Elutasítják az EU-tagországok az uniós távközlési szuperhatóság létrehozását
Az európai uniós tagországok nagy része nem támogatja az uniós hírközlési szabályozó hatóság létrehozását - derült ki a tagállamok távközlési ügyekkel foglalkozó minisztereinek csütörtöki luxembourgi találkozóján.
A csúcshatóság felállítását az Európai Bizottság javasolta az uniós belső hírközlési piac továbbfejlesztését szolgáló keretszabályozásra tett kezdeményezéseinek keretében. Jelenleg ilyen testülettel az unió nem rendelkezik, csupán egy lazább szerveződésű csoporttal (ERG), amely a tagországok nemzetközi távközlési hatóságait tömöríti.
Viviane Reding távközlési biztos többször értésre adta, hogy az "uniós kormány" szerint leginkább a "szuperhatóság" lenne alkalmas arra, hogy az árak csökkentésének és a verseny növelésének irányába terelje az ágazatot. Ezt az elképzelést azonban számos kritika érte, például az Európai Parlament és a nemzeti hatóságok részéről.
Mint Bóna Ákos, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium hírközlési szakállamtitkára a csütörtöki ülést követően az MTI-nek nyilatkozva elmondta, a találkozón egyértelmű volt, hogy a tagállamok többsége sem támogatja ezt az elképzelést, helyette "a meglévő eszközrendszerből szeretne tovább építkezni". Ez volt a magyar hozzászólás lényege is - tette hozzá.
Reding biztos az eszmecserét követően jelezte, hogy tudomásul vette a tagállamok véleményét, és tovább keresi a megoldást, amellyel a megfelelő, hatékony szabályozást létre lehet hozni.
A csütörtöki találkozón a keretszabályozás vitájában érintett három alapkérdés az európai spektrumgazdálkodás reformja, a piacszabályozási eszközrendszer és az intézményi témák voltak. A szabálycsomag vitája folytatódik, de várhatón még ebben az évben lezárul.
A többi napirendi pontról szólva Bóna Ákos elmondta, hogy szó volt a találkozón a digitális frekvenciatöbbletből származó előnyök uniós kihasználási lehetőségeiről, az egységes európai információs tér létrehozását célzó i2010 program félidős értékeléséről, illetve az európai hálózat- és információbiztonsági ügynökség működésének meghosszabbításáról.
Az ülés utáni sajtótájékoztatón szó esett az úgynevezett adatroaminggal kapcsolatos árproblémákról is. Miután tavaly brüsszeli központi szabályozással sikerült jelentősen leszorítani a több országot érintő mobiltelefon-hívások tarifáit, az Európai Bizottság azt tervezi, hogy hasonló beavatkozással csökkenti az sms-ek, mms-ek és internetes adatküldemények árát is. Mint az ERG soros elnöke, Pataki Dániel nemrégiben elmondta, immár a szabályozó hatóságok is támogatják, hogy Brüsszel ilyen lépést tegyen, azzal a feltétellel, hogy a bizottság figyelembe veszi a tavalyi hangroamingdöntés tapasztalatait.
Reding most azt mondta, hogy amennyiben ebben a hónapban a szolgáltatók nem döntenek maguktól a díjcsökkentésről, júliusban Brüsszel élni fog a központi beavatkozás eszközével.
Kapcsolódó cikkek
- Elszabadult távközlési műhold sodródik világűrben
- Harmonizálja az EU a frekvenciák kiosztásának szabályait
- Megújult a The Washington Post webes politikai hírszolgáltatása
- Az EU-Bizottság új szabályokkal könnyíti az internetes értékesítést
- Finn kísérlet: a posta felnyitja és e-mailben kézbesíti a leveleket
- Orosz hordozórakéta állított pályára egy amerikai műholdat
- Visszafejlesztik infrastruktúrájukat a mobilszolgáltatók?
- NHH: pozitívan ítéli meg a lakosság a digitális átállást
- Konferencia a MIK elmúlt évi eredményeiről
- Közel félmillióval nőtt az internet-előfizetések száma
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Így parkolunk mi: hol és mennyit fizetnek a magyarok a várakozásért?
Országosan 720 forintot fizetnek átlagosan az autósok egy parkolásért, de 1000 forint alatt ritkán ússza meg az, aki Budapest belvárosában áll meg a járművével – derül ki a Simple mobilapplikáció statisztikájából. Több órát inkább a népszerű kirándulóhelyek és fürdők környékén várakoznak a magyar autósok, ezért vidéken a nyár számít kiemelt időszaknak parkolás szempontjából.
Karácsony korlátok nélkül
Az embereket egymástól elválasztó láthatatlan, de nagyon is érzékelhető falak áttöréséről szól a Telekom idei karácsonyi kampánya. Magyarország mellett a Deutsche Telekom Csoport kilenc másik európai országában bemutatott alkotás üzenete, hogy a bennünket körülvevő sokféle gátat legtöbbször mi magunk teremtjük meg, és hogy tudatos igyekezettel ugyanolyan egyszerűen lebonthatjuk őket – sokszor éppen a hétköznapok innovációi által – mint amilyen észrevétlenül felépültek.
A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association
A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.
A HONOR Magic V3 és V2 a minimalista divat legjobb barátai
A telefon, a kulcsok, a laptop, a pénztárca, a tablet, az iratok és egyéb, a hétköznapi munkavégzéshez – sőt, létezéshez – szükséges holmik cipelése kimerítő lehet. Nem beszélve arról, hogy kihat a divatra is: elvégre olyan táskákra van szükségünk, amikbe ezek mind beleférnek. A táskaválasztás pedig öltözetünket is meghatározhatja.
Rejoy: Vitték a felújított telefonokat, mint a cukrot
A Rejoy november 17-ig tartó Black Fridayának első napján a magyar vásárlók több mint ezer darab felújított okostelefont, tabletet, laptopot és okosórát rendeltek meg. A mobilok közül a vásárlók az iPhone 12, 13 és 15-ös modellév felújított példányait keresik a leginkább, míg laptopból az M1 lapkával szerelt MacBook Air volt a legnépszerűbb. Utóbbi 199 990 forintos felújított példányait néhány óra alatt elkapkodták.