Mivel már eddig is több Oracle terméket használtak, a megvalósításnál most is követelmény volt a meglévő Oracle eszközük alkalmazása, illetőleg Oracle technológiák használata. A projekt lebonyolítását az (akkori nevén) Delta Elektronik Kft végezte, alvállalkozókkal (Combit Kft, Breona Kft. stb) együtt. A projekt során kialakítottak egy adattárházat, amibe az önkormányzat publikus adatai – sok esetben emberi beavatkozás nélkül – betöltődnek. Hasonlóan a publikus dokumentumok egy Oracle IDMS alapú dokumentumkezelőbe kerülnek ahonnan a lakosság illetve a vállalkozók számára is elérhetők lesznek.
A projekt keretében elindítottak két Oracle portál is, egyiket a hivatal dolgozóinak intranetként való használatra tervezték, a másik a nagyközönség számára is rendelkezésre áll. Az adatok megjelenítésére, csoportosítására Application Express alapon fejlesztett modulok szolgálnak. Ezzel az eszközkészlettel többféle adatcsoport (városfejlesztés, gazdálkodás, oktatás) adatai érhetők el, keresésekkel és listázásokkal. Az eredmény többféle (html, pdf, txt) formában is előállítható. Az adatok egy része a kerület ingatlanaival is kapcsolatba hozható, ezért a keresés és az eredmények megjelenítése akár térképen is történhet.
A projekt 2007 szeptember végén zárult, jelenleg adatfeltöltés és beüzemelés zajlik. Mindezek eredményeképpen, illetve a szaporodó adatmennyiséget figyelembe véve, a kerület lakosai, vállalkozásai és minden érdeklődő és kutató hasznos információforrást talál a www.essentia.hu oldalon.
Kapcsolódó cikkek
- Magyarországon elsőként: Oracle (anti)hackertréning
- Májusban ismét Adattárház Fórum
- Hét regionális központja lesz az e-önkormányzati szolgáltatásoknak
- Virtuális falu lesz Ivád
- Az Oracle bejelentette az Oracle Berkeley DB legújabb verzióját
- Oracle: vége a válságnak
- Megújult az Oracle partnerprogramja
- Portál készül közigazgatási tudásmegosztási fókusszal
- Megvette a parlament az új képviselők számítógépeit
- Jóri András: illetéktelenek nem férhettek hozzá az ügyfélkapus adatokhoz
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.