Az idén akár 24 százalékkal csökkenhetnek a csipeladások - de volt már rosszabb év is...
Az elismert piackutató tavaly decemberben még 16 százalékos csökkenést jósolt 2009-re, azonban a körülmények azóta még rosszabbra fordultak a csipgyártó ágazatban, ugyanis a most kiadott prognózisban már mindössze 194,5 milliárd dollár globális összbevétellel számolnak, ez pedig vagy 24 százalékkal lenne kevesebb, mint tavaly. A Gartner elemzői szerint az első negyedévben még „csak” 17 százalékos lesz a visszaesés, azaz a recesszió elmélyülése várható a későbbiekben. Bryan Lewis, a cég kutatásért felelős alelnöke egyenesen úgy fogalmazott a hivatalos közleményben, hogy a pénzügyi válság erőteljesen visszavetette a félvezetőpiacot. Lewis a 2001-es helyzetet hozta fel példaként, amikor a csipeladások 32,5 százalékkal estek vissza, majd utána négy évbe telt, mire sikerült visszatérniük a 2000-es szintre. Ennek alapján a vezető elemző úgy látja, hogy az ágazat a mostani válság után is csak lassan, nagyjából 2013-ra fog ismét magához térni és elérni a 2008-as szintet. Öröm az ürömben, hogy a lassú visszakapaszkodás állítólag már jövőre megkezdődik.
A félvezetőipart főként amiatt sújtja a válság, hogy jelentős mértékben csökkent a lakossági kereslet a csipeket tartalmazó elektronikai termékek iránt, a számítógépektől a digitális fényképezőgépeken át a síkképernyős televíziókig. A lapkagyártók a Samsung-tól az Intel-en át a tajvani vállalatokig egyaránt gyenge forgalomra számítanak az eljövendő pár negyedévben.
Kapcsolódó cikkek
- A globális félvezetőipar idei bevétele 11 százalékkal csökken
- Rekordnövekedés a processzorpiacon
- Az idén 17 százalékkal zsugorodik a félvezetőpiac
- Több CPU, de kevesebb PC fogyott a második negyedévben
- A második félévtől magához tér a félvezetőpiac
- Gartner: 6 százalékkal csökkennek idén az IT-kiadások
- Mégis fellendülőben a PC-piac
- Magához tér a félvezetőpiac?
- Válság idején népszerűbbek a nyílt forráskódú és a költségcsökkentő szoftverek
- 17 százalékkal csökkentek a PC-csip eladások
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.