Megerősítést nyert a nyílt forráskódú szoftverek szerzői jogi védelme

Milkovits Gábor, 2008. augusztus 16. 18:17

Az egyik amerikai fellebbviteli bíróság precedensértékű ítéletében úgy döntött, hogy a nyílt forráskódú szoftverek licencfeltételeinek megszegése ugyanúgy a szerzői jogok megsértésének számít, mint mikor fizetős szoftverrel teszi valaki ugyanezt.

Lawrence Lessig, a Stanford Egyetem jogi karának professzora hatalmas áttörésnek nevezte az ítéletet, amely az ingyenes, nyílt forráskódú alkalmazásoknak és fejlesztéseknek éppúgy biztosítja a szellemi tulajdon védelmét, mint az eleve üzleti célra kidolgozott szoftvereknek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha valaki nem tartja be az egyébként ingyenes és bárki által felhasználható alkalmazások felhasználási feltételeit, ugyanúgy törvényt szeg és perelhető, mintha mondjuk egy drága, fizetős szoftver kódjait használná fel illetéktelenül.

Az ítélet egyébként annak kapcsán született, hogy Matthew Katzer szoftverfejlesztő a feltételek betartásának teljes mellőzésével használta fel Robert Jacobsen alkalmazásának nyílt forráskódjait saját, pénzért értékesített szoftveréhez. A nyílt forráskódú licencek ugyanakkor a felhasználás feltételéül szabják, hogy a kódokat átvevő fejlesztők termékükön tüntessék fel az eredeti szerző nevét, vagy általában a fájlok forrását, valamint azt, hogy miben módosítottak ők a kódokon.

Kulcsszavak: jog Linux

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32