Digitális átállás: kísérleti DRM sugárzás az MKR-nél
Ma sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepségen jelentette be a Magyar Katolikus Rádió (MKR) és az Antenna Hungária (AH), hogy elindítják Magyarország első középhullámú digitális DRM tesztsugárzását. Az MKR fennállásának negyedik évfordulója alkalmából 2008. május 30-án indult a digitális középhullámú (DRM) tesztsugárzás. Kárpáti Rudolf, az AH vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy az elkezdett kísérletek során elsősorban a vétel minőségi paramétereinek a változását, az adóteljesítmény és a lefedettség viszonyát, valamint a külső zavarokkal szembeni védettséget kívánják vizsgálni.
Az MKR és az AH 2008 júniusában meghatározott időtartamokban a rádió Lakihegyi adóján, 810 kHz-en nappali és éjszakai tesztsugárzásokat folytat, amelyek célja a DRM műszaki lehetőségeinek gyakorlati vizsgálata, valamint a nappali és az éjszakai ellátott terület felmérése. Ezzel egyidejűleg szubjektív vizsgálatok is zajlanak majd, a DRM módban elérhető hangminőség értékelésére.
A Prím Online kérdéseire kapott válaszok:
- a digitális adások júniusban szerda délutánonként 13:30-14:30 és csütörtök hajnalonként 0:00-4:00 óra között lesznek, csakis a Lakihegyi adó 40-50 kilométeres körzetében, 3kW-nál kisebb adóteljesítménnyel;
- az AH már meglévő korszerű, félvezetős adójához vásárolt új DRM modulátor adó elé kapcsolása biztosítja a kísérleti digitális sugárzást.
Magyarországon a digitális rádiózás még gyermekcipőben jár, az országban lévő digitális készülékek számát legfeljebb néhány tucatra becsülik. Folyamatban van azonban a digitális rádiós multiplex-pályázat, amennyiben ez kedvező eredménnyel zárul, akkor a közeljövőben megkezdődhet a digitális rádiós földfelszíni, kereskedelmi szolgáltatás Magyarországon. Az Antenna Hungária, mint a digitális rádiós pályázat egyik résztvevője felkészülten várja a digitális földfelszíni rádiózás bevezetéséről nyár folyamán megszületendő döntést, 1995 óta folytat DAB kísérleti adást, a digitális rádiós kísérleteket a tavalyi év során DAB+ és T-DMB kísérletekkel bővítette. Az Antenna Hungária anyavállalata, a TDF-csoport pedig sikeres DRM kísérleteket folytatott Franciaországban és további európai országokban, melyek tapasztalatai most az itthoni kísérlethez is rendelkezésre állnak.
Az MKR 2004. május 30-án kezdte meg működését a szolnoki adóval a középhullámú 1341 kHz-es frekvencián. Az adóhálózat a budapesti 810 kHz-es, valamint a siófoki 1341 kHz-es frekvenciával bővült 2005 tavaszán, ezáltal a rádió műsora országosan foghatóvá vált. A Katolikus Rádió három stúdióját a legmodernebb digitális adásszerkesztő és lebonyolító berendezésekkel szerelték fel, hogy a jövőbeni műsorszórás igényeinek is eleget tegyenek.
A DRM (Digital Radio Mondiale) a 30 MHz alatti sávok nemzetközileg elfogadott és szabványosított digitális rádiórendszere. A fejlesztés a DRM konzorcium keretein belül 1998-ban kezdődött, az első rendszeres adások 2003-ban indultak. A jelenlegi hosszú-, közép-és rövidhullámú sávokban elérhető hangminőség az FM-rádiók és a CD elterjedése miatt egyre kevésbé felel már meg a hallgatói igényeknek, viszont ezekkel az AM-adókkal gazdaságosabban valósítható meg a nagy területek lefedése, valamint egyszerűbben valósítható meg az interkontinentális sugárzás, mint műholdon keresztül. A DRM ötvözi a digitális technikából fakadó előnyöket a nagy területek egyszerű lefedésével. A konzorcium folytatja fejlesztéseit, és kiterjeszti a rendszert a 120 MHz-es frekvenciáig. A rendszer-kiterjesztési projekt belső elnevezése DRM+. A DRM FM-közeli hangzást és könnyű kezelést biztosít a digitális átvitelnek köszönhetően, mindezt kisebb energiafelhasználás mellett.
Kapcsolódó cikkek
- Három csatornát átrendeznek a MinDig TV szolgáltatásban
- A Duna TV műholdon továbbítaná a Magyar Katolikus Rádió adását
- AH MindigTV: robbanásszerű készülékeladás, már 170 ezer felhasználó
- Digitális keret, rádió és ébresztőóra egyben
- Bővült a digitális tv-hálózat lefedettsége a Dél-Alföldön
- Decembertől minden megyében lesz ingyenes digitális műsorszórás
- Elindult a digitális földfelszíni televíziós szolgáltatás Győrnél
- Csütörtöktől szólhatnak az új országos kereskedelmi rádiók
- Bővül a digitális tv-hálózat lefedettsége
- Nem fogadja el az NHH büntetését az AH és bírósághoz fordul
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Lemerült akkumulátorok, balul elsült fotók – az emberek 76 százaléka tapasztalt már tech bénázásokat
A lemerülő akkumulátortól a GPS-jel elvesztéséig a műszaki hibák az élet fontos pillanatait stresszes helyzetekké változtathatják. A HONOR Magic V3 megjelenése alkalmából megrendelt, 9000 európai felnőtt körében végzett új felmérés kimutatta, hogy a technológiai hibák milyen hatással vannak az életünkre: minden harmadik ember aggódik amiatt, hogy a technológiai bénázások tönkretehetik az élet fontos eseményeit, míg 76%-uk elismerte, hogy életük egy fontos pillanatában már tapasztaltak ilyet.
Édesség és egyediség – erről szól a halloweeni hangulat idén Magyarországon
A Rakuten Viber, az egyik vezető globális kommunikációs platform kísértetiesen szórakoztató eszközökkel készül az idei Halloweenre. A felhasználók új matricákat oszthatnak meg, borzongató üdvözlőkártyákkal köszönthetik ismerőseiket október 31-től, emellett egy kvízt tölthetnek ki arról, hogy melyik a legjobban hozzájuk illő jelmez idén halloweenkor, sőt, a legújabb Tarot-kártyák segítségével megpróbálhatják megjósolni a jövőjüket.
Halottak napja ‒ tülekedés nélkül
Egy digitális alkalmazás teheti méltóbbá a halottak napját azzal, hogy segít elkerülni a temetőkben és környékükön ilyenkor szokásos tülekedést. Az önkormányzatok kezében lévő lehetőség Magyarországon is egyre népszerűbb.
Fedezd fel, hogyan ébreszti fel a Galaxy AI a benned rejlő kreativitást!
A Samsung Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 hajlítható készülékekkel bárki kreatív alkotóvá válhat, hiszen olyan funkciókkal rendelkeznek, amelyekkel könnyedén készíthetünk kiváló minőségű tartalmakat, még akkor is, ha úgy véljük, nem vagyunk a megfelelő szakmai ismeretek birtokában. A Galaxy AI* úgy támogatja a kreativitást és az alkotás folyamatát, hogy közben új megvilágításba helyezi rajzainkat, fényképeinket és videóinkat.