Nagyobb teljesítményű és gyorsabban újratölthető lítiumakkumulátor
Növelhető az autók gyorsulása és tíz másodperc alatt újratölthető egy mobiltelefon a lítium-, vas- és foszfátakkumulátorral (LiFePO4), amelyet amerikai tudósok fejlesztettek ki laboratóriumi körülmények között - közölte szerdai számában a Nature című tudományos folyóirat.
A találmány nagy szerepet játszhat az elektromos autók gyorsabb elterjedésében.
Az iparszerű gyártás megindítása után az új akkumulátorok kisebbek és könnyebbek lesznek, mint a jelenleg forgalomban lévő LiFePO4-típusok és gyakrabban lehet majd újratölteni őket - áll a kísérleteket végző Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) közleményében.
A LiFePO4 akkuk jelenlegi formájukban is jelentős energiát képesek tárolni, de órákig tart a feltöltésük. A villanyautók üzemeltetése tekintetében sokkal inkább alkalmasak az egyenletes sebességen való haladásra, mint a hirtelen gyorsulásokra.
Byoungwoo Kang és Gerbrand Ceder, a MIT kutatói a LiFePO4 akkumulátor megtartása mellett megtalálták a megoldást a villanyautók elterjedését akadályozó főbb problémák megoldására. Olyan burkolatot fejlesztettek ki, amelyben a lítiumionokat és -elektronokat az akkumulátort alkotó anyag parányi üregei felé vezeti, jelentősen felgyorsítva így a negatív és a pozitív pólus közötti áramlást.
Az új modell esetében a megfelelő töltőberendezés segítségével egy gépjármű-akkumulátor öt perc alatt feltölthető lenne a jelenlegi hat-nyolc óra helyett, s a mobiltelefon újratöltésére elegendő lenne mindössze tíz másodperc.
Két amerikai cég kapta meg az ígéretes technológia felhasználási jogát - közölte a MIT, amely szerint az új akkumulátorok 2-3 éven belül piacra kerülhetnek.
Más kutatók báriumtitanát (BaTi03) tartalmú akkumulátorral vagy hidrogénnel működő, nagy teljesítményű üzemanyagcellákkal kísérleteznek.
Kapcsolódó cikkek
- Drágulnak a notebook-akkuk
- Akár 20 évig is működhetnek az új lítiumakkuk
- Tartósabb akku-cellák a Panasonic-tól
- Panasonic akku egy teljes ház áramellátására
- Laptop-akkukat hív vissza a Packard Bell
- Akkumulátorok papírból
- Elem nélküli távvezérlő
- Kütyütöltő télikabát
- Új találmány a lítium akkumulátorok robbanása ellen
- Áramütést okozhatnak egyes Nokia töltők
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.