"Feltörhetetlen" adatvédelem kvantumtechnológiával
A legtöbb adatvédelmi megoldás alapja az, hogy bonyolult matematikai kódokkal védik a fontos információt, ezek azonban megfelelő technológiai háttér, szaktudás és idő birtokában feltörhetők. A kvantum-titkosítás viszont a középiskolai tananyagban is szereplő Heisenberg-féle határozatlansági relációt használja ki: ennek lényege, hogy egy részecske, jelen esetben foton változóit egyszerre tetszőleges pontossággal megmérni lehetetlen. A mérésnek további határt szab az atomi vagy még kisebb részecskékre érvényes másik szabály is, amely azért nem engedi meg a pontos mérést, mert bármilyen mérési módszer megváltoztatja az adott részecske változóit. Ezekből eredően a kvantum-titkosított információ vagy eleve nem feltörhető, vagy pedig az erre irányuló kísérlet olyan hatással van a rendszerre, hogy a beavatkozó személy azonnal lelepleződik. A kvantumtitkosítás alapjait 25 évvel ezelőtt fektette le Charles Bennett az IBM-től, illetve a Montreali Egyetemen dolgozó Gilles Brassard, azonban akkoriban még nem voltak érettek a technikai feltételek a megvalósításra.
A szóban forgó kísérlet során kettő, egy Bécsben és egy a 200 km-re lévő St Pöltenben elhelyezett csomópont között továbbítottak kvantumtitkosított adatokat szabvány optikai kábelen. Eközben egy feltörési kísérletet is demonstráltak, amelynek során a fotonok mozgása mérhetően megváltozott, így a rendszer automatikusan lezárt. Az érzékenység ugyanakkor egyáltalán nem jelent sebezhetőséget; hasonló esetben ugyanis az adattovábbítás azonnal más csomópontokra kerül át, valahogy úgy, mint a mobilhívások esetében, ha valamiért kiesik egy adótorony. Ez már csak azért is fontos, mert az adatforgalom fennakadása akár néhány óra alatt milliós veszteséget okozhat bankoknak, biztosítóknak vagy más társaságoknak és szervezeteknek.
Kapcsolódó cikkek
- A biztonság szeme - Térfigyelő rendszerekkel a biztonságért konferencia
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- Fontos frissítések Windows rendszerekhez
- Amerikában a kiberkalózok a közösségi oldalakon támadnak
- A vírusokat nem érdekelte az áprilisi választás
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Kritikus rés a Safarin
- NEC szoftver a kalóz videómásolatok ellen
- Két kritikus frissítés a Microsoft májusi csomagjában
- Kelendő cikk a WLAN-törő
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új vezetőt kap az EIT InnoEnergy
Mikołaj Budzanowski lett az EIT InnoEnergy Közép-Európa új vezérigazgatója. A 2025 januárjában hatályba lépő stratégiai kinevezés célja, hogy a fenntartható energetikai fejlesztések mellett elkötelezett szervezet növelje a szerepét a tiszta technológiák közép-európai elterjesztésében és felgyorsítsa az energetikai átmenetet ebben a régióban.
Újra platina minősítést szerzett a Bridgestone
A Bridgestone EMEA 2024-ben már a negyedik egymást követő évben nyerte el a vezető globális fenntarthatósági értékelő platform, az EcoVadis legmagasabb, „platina” minősítését, amellyel a világszerte értékelt mintegy 130 000 vállalat közül a legjobb egy százalékba került.
Téli szünet nyelvleckékkel? Ezért éri meg napi 20 percet rászánni
A téli szünet elsősorban a pihenésről és a feltöltődésről szól, de rendszeres, rövid, intenzív tanulás beiktatásával a diákok könnyen szinten tarthatják a tudásukat, különösen az idegen nyelvek területén.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.