Lengyel siker a BME 24 órás programozó-versenyén
2008. május 4-én, vasárnap délelőtt 9 órakor véget ért a nyolcadik BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny döntője, mely lengyel sikert hozott. A Budapesti Műszaki Gazdaságtudományi Egyetem Informatikai épületében tizennégy ország huszonynyolc csapata mérkőzött meg egymással; az emberpróbáló kihívás után az Andrzej Szombierski, Daniel Czajka, Marcin Wielgus összeállítású qwertY elnevezésű lengyel egység ünnepelhette győzelmét. A legjobb magyar csapat a Blue Screen Development fantázianevű gárda. Ők a kiváló negyedik helyet érték el.
Az evosoft Hungary Kft. főtámogatásával, a nemzetközileg elismert Challenge24 nyolcadik alkalommal zajlott le sikeresen a Műegyetemen működő Magyar Villamosmérnök- és Informatikus-hallgatók Egyesülete és a Simonyi Károly Szakkollégium közös rendezésében. A korábbi években tapasztalt élénk érdeklődés idén sem mérséklődött: 4 kontinens 30 országának versenyzői próbálták ki magukat a verseny internetes fordulóján. Az előző év vándorkupával visszatérő győztesei és dobogósai, valamint további huszonöt háromfős csapat jutott el a döntő fordulóig. A feladatokat Darabos Dániel és Németh András, a BME doktorandusz hallgatói készítették.
A megoldandó feladatok két külön részből álltak. A versenyzőknek miután három dimenzióban megjelenítették virtuális városaikat mesterséges intelligenciával kellett autóikat rábírniuk, hogy megfelelően navigálva megtalálják két pont között a legrövidebb útvonalakat. Ezt bizonyos időközönként versenyeken bizonyították, amiket az érdeklődők egy nagy kivetítőn követhettek nyomon. A pontok mindig a leggyorsabbakhoz kerültek. Tovább bonyolította a helyzetet, hogy nemcsak a kormányzásra, az utak fizikai tulajdonságaira, de a közlekedés szabályaira is tekintettel kellett lenniük. Utóbbit az ellenfelek ellenőrizték szintén szoftveresen, automatikusan.
A feladat másik részében a versenyzők nyomozók és gyilkosok bőrébe bújtak. Megbízásokat kaptak, és arra írták programjaikat, hogy hogyan hajtsák végre a "tökéletes gyilkosságot" vagy éppen hogyan derítsék ki a rendelkezésre álló információkból, hogy ki követte el azokat. Rendelkezésre álltak a csapatok tanúvallomásai, hamisat csak a gyilkosok állíthattak. Ebből a szövevényes halmazból derült ki az igazság, vagy menekült meg az elkövető. A nyomozók rossz tippeléssel amire csak egy lehetőségük volt egy nyomozáson belül ponthoz juttatták a menekülőket. A csapatok nagyon élvezték a játéknak tűnő, bár rendkívül komplikált feladatokat.
Legjobbnak a lengyel qwertY csapat tagjai bizonyultak, a második helyezett a svéd Jon far bestamma lett, míg a dobogó harmadik fokára a szintén svéd Team Itello csapata állhatott. Mindhárom csapat a verseny visszatérő vendége, az elmúlt években is sikeresen szerepeltek. A délutáni eredményhirdetésen a 6000 Euro összértékű díjakat az első 6 csapat között osztották ki. A feladatok színvonalát a készítők sokéves versenyzői tapasztalata biztosította.
Kapcsolódó cikkek
- Lengyel csapat nyerte a BME Nemzetközi 24 órás Programozóversenyt
- Magyarországi győztes az INFOPROG 2010 versenyen
- X. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny: szlovákoké az előválogató
- Infokommunikációs gazdasági társaság a Műegyetemen
- Közel 280 milliós informatikai infrastruktúra fejlesztési projekt a Műegyetemen
- 10. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny
- BME: tanszékek jubileumi tudományos ülése
- Programozási ötletpályázatot hirdet az IT Factory
- Function 2009 digitális művészeti találkozó és demoscene party
- Újra IBM 48 órás programozó bajnokság