Internethajó: több a felhasználó, de a szakma mégsem boldog
A javuló tendenciák ellenére a magyar kormányzat nem használja ki az informatikában rejlő gazdasági lehetőségeket, ez pedig Magyarország lemaradását eredményezi - erről is szó volt csütörtökön az Internethajó egyik szakmai ülésén.
Az Internethajó éves helyzetjelentésének taglalása során élénk vita alakult ki az államigazgatás informatikában betöltött szerepéről.
Eszes Gábor, a gazdasági tárca volt főtanácsadója kijelentette: becsapja magát a kormányzat, ha azt gondolja, hogy ő teremtette meg a szélessávú internet-hozzáférés nagyfokú elterjedését Magyarországon. Az emberek voltak azok, akik előmozdították ezt a folyamatot, nem az államigazgatás, ami semmit sem tett ezért - tette hozzá.
Ezt Márton Györgynek, a Nemzeti Hírközlési Hatóság szóvivőjének szavaira reagálva mondta, aki szerint az internetszolgáltatók tekintetében a hatóság megteremtette annak lehetőségét, hogy a monopolszolgáltatók versenyhelyzetbe kerüljenek, más gazdasági szereplők belépése által.
A rendezvényen a szakemberek kiemelték annak jelentőségét, hogy a szélessávú elérés szinte kizárólagossá vált az országban, az előfizetői árak drasztikusan csökkentek, ezzel együtt növekszik a felhasználók száma és aktivitása.
Többen kifogásolták ugyanakkor, hogy az informatika gazdasági vetülete nem kap elég súlyt a politikában. Kis Gergely, a magyarországi internethelyzetről szóló könyv, a Kék Notesz egyik szerzője kiemelte: minden, informatikára fordított forint növeli Magyarország gazdasági teljesítményét, versenyképességét, de hiányoznak azok a kormányzati döntések, amelyek megteremthetik ennek a lehetőségét.
Z. Karvalics László, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője szerint 2008-ban nem volna szabad felvetődnie annak, hogy a minisztereknek magyarázniuk kell az informatika fontosságát.
A szakemberek szerint hibás a jelenlegi decentralizált szabályozás, szükségesnek tartják az egységes, professzionális irányítás kialakítását. Azt is fontosnak nevezték, hogy az informatikai szempontok minden kormányzati projektben érvényesüljenek.
Kis Gergely ugyanakkor hozzátette: az informatika nem cél, hanem eszköz a társadalom kezében a közösségi és egyéni boldoguláshoz.
Kapcsolódó cikkek
- A szoftverhonosítás lesz a következő téma a látássérültek informatikai klubjában
- eVITA: fórum az életvitelt segítő infokommunikációs technológiákról
- Négyszázmillió felett az internetezők száma Kínában
- Megölte testvérét a Playstation-ért
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Sms technológiát vásárol a Twitter
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
- Multifunkciós egyetemi kártya lesz Debrecenben
- Napi 80 sms-t küldenek a tini-lányok
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.